Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu besinler tiroid bezinin çalışmasını etkiliyor…

14.09.2021
1.374
Bu besinler tiroid bezinin çalışmasını etkiliyor…

Sağlıklı diye tükettiğimiz bu besinler tiroid hormonunu bozuyor! İşte tiroid bezinin çalışmasını etkileyen besinler…
İYOT TÜKETİMİ ÖNEM TAŞIYOR
Hipotiroide sahip olan bireyler; motor fonksiyon bozukluğu, demans, depresyon, dikkat ve soyut düşünme bozuklukları gibi istenmeyen etkilerle karşılaşabilir. Bu sebeple iyot tüketimi hipotiroidizm hastaları için önemlidir. Bu hastaların beslenmelerinde iyot kaynaklarına yer vermeleri gerekir. İyotun en iyi kaynakları deniz ürünleri ve iyotlu tuzdur. Patates, süt, yağsız hindi eti, yumurtada da az miktarda da olsa iyot bulunur.

Hashimato ve hipertiroidi hastalarında ise iyot tavsiyeleri aksine döner. Hashimato hastalarında iyot otoimmun bir alevlenmeye neden olur. Bu sebeple bu hastalarda deiyonidize tuz önerilmeli, iyot içeren besinler kısıtlanmalıdır.

GLUTENDEN KAÇINMALI
Hipotiroid vakalarının yarısından fazlası Hashimato tiroidine bağlı oluşmaktadır. Bu hastalarda güçsüzlük, tüm vücutta ödem, unutkanlık, mental fonksiyonlarda azalma, depresyon, kuru, sert ve çabuk dökülen saçlar, bazal metabolizmada azalma, soğuğa duyarlılık, cilt kuruluğu, kilogram kazanımı, ses kısıklığı, kabızlık şikayetleri gözlenir. Hipotiroidinin hem önlenmesinde hem de tedavisinde beslenme anahtar rol oynar. Bilimsel bir raporda hipotiroidi tanısı almış yetişkin bir bireyde üç aylık glutensiz diyet uygulamasının şişlik, kabızlık gibi bağırsak sorunlarının azaldığı ve tiroid işlevinde önemli klinik düzelmeler gözlemlenmiş, hatta glutensiz diyet uygulamasının başlangıcından altı ay sonra tiroid ilaçları bırakılmıştır. Eğer hipotiroidi hastası iseniz diyette arpa, yulaf, çavdar tahıllarından yapılan un, ekmek, makarna, bulgur, şehriye, erişte yerine yoğun olarak bu besinlerin glutensiz olanları, amarant, kinoa, keten tohumu, siyah pirinç gibi tahılları tüketmeniz gerekir.

TURPGİLLERİN TÜKETİMİNE DİKKAT
Guatrojenik olarak adlandırılan besinlerdeki guatrin bileşiği iyot yetersizliği durumunda tiroid hormon üretiminde görevli tiroid peroksidaz enziminin çalışmasını bozarak tiroid hormonlarının üretimini engeller ve tiroid bezlerinin büyümesine neden olabilir. Guatrojenik besinler brokoli, turp, beyaz lahana, kara lahana, Brüksel lahanası, şalgam, karnabahar, marul, hardal tohumu gibi besinlerdir. Hipotiroid hastalarının bu besinleri çiğ olarak tüketmemeleri ve diyetlerinde sınırlandırmaları önerilir. Bunun yanında soya fasulyesindeki izoflavon, genistein ve daidzein iyot alımı sınırlı olduğunda guatrojenik niteliklere sahiptir.
DEMİR VE SELENYUM
Selenyum minerali tiroid hormonlarının metabolizmasında yer alan önemli bileşenlerdendir. Selenyum eksikliğinde kanda T4 ve TSH hormonu yükselir, T3 hormonu düşer. İyot ve selenyum eksikliği beraber görülürse hastalığın şiddeti daha da artar. Balık, karides, dana karaciğeri, hindi, dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ayçekirdeği ile tam tahıllar selenyum kaynağıdır. Yapılan güncel çalışmalar düşük tiroid fonksiyonunun kanda demir düzeyinin düşüklüğüne ya da anemiye bağlı gelişebileceğini göstermektedir.
SAĞLIKLI YAĞLARI TERCİH EDİN
Hipotiroidide kolesterol ve kan yağları artar, karaciğer yağlanmasına sık olarak rastlanır. Hipotiroid hastaları zeytinyağı, kanola gibi sağlıklı bitkisel yağları ön plana çıkarmalı, günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketmeli; tereyağı, kuyruk yağı, sakatatlar, kaymak, krema, yağlı et kullanmamalı.
EGZERSİZİ UNUTMAYIN
Hem metabolizmanın hızlanması ve fazla kilogramlardan kurtulmanıza destek olması için hem tiroid hormonuna karşı doku duyarlılığının çoğalması ve kas artışı için egzersizi hayatınızdan çıkarmamalısınız. Bunun yanında stres de tiroid sağlığımızı etkileyen önemli çevresel etmenlerden bir tanesi olduğundan sosyal hayatı güçlendirmek ve motive edici etkinliklere katılmak, stresle baş etme yöntemlerinizi geliştirmenin hastalığın önlenmesinde çok önemli bir etken olduğunu unutmamalısınız deriz.
TİROİD HASTALIKLARINDA TEDAVİ NASILDIR?
Tiroid hastalığının tedavisinde, özellikle D vitamini, çinko, iyot, demir, selenyum gibi mikro besin öğelerinin değerlendirilmesi, eksikliklerin giderilmesi ve bireye uygun beslenme tedavisinin sağlanması temeldir. Bunun yanında ilaç tedavisi, radyoaktif iyot ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. Bu hormonların yetersiz salgılanması hipotirodi ile birlikte şişmanlığa; fazla salgılanması da hipertroidizmle gelişen aşırı kilogram kaybına neden olabilir. Bunun yanında obez bireylerde kilogram kaybıyla beraber ideal kilogramya ulaşmak da tiroid hormon düzeylerinin normal aralıkta olmasını sağlayabilir.

Bu besinler tiroid bezinin çalışmasını etkiliyor… 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.