Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dut ve Dut Yaprağının Faydaları

12.09.2021
10.152
Dut ve Dut Yaprağının Faydaları

Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir. Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz derecededir. Ucuz ( Bedava ) olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor….

BU YAZIYI OKUYALIM, OKUTTURALIM, PAYLAŞALIM…..

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli yararları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanıldığı alanlar bulunuyor. Bunlara bir göz atalım.

Dut Yaprağının Yararları Hakkında?
Dut meyvesinin ateş düşürmedeki rolü herkes tarafından bilinir. Aynı özelliği dut yaprağında da bulunur. Dut yaprağı kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için alıç yaprağı ile beraber kullanılması tavsiye edilir.

Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur. Öte yandan idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini düzenleyici özelliği vardır.

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar.

 

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır.

Dut Yaprağı Nasıl Tüketilir? Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Dut yaprağı salata olarak tüketilebilir, ayrıca tıpkı asma yaprağı gibi sarması da yapılabilir. Kurutularak, yemek ve çorbalara eklenir. Ayrıca, dut yaprağı çayı da yapılabilir.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı, 1 litre su

Dut Yaprağı Çayı Hazırlanışı: 1 litre kaynamış olan suyun içinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır.

Demleme işlemi tamamlandıktan sonra çayınızı süzün ve gün içinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır.

UYARI: Dut yaprağının anılan bu yararları, asıl tedavi yerine geçmek fakat sağlıklı yaşamak için beslenme menüsüne alınabilir. Hamileler, emziren kadınlar ve bazı ilaçları kullananlar için bilimsel bir tavsiye bulunmadığı için hassas kişilerin aşırı tüketimden kaçınması gerekir. Çocukların, tansiyonu ya da şekeri düşük olanların, dut alerjisi olanlar ve hamile kadınların tüketmesi önerilmez veya hekim tavsiyesi gerekir.

Dut ve Dut Yaprağının Faydaları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.