Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kendinizde Bu Belirtiler Varsa Böbrek Kanseri Riski Olabilir..!

14.09.2021
1.222
Kendinizde Bu Belirtiler Varsa Böbrek Kanseri Riski Olabilir..!

Böbrek kanseri neden olur? Böbrek kanseri son dönemde en sık görülen kanser türlerinin başında gelen bir hastalıktır. Eğer sizde kendinizde bu belirtileri görürseniz zaman kaybetmeden bir doktora görünün
Cerrahi müdahale böbrek kanseri vakalarında ilk uygulanmakta olan tedavidir. Çok saldırgan olmadığı sürece böbreklerden birinin alınması sayesinde kanserden kurtulmak mümkündür.

 

Böbrek Kanseri Belirtileri

En yaygın belirti idrarda görülen kandır. Kanın miktarı zamanla değişebilir. Bazen gözle görülmeyecek kadar az olur, fakat idrar testleri ile teşhis edilebilir. Bazen de böbrek kanseri hastaları böbrek dolayında yumru ya da şişkinlik hissedebilir. Diğer belirtiler şunlardır:

Yorgunluk

İştah kaybı

Kilo kaybı

Yüksek ateş ve yoğun terleme

Yanlarda, kaburgaların altında yok olmayan ağrı

Genel beden sağlığında düşüş

Yüksek tansiyon

Kırmızı kan hücrelerinde azalma

Testis damarlarında şişme (erkekte)

Bu belirtiler daha başka pek çok hastalıkta da görülebilir, bu belirtileri taşıyan çoğu kişi böbrek kanseri değildir. Fakat böbrek kanserinde erken teşhis çok değerli olduğu için bu sorunları olan kişinin doktor muayenesine gitmesi önemlidir.

Böbrek Kanseri Nedenleri

1) Aşırı Kilo, Boy
Böbrek kanseri vakalarının dörtte biri aşırı kilodan kaynaklanıyor. Vücut kitle indeksi 30 ya da üzeri olan kişiler aşırı kiloludur. Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilir. Fazla kilonun neden olduğu hormon değişiklikleri (özellikle kadınlarda) böyle bir sonuca götürmektedir.

Sebebi net olmamakla beraber, kilolu olmadığı halde boyu uzun olan erkeklerin de böbrek kanserine daha sık yakalandığı tespit edilmiştir.

2) Sigara
Sigara tiryakilerinde böbrek kanseri görülme riski %50 daha fazladır. Bu oran günde bir paketten daha çok sigara içen kişilerde katlanır.

3) Böbrek Hastalıkları
Böbrek yetmezliği yüzünden haftada iki kez diyalize giren hastalarda böbrek kistleri oluşabilmektedir. Bu kistlerin böbrek kanserine evirilmesi olasıdır. Böbrek kanserine sebep olan etkenin diyalize girmek değil diyaliz gerektiren böbrek hastalıklarının olduğu tahmin ediliyor.

4) Kalıtsal Faktörler
Anne ve babadan gelen bazı hatalı vücut kodları böbrek kanseri ile sonuçlanabilir. Bu sebeple böbrek kanserine yakalanan çoğu hastada her iki böbrek birden etkilenir. Her böbrekte birden çok tümör görülebilir. Kalıtsal olmayan sebeplerle beliren kanserlere oranla daha genç yaşlarda ortaya çıkar.

Böbrek kanseri riskini artıran bazı kalıtsal sorunlar:
5) Yüksek Tansiyon
Yüksek tansiyon yüzünden böbrek kılcal damarlarında basınç artışı olur. Bu etki damarlarda fonksiyon kaybına neden olarak böbrek dokularında hasara yol açar. Uzun süreli yüksek tansiyon böbrek hücrelerinde kalıcı anormalliklerin doğmasına ve böbrek kanserine neden olabilir.

 

6) Diğer Nedenler
İnsülin destekleri alan şeker hastalarında böbrek kanseri riski daha fazladır. Bu etkiye metformin ve pioglitazone ilaçları kullanan şeker hastalarında rastlanmamıştır.
Rahmi alınmış kadınlarda böbrek kanserine daha sık rastlanır.

İdrar söktürücü ve ibuprofen gibi bazı steroid içermeyen iltihap önleyici-ağrı kesici ilaçlar nadiren böbrek kanserine neden olmaktadır. Çok fazla kullanılmadığı sürece böbrek kanserine yol açmaları ihtimali son derece azdır.

Böbrek Kanseri Tedavisi
Tedavi seçimi kanserin büyüklüğüne, yayılma hızına, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir.

1) Nefrektomi
Nefrektomi böbreklerin tamamının ya da bir kısmının alınması ameliyatıdır.

Böbrek kanserinin (tümör) çapı 4cm’den küçükse böbreğin yalnızca tümörlü kısmı çıkarılabilir. Bu işlemin uygulanabilmesi için böbreğin geri kalanının bütünüyle sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır.

Tümör daha büyükse böbreğin bütünüyle alınması gerekir. Kanser böbrek dışına taşmış bile olsa bu yöntemin yararı görülür. Ağrının yok olması nefrektomiyi cerrahi olmayan müdahalelerden bir adım öne taşır.

Tek böbrek yaşamın sürmesi için yeterlidir.

2) Embolizasyon
Çeşitli sebeplerle nefrektomi olamayan böbrek kanseri hastalarında embolizasyon (tıkama) yöntemi kullanmak mümkündür. Embolizasyon ameliyatında operatör kateter adı verilen küçük tüpü kasıktan sokarak böbrek kan damarlarına ilerletir. Tüpten şırınga edilen özel bir madde ile böbreğe kan gitmesi engellenir. Bu tıkama sayesinde kanserli dokular gıdasız ve oksijensiz kalarak küçülür.

3) Radyoterapi
Bu tedavide böbreğe bölgesel olarak X Ray ışınları gönderilerek kanserli hücre ve dokular öldürülür. Radyoterapi genelde böbrek kanserini bütünüyle yok edemez fakat yavaşlatır. Ciddi yan etkileri vardır. Diğer kanser türlerinde etkili sonuçlar veren kemoterapi tedavisi ise ne yazık ki böbrek kanserinde etkisiz kalmaktadır.

4) Kriyoterapi
Genel sağlık durumu cerrahi müdahaleleri kaldıramayacak kişilerde ya da böbrek kanseri tümörü ameliyat gerektirmeyecek kadar küçük olan kişilerde kriyoterapi yöntemi kullanmak mümkündür. Bu tedavide böbreğe doğru açılan küçük delikler ya da iğneler yardımıyla kanserli doku ve hücreler dondurularak yakılır.

Bu tedavide yan etki olarak idrar yollarında hasar görülebilir.

5) Sunitinib İlacı
Bu madde böbrek kanseri tedavisinde en yaygın kullanılacak olan ilaçtır. Bir tür tirozin kinaz inhibitörüdür. Tirozin kinaz, kanserli hücrelerin gelişmesine sebep olan bir tür proteindir. Sunitinib ilacı sayesinde bu protein bloke edilerek kanserin ilerlemesi durdurulur.

Böbrek kanseri için benzer şekilde pazopanib, axitinib, sorafenib,temsirolimus, everolimus ilaçları ve immunoterapi ilaçları kullanmak mümkündür.

Kendinizde Bu Belirtiler Varsa Böbrek Kanseri Riski Olabilir..! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.