Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Meyve ve sebzeleri poşetle koyuyorsanız bu uyarılara dikkat!

12.09.2021
1.637
Meyve ve sebzeleri poşetle koyuyorsanız bu uyarılara dikkat!

Genelde haftalık olarak yapılan mutfak alışverişlerinde alınan ürünlerin birçoğu buzdolabında muhafaza ediliyor. Dolayısıyla hem israfı önlemek, hem besin değerlerini korumak hem de sağlık açısından buzdolabı, hayatımızda çok önemli bir yer tutuyor. Temizliğinden yerleştirme düzenine kadar dikkat edilmesi gerekli olan pek çok kural bulunuyor…
DOĞRU RAFA DOĞRU BESİNİ KOYUN

-Buzdolabı temizliği sağlık açısından ilk dikkat edilmesi gerekli olan etkendir. Buzdolabı temizliği için sirke kullanmak mümkündür. 1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke koyarak buzdolabı silinmeli ve kuruyunca besinler buzdolabına yerleştirilmelidir.

 

-Kahvaltılıklarda ambalajlı olanlar ve kahvaltılık tabaklarına çıkarılanlar hijyen açısından en üst rafta tutulmalıdır. Aksi halde paketli gıdaların paketlerinden veya sebze meyvelerden düşebilecek parçalardan altta duran ve hiç pişirme işlemi görmeden tüketilecek olan kahvaltılıklara bakteri bulaşabilmektedir. Buzluğu altta olan buzdolaplarında da kahvaltılıklar yine en üstte olmalıdır.

-İkinci rafa genelde işlem görmüş yani pişirilmiş yemekler konulmalıdır. Streçlenmeli ve birbirlerine temas etmemelidir. Isıtıp direk şekilde tüketilecek besinler oldukları için pişmemiş çiğ besinlere göre daha risklidirler.

-Çiğ et, yoğurt gibi besinler doğru kaplara konulmuş şekilde ağzı kapalı, birbirleriyle temas etmeden üçüncü rafta olabilir. Tavuk ve balık da paketli halde veya cam kaplarda bu rafta kalabilir.

EN BÜYÜK HATA MEYVE SEBZELERİ MARKET POŞETLERİYLE SAKLAMAK!

 

En alt rafta ise meyve sebze kısmı olmalıdır. Fakat meyve sebzeler pazar veya market poşetleriyle buzdolabında tutulmamalıdır. Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Besinler muhakkak paketlerinden çıkarılmış olmalıdır. Eğer ıslaksa muhakkak kurutularak buzdolabına konulmalıdır. Bu sebeple en pratiği hazırlık aşamasında da kolaylık sağlayacağı için yıkayıp kurutarak dolaba yerleştirmektir. İstenirse kese kağıtlarında saklanabileceği gibi istenirse plastik olmayan, muhafaza için özel üretilmiş saklama kaplarına da konulabilir.

 

DONDURURKEN BU SÜRELERİ GÖZ ARDI ETMEYİN

 

Dondurucuda esas önemli olan bekleme süreleridir. Besinler dondurulduğunda içeriğindeki parazitler de dondurulmuş olur. Yani ölmezler. Çözdürme işlemi başladığı andan itibaren de o parazitler tekrar aktifleşmeye başlar. Bu sebeple besinlerin dondurucuda ne kadar kaldığı son derece önemlidir. Çünkü besinlerin yapısı ve dokusu değişmeye başlar. Herhangi bir işleme tabii tutulmayan çiğ sebzeler dondurucuda 1 yıla kadar durabilirken pişirilerek saklanacak sebzeler en fazla 2-3 ay saklanmalıdır. Çözündürdükten sonra ise hemen tüketmek gerekir. Balık 2-3 ay, çiğ et veya çiğ etten yapılmış kıyma 9-12 ay arasında kalabilmektedir. Pişmiş kırmızı et işlem gördüğü için 2-3 ay kalmalıdır. Tavuk ve hindi eti ise çiğ halinde olsalar bile en fazla 3 ay kadar dondurucuda saklanmalıdır.

ETLERİ SUDA ÇÖZDÜRENLER DİKKAT!

 

Çözdürme işlemi bir gün daha önce buzluktan çıkarılarak soğuk dolapta yani buzdolabında yapılmalıdır. Suyun içinde çözdürmek sağlıklı değildir. Dondurucuda buz tutan besinler çözünmenin başlamasıyla beraber bir kez daha bozulmaya meyilli duruma gelir. Besin zehirlenmesi riski de artar. Bu sebeple özellikle et, tavuk gibi potansiyel riskli besinleri çözdürürken herhangi bir müdahalede bulunmadan buzdolabında çözdürmek önemlidir. Fakat sebzelerin sıcak veya soğuk suyun içinde çözdürülmesinin bir sakıncası yoktur. Direkt yemeğin içine katılarak da yaygın olarak çözdürülmektedir. Bunun yanında çözdürülmüş besinler ikinci kez tekrardan dondurulmamalıdır.

YUMURTALARI SAKIN YIKAMAYIN!

Yumurta potansiyel riskli denilen protein açısından en zengin ve bozulmaya en meyilli besinlerden bir tanesidir. Yumurtada yapılan en büyük yanlışlık yıkanarak buzdolabına konmasıdır. Yumurta ıslatılarak buzdolabı gibi nemli bir ortama konulduğunda kabuğundaki salmonella adı verilen bazı parazitler kabuklardan içeri doğru daha fazla nüfuz edebilir ve su aktivitesi arttığı için çok daha fazla üreyebilirler. Bu sebeple yumurta yıkanmadan kendi kutusunda veya buzdolabı yumurtalığında saklanmalı veya kuru bir bezle silinmelidir.

Meyve ve sebzeleri poşetle koyuyorsanız bu uyarılara dikkat! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.