Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Küre Doktorların Bile Ağzı Açık Kalıyor

14.09.2021
10.664
Bu Küre Doktorların Bile Ağzı Açık Kalıyor

Allah her şeyin çaresini bize tabiatta vermiş . Eğer biz verilen çareleri doğru olarak kullanabilirsek, her hastalığa çare bulabiliriz. Bu yazımızda Bal ve Tarçın’ın faydalarından, yarattığı mucizelerden bahsedeceğiz. O kadar çok ki… Bu yüzden doktorlar hastalarına vermiş olduğu şifadan dolayı şaşkın bu sonuçlara…
Aslında tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Çünkü iki özel besin bir araya gelip, çok daha etkili ve kuvvetli bir reçete ortaya çıkartmış. Doğal antibiyotik bal tarçın tedavisi: Bal ve tarçın o kombinasyonu geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir en kuvvetli doğal ilaçlardan birisidir. Yunan ve hindistan tıbbında yüzyıllarca kullanılıyor.

 

Tamamen doğaldır ve yan etkilere neden olmaz. Diyabetikler tarafından az miktarlarda bile kullanmak mümkündür (doktorunuza danışarak lütfen) ve iltihaplı eklem ağrılarına kronik problemlere kadar pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanmak mümkündür.

Tarçınlı bal tek kelime ile mucizevî doğal bir ilaç. Kanserden kilogram vermeye, kalp hastalıklarından kolesterole, soğuk algınlığından cilt enfeksiyonlarına kadar iyileştiremediği hastalık yok gibi…

Hindistan’da bir alışılmış tıbbi tedavi yöntemiyle balın yanık tedavisindeki etkisin kıyaslandığını ve 1 haftanın sonunda balla tedavi edilen yanıkların %91, diğer yöntemle tedavi edilenlerin %7 oranlarında enfeksiyon riskinden korunduğunu biliyor muydunuz? İlaç firmaları bu bilgilerin yayılmasından hoşlanmayacak, çünkü tarçınlı bal düzenli kullanıldığında bir çok ilaçtan daha sağlıklı ve daha etkili bir ilaç.

Önce karışımın nasıl yapıldığına bir bakalım.

İŞTE TARİFLER ve KULLANIMLARI

Önce bir bardak suyu kaynatıp, sıcak suya tarçın koyarak ve demlenmeye ve soğumaya bırakmak gerekmektedir. Kaynar suya sakın bal koymayın.

Sıcak su baldaki enzimleri öldürüyor. Su oda sıcaklığına geldiğinde tarçının iki katı kadar bal ekleyin. Yatmadan bardağın yarısını için ve diğer yarısını sabaha bırakın.

Bu ya da normal bal-tarçın karışımının faydalarına gelince:

Bal ve tarçın karışımının bir çok hastalığı iyileştirdiği biliniyor. Bir yan etkisinin olmaması da gayreti. Şekerli olmasına karşın doğru miktarda alındığında diyabet hastalarına dahi zarar vermiyor. Batılı bilim insanlarının araştırmalarına göre:

Bal ile toz tarçını karıştırın ve kahvaltıda kızarmış ekmekle yemek en güzel beslenme şekillerinden. Bu beslenme biçimi, kolesterolü düşürür ve muhtemelen kalp krizini önlermiş. Tarçınlı balın düzenli ilaçlanma tüketilmesi kalp vuruşlarını güçlendirirmiş. Bildiğiniz gibi yaşlandıkça atar damarlar ve toplardamarlar esnekliklerini kaybediyor ve tıkanıyor. Tarçınlı bal ise damarları bir kez daha canlandırıyor.

Arterit hastalar bir fincan sıcak suya iki yemekkaşığı bal ve bir çay kaçığı toz tarçın koyarak yararlı bir içecek hazırlayabilirler. Günlük olarak içilirse kronik arterit hastaları dahi iyileşebilir.

Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 200 hastalarını kahvaltıdan önce bir kaşık bala yarım çay kaşığı tarçın ile tedavi eden doktorlar 73 hastanın bütünüyle ağrıdan kurtulduğunu, bir ay içinde ağrı yüzünden hareket edemeyen hastaların hemen hepsinin ağrı çekmeksizin yürümeye başladığını görülmüş.

İki yemek kaşığı toz tarçın ile bir yemek kaşığı balı ılık suya ekleyerek içmek, idrar yolundaki mikropları öldürüyormuş.

 

Kim bilebilirdi ki? İki yemek kaşığı bal ve üç yemek kaşığı toz tarçın 450 gram çay kolesterol hastasına verildiğinde iki saat içinde kandaki kolesterol oranının %10 azalacağını! Günde üç kez alındığında kronik kolesterol dahi tedavi edilebiliyormuş. Günlük olarak mağlup eden bal ise kolesterol şikâyetlerini azaltıyormuş.

Sık veya ağır soğuk algınlığı şikâyeti olanlar bir kaşık ılık bal, çeyrek kaşık toz tarçınla üç gün boyunca birer kez alınırsa, çoğu kronik öksürüğü ve soğuk algınlığını tedavi edebilir, sinüsleri temizleyebilirmiş.

Tarçınlı balın boğaz ağrısını iyileştirdiği ve boğaz ülserini kökünden kazıdığı da söyleniyor. Hindistan ve Japonya’da yapılan araştırmalar tarçınlı balın midede oluşan gazları önlediğini gösteriyor.

Tarçınlı balın günlük tüketimi bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudu bakteri ile virüs saldırılarından koruyor. Balın düzenli tüketimi akyuvarları güçlendirerek bakteriyel ve viritük hastalıklara karşı direnci artırıyormuş.

İki yemek kaşığı bala serpilen toz tarçının yemek yemeden önce alınması asitliliği önlüyor ve en ağır yemekler dahi sindirilebiliyormuş.

İspanyol bir bilim insanı baldaki doğal bir bileşenin grip mikrobunu öldürdüğünü ve hastayı gripten kurtardığını kanıtladı.

Bal ve toz tarçın ile hazırlanan çay düzenli ilaçlanma içildiğinde ileri yaşın etkilerini azaltıyormuş.

Çay yapabilmek için dört yemek kaşığı bal, bir çay kaşığı tarçın ve üç fincan kaynamış su kullanılmaktadır. Günde 3-4 kez 1/4 fincan içildiğinde, cildi taze ve yumuşak tutar ve yaşlanmayı önlermiş. Boğaz ağrıdığında veya gıdıklandığında bir kaşık bal yemek, boğazdaki rahatsızlık geçene dek 3 saatte bir tekrarlanınca, ağrı ve gıdıklanmanın geçtiği bilimsel olarak kanıtlandı.

Üç yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı toz tarçını karıştırıp, yatmadan önce sivilcelerin üzerine sürerek yatınız ve ertesi gün ılık su ile yıkayınız. İki hafta hergün uygulanırsa sivilceleri kökünden sökermiş.

Bal ve toz tarçını etkilenen bölgelere eşit miktarda uygulamak egzama, mantar ve her çeşit cilt enfeksiyonunu iyileştirirmiş.

Her gün sabahları kahvaltıdan yarım saat önce, boş mideye ve geceleri yatmadan önce bir bardak kaynamış suyun içerisine bal ve toz tarçın koyup düzenli içilince, obezite sorunu yaşayanlarda bile kilogram verebiliyorlarmış.

Japonya ve Avustralya’da yapılan araştırmalar mide ve kemik kanserinin başarı ile tedavi edilebildiğini gösteriyor. Bu kanser çeşitlerinden muzdarip hastalar günde bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını üç parçaya bölerek bir ay boyunca almaları gerekmektedirmuş.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki baldaki şeker vücudun güç kazanmasına yardım ediyor. Bal ve toz tarçın tüketen yaşlılar daha zinde ve esnek olduklarını ifade ediyor.

Her gün diş fırçaladıktan sonra ve öğleden sonra 15.00’te alındığında bir haftada vücut direnci artıyor.

Güney Amerikalılar sabahları bir çay kaşığı bal ve tarçın konmuş su ile gargara yapıyor bu şekilde nefesleri gün boyu güzel kokuyormuş.

Günlük olarak sabah ve akşamları bal-tarçın ikilisini almak duyma kaybını giderebiliyormuş.

Gördüğünüz gibi her an elinizin altında bulunan bu gıdaları almak ve faydalarından faydalanmak herkezin elinde.

Bu Küre Doktorların Bile Ağzı Açık Kalıyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.