Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Baş Parmağının Yanında Oluşan Kemi̇k Çıkıntısı (bünyon) Nasıl Geçer?

13.09.2021
3.603
Baş Parmağının Yanında Oluşan Kemi̇k Çıkıntısı (bünyon) Nasıl Geçer?

Ayak baş parmağının yanında oluşan kemik çıkıntısı bünyon, ilk oluştuğu anda önlem alınması gerekli olan bir rahatsızlık. İşte bünyon tedavisi için bilmeniz gerekli olan 6 etkili yol…

BÜNYON NASIL TEDAVİ EDİLİR? BÜNYON NASIL GEÇER?

Masaj meşin yuvarlağı kullanın

Masaj meşin yuvarlağınu ayağınızın altına koyun ve yuvarlayın. Topuğunuzdan hafifçe bastırarak masaj meşin yuvarlağınu ağır ağır ayak parmaklarınızın arasına alın.

İleri geri hareketlerle özellikle ayak baş parmaklarınıza ve bünyonun olduğu bölgeye masaj yapmaya devam edin.

Stilettolardan uzak durun
Bünyon rahatsızlığını engellemek istiyorsanız ilk yapacağınız şey uzun meşin yuvarlağıklu stilettolardan uzak durmak olmalı. Uzmanlar sıkı ve yüksek meşin yuvarlağıklu ayakkabılar giymenin kemiğin bu darbeleri almasına daha çok katkı sağladığını bildiriyorlar.

Sonrasında da özellikle fazla yağ barındıran yiyecek tüketiminden vazgeçmeniz gerekmektedir. Çünkü fazla kilolar, bünyon oluşumunu hızlandırıyor…

Ayak egzersizleri yapın

 

Ayağınızı yere basın ve adım atar gibi parmak uçlarınızda yükselin.

Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra ayağınıza bir lastik sarın ve ayak parmaklarınızla lastiği açmaya çalışın. İki ayağınıza da uygulayın.

Ayak sağlığınıza dikkat edin
Ayaklarınıza aromatik terapi uygulayın ve hijyenine dikkat edin. Bu aromatik tedaviler, yorgunluk attığı için kemiklerinizin de gevşemesine sebebiyet verir.

Buz uygulayın
Ağrıyı ve iltihabı hafifletmek için buz tedavisi iyi bir alternatiftir. Soğuk geçici olarak sinir uçlarını etkiler ve ağrılardan rahatlama sağlar.

Ince bir havluya bir avuç ezilmiş buz koyun ve sarın. 5-10 dk boyunca etkilenen alan üzerine yerleştirin. 10 dakikada bir mola verin ve prosedürü 2 ya da 3 kez daha tekrarlayın. Bu yöntem gerekirse bir kaç kere uygulanabilir.

Asprini deneyin
Aspirin iltihaplı bölgedeki batma ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca, nasır ve fazla dokuları engellemek için etkilenen alanı yumuşak tutar.

Ilık suyla dolu küçük bir küvet içerisinde 2-3 aspirini çözün. Ayaklarınızı su soğuyana kadar bu suda bekletin.

Ayağınızı kurulayın ve sıcak zeytinyağı ile masaj yapın.

Yöntemi ağrıyı azaltmak için günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Baş Parmağının Yanında Oluşan Kemi̇k Çıkıntısı (bünyon) Nasıl Geçer? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.