Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kırışıklıklar ve Göz Altı Torbalarını Engelleme Formülleri

14.09.2021
2.703
Kırışıklıklar ve Göz Altı Torbalarını Engelleme Formülleri

Kırışıklıklar ve göz altı torbaları, yaşlanmanın, kötü cilt bakımının ve sağlıksız yaşamanın en yaygın belirtileridir. Yaşlanmayı tersine çevirmek tabii ki olanaklı değildir fakat biraz dikkat göstererek en azından yüzümüzdeki kırışıklıkların ve göz altı torbalarının ortaya çıkmasını erteleyebiliriz.
Piyasada çok sayıda kırışıklık giderme kremleri, serumlar ve diğer kozmetik ürünler mevcut olduğu gibi, kırışıklıklardan kurtulmanın daha kolay, ucuz ve doğal yolları da bulunur. Bu yollarla beraber sağlıklı bir hayat tarzı benimsemenin ve sigarayı bırakmanın etkisi de çok yüksek olacaktır.

 

Kırışıklıkları Giderme
Ciltteki kırışıklıkların ortaya çıkmasının ana nedeni yaşlanma olmakla beraber, devamlı kullanılacak olan yüz ifadeleri, güneşin vermiş olduğu hasar, sigara ve susuz kalmak, kırışıklıkların diğer sebepleri arasında gösterilebilir. Kırışıklıkları oluşması doğal bir süreç olduğu için durdurmanın herhangi bir yolu yoktur. Fakat sağlıklı bir hayat tarzı sürerek ve bazı doğal tedavi yöntemlerini kullanarak kırışıklıkların oluşması ertelenebilir ya da kamufle edilebilir.

Yumurta Beyazı

Bir kaç yumurta beyazını alın ve bir kasenin içerisinde çırparak köpürtün. Sonra yüzünüzün her tarafına sürün ve en az 15 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Yumurta beyazının içerisinde bulunan A ve B vitaminleri kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatacaktır.

Zeytin Yağı
Zeytin yağı cildinizi yumuşak ve esnek tutar. Yatmadan önce yüzünüze bir kaç damla zeytin yağı ile masaj yapın ve sonra yumuşak bir havlu ile yüzünüzü durulayın. Sabah daha sağlıklı bir cilde sahip olarak uyanacaksınız.

Limon Suyu
Yatmadan önce bir limonu ortadan ikiye bölerek yüzünüzün ince çizgilerine ve kırışıklıklara sürerek masaj yapın. Limon, asidik özelliği sayesinde kırışıklıkların görünmesini engeller ve cildinizin daha parlak görünmesini sağlar.

Meyve ve Sebzeler
Taze meyve ve sebzeler A ve D vitaminleri bakımından çok zenginlerdir. Cildinizdeki parlaklığı eski haline getirmede ve daha genç görünmenizde olukça etkilidirler. Sağlığınız için düzenli ilaçlanma taze meyve ve sebze yemeyi unutmayın.

Göz Altı Torbalarını Giderme
Göz altı torbaları sizi yaşlı ve yorgun gösterir. Göz altı torbalarının oluşumu daha çok yaşlanma ile ilgili olsa da, aşırı yorgunluk ve düzensiz uyku yüzünden de oluşabilirler.

Çay Poşetleri

 

Çay, içerdiği doğal mineraller nedeniyle uzun senelerdir cilt hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Özellikle göz kapağı kabarmasının ve göz çapaklanmasının tedavisinde çok etkilidir. 2 adet çay poşetini ılık suya batırın, bir kaç dakika bekletin ve sonra gözlerinizin üzerine koyarak 5 dakika boyunca bekletin.

Avokado
Yorgunluk genelde gözlerin altında siyah halkaların oluşmasına yol açar ve sizi daha yaşlı gösterir. Bu siyah halkaları yok etmek için; olgun bir avokadoyu dilimleyin ve gözlerinizin altına yerleştirerek bir kaç dakika bekletin. Ya da avokadoyu badem ve süt ile karıştırarak macun kıvamına getirip göz altlarınıza sürebilirsiniz.

Salatalık
Eğer gözleriniz kırmızı ve kabarık ise, uzanarak 2 dilim soğuk salatalığı gözlerinize yerleştirin ve bu biçimde yarım saat bekleyin.

Çay Kaşığı

2 metal çay kaşığını 10-15 dakika boyunca buzdolabında bekletin. Soğuduktan sonra gözleriniz kapatarak kaşıkları göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin ve 45-50 saniye boyunca bekleyin.

Ağız Çevresindeki Kırışıklıkları Giderme

Yaşlanmanın ilk işaretleri genelde şunlardır: nazolabial kıvrımlar, göz kırışıklıkları ve gülme çizgileri. Eğer sigara kullanıyorsanız bu kırışıklıkların oluşması hızlanabilir. Eğer bu kırışıklıkların meydana gelmesini istemiyorsanız yapmanız gerekli olan ilk şey; sigarayı bırakmak. Daha sonra aşağıda belirtilen doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak yağız çevresinde yaşlanmaya bağlı şekilde meydana gelebilecek kırışıklıkları erteleyebilirsiniz.

Salatalık ve Yumurta Beyazı

Yarım salatalığı alın, soyarak küçük parçalara bölün. Bu parçaları mikserden geçirerek posa haline getirin ve süzgeçten geçirerek suyunu süzün. Bir yumurtanın beyazını bu suya ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı yüzünüze, özellikle ağız çevresine sürün. 15 dakika bekletin. Kuruduktan sonra yüzünüzü suyla durulayın.

Lahana Turşusu (Sauerkraut)
Lahana turşusu A vitamini yüzünden çok zengindir. Lahana turşusunu kırışıklıklarınızın üzerine sürerek 10 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Dilerseniz lahana turşusunu yiyerek de kırışıklıkların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Kırışıklıklar ve Göz Altı Torbalarını Engelleme Formülleri 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.