Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücudunuzda ben varsa bunları sakın yapmayın!

11.09.2021
1.024
Vücudunuzda ben varsa bunları sakın yapmayın!

Uzmanlar, vücuttaki benlerin kanser riski oluşturabileceğini belirterek, cildin ve benlerin analiz edilmesiyle kanserin önüne geçilmesinde büyük etken olduğuna dikkat çekiyor.

Benler ve kanser ilişkileri yüzyıllar öncesinden keşfedilmiş olsa da, pek çok kişi vücudundaki benleri tanımakta zorluk çektiğinden, korkuya kapılabiliyor. Uzmanlara göre benler bazı sebeplerle kanserleşme gösterebiliyor. Periyodik olarak cildin ve benlerin analizi ile erken tanı ise kanserin önüne geçilmesindeki en önemli etken olarak görülüyor.

Ben türleri ve risk grupları hakkında bilgiler veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Zehra Doust, benler ve cilt kanserine yakalanmamak için bazı önerilerde bulundu. Güneş ışınlarına uzun zaman maruz kalmanın getirebileceği bazı sonuçlar olabileceğinin önemini vurgulayan Doust; “Güneşlenme konusunda dikkatli olmak, özellikle belli saatlerde güneş altında kalmamak gerekmektedir.

 

Belli bir müddet güneş altında kalınacaksa kesinlikle güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir. Özellikle çok açık tenli insanlarda şapka ve gözlük kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca vücuttaki benlere darbe gelmemesi gerekmektedir. Benlerin kopartılıp kanamasına sebebiyet verilmemesi de çok önemli” dedi.

Benlerin belli sürelerle muayene ettirilmesi gerektiğini belirten Dr. Zehra Doust, ”Benlerin senede bir defa Dermatolog hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Dijital dermatoskop ile bu periyodik bakımlar birkaç dakikada tamamlanıyor.

Özellikle cilt kanserinin erken tanısında en önemli ve son teknolojiyi metotlarından birisi de dijital dermatoskopi ile ‘Ben Haritası’ çıkarılmasıdır.

 

Vücudumuzdaki benler bilgisayarlı dermatoskopi ile 20- 40 kez daha fazla büyütülüp resimlendirilir ve yerleri tespit edilir. Şüpheli benlerin resimleri düzenli olarak çekilir ve daha önceki kaydedilmiş olanlarla bilgisayarda karşılaştırılır. Bu periyodik kontrollerde benlerdeki değişikliklerin tespiti sağlanır ve bu biçimde benlerdeki riskli ya da istenmeyen değişikliklere göre teşhis ve tedavi metotları seçilir” dedi.

Dikkat etmeniz gerekli olanler
Benler hakkında bilinmesi gerekli olan önemli ayrıntılara değinen Dr. Zehra Doust, ”Vücudun hemen her yerinde rastlanan iyi huylu benler genelde oval, yuvarlak ve kahverengi rengindedirler.

Melanositler cilde renk veren melanin pigmentlerini oluşturur. Bu melanin pigmentler de zaman içerisinde güneşe bağlı veya genetik faktörlere bağlı şekilde benlere dönüşebiliyor.

 

Normal benler genelde birbirlerine benzerler. Renkleri kahverengi, siyah, kırmızı ve hatta mavimsi bile olabilir. Cilt üstünde düz veya kabartılı, daire şeklinde veya şekilsiz olabilirler. En çok rastlanan benler yuvarlak kahverengi, kabartılı, simetrik ve küçüktür. Bazen ergenlik, hamilelik ve güneş, ben ölçülerinde değişikliğe yol açabilir” biçiminde konuştu.

Benlerin en tehlikeli cilt kanserlerinden bir tanesi olan malign melanoma nasıl dönüştüğü ile alakalı de bilgi veren Dr. Zehra Doust, ”Bazı insanlarda maling melanom riski diğerlerinden daha fazla olabilir ve bunun çeşitli sebepleri vardır.

Bazı diğer cilt kanserleri yayılmaz fakat malign melanom vücudun diğer bölgelerine çok çabuk yayılır. Benler konusundaki tedirginlik malign melanomun bazı ben tipleriyle benzerlik göstermesinden dolayıdır.

Malign melanom riskini artıran ana sorunlardan birisi de ultraviyole ışınlardır. Atmosferde güneşin zararlı ışınlarından koruyan ozon miktarının çok azaldığı bilinmektedir. Fakat insanlar geçmişe oranla bronzlaşmayı daha da çok benimsiyorlar. Dolayısıyla cilde zararlı olan ultraviyole ışınlarını çok yoğun bir biçimde solaryum ve güneşten alarak bu riski oluşturuyorlar.

Oysa güneşin faydalarından faydalanmak için onu ölçülü kullanmak gerekir. Vücudunda güneş lekeleri ve benler olan kişilerde malign melanom riski diğer insanlara oranla 4 kat daha fazla olduğunu çalışmalar göstermiştir”dedi.

 

Deri kanseri riski her geçen sene artıyor
Deri kanseri riskinin her geçen sene arttığına dikkati çeken Dr. Zehra Doust, ”Deri kanseri oranları her geçen sene daha artıyor. Günümüzde görülme oranı yüzde 40’larda olmakla birlikte bunun yüzde 10’unu da malign melanom oluşturuyor.

Bunu en çok arttıran sebeplerden birisi de ultraviyole ışınlarıdır. Bronzlaşmak uğruna yapmış olduğumuz hatalardan birisi uzun zaman güneşin altında kalmak diğeri de uzun zaman solaryumla bronzluğu korumaya çalışmaktır. Bundan dolayı özellikle vücudunda çok sayıda ben olan, açık tenli ve kızıl saçlı kişilerin çok dikkatli olmaları ve sözünü ettiğim senelik kontrolleri aksatmamaları gerekir.

Bu risk grubuna uzun zaman güneşin altında çalışanlar ve meslek gereği kimyasal maddeler ile devamlı temas halinde olanlar da giriyor. Benlerdeki bazı değişiklikleri gözlemleyerek malign melanom riski önlenebiliyor.

Ben sınırının asimetrik hale gelmesi, renginin değişmesi, boyutunda ani değişikliklerin olması ilk dikkate almamız gerekli olan belirtilerdir. Bu noktada hemen bir dermatoloji uzmanına başvurulmasını öneririm” dedi. Kaynak: Milliyet.Com.Tr

Vücudunuzda ben varsa bunları sakın yapmayın! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.