Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Demir eksikliğinin en önemli işaretleri ve kanınızdaki demir oranını artırmanın formülü..!

10.09.2021
1.049
Demir eksikliğinin en önemli işaretleri ve kanınızdaki demir oranını artırmanın formülü..!

Bu makalede demir eksikliği sorununuzun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca kanda düşük demir seviyesine sebep olan şeyleri ve doğal olarak demir seviyelerini nasıl arttırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Demir eksikliği, devamlı yorgun görünmenize, soluk bir ten rengine ya da sık sık baş ağrısı yaşamanıza neden olur. Vücudunuzdaki demir eksikliği, demirden zengin gıdaları tüketmediğinizde, vücudunuz yeterli miktarda demir almadığında ya da kan kaybınız olduğunda ortaya çıkabilir. Vücudunuzda yeterli demir yoksa, vücuda oksijen veren kırmızı kan hücrelerinin bir bölümü olan yeterli miktarda hemoglobin üretilememiş demektir. Demir eksikliğinin sonucu anemi, yorgunluk ve nefes darlığı olabilir.

 

Demir seviyeniz düşükse, yeterli miktarda demir içerdiğinden emin olmak için beslenme şeklinizi kontrol etmeniz önemlidir. Demir seviyenizi artırmanın en iyi yöntemlerinden biri demirden zengin gıdaları tüketmektir. Vücudunuzdaki demir seviyelerini yükseltmek için en iyi besinler; yeşil yapraklı sebzeler, sığır eti, tavuk karaciğeri ve istiridyedir. Ayrıca demir takviye hapları alarak da demir eksikliğini önlemek mümkündür. Fakat bunun için doktorunuza danışmanız önemlidir. Demir seviyesini yükseltmeyi amaçlarken yan etkilerini yaşamak kötü bir deneyim olabilir.

Demir eksikliği genel itibari ile emziren annelerde, adet dönemindeki bayanlarda, vejetaryen beslenme yöntemini uygulayanlarda ve sık sık kan verenlerde görülür.

Bu makalede demir eksikliği sorununuzun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca kanda düşük demir seviyesine sebep olan şeyleri ve doğal olarak demir seviyelerini nasıl artırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu bilgi, pek çok hastalığa sebep olan ve günlük hayatınızı engelleyen demir sorunu ve anemi problemlerinizi fark etmenizde çok büyük bir adım olacaktır. Emin olun.

Genel olarak demir eksikliği işaretleri
Demir eksikliği yaşamakta olan pek çok insanın ortak özelliği yorgunluk, güçsüzlük veya stresli baş ağrılarına sahip olmalarıdır. Kanınızda yeterince demir üretilmediğini gösteren diğer işaretler şunlardır:

Soluk cilt

Gögüs ağrıları

Hızlı kalp atımı

Nefes darlığı

Soğuk eller ve ayaklar

Kırılgan tırnaklar

İştahsızlık

Dilinizin iltihaplanması

Kendinizde ya da çocuğunuzda demir eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, demir düzeylerini kontrol etmek için kan testi yaptırmalısınız. Anemi olup olmadığını kontrol etmek için muhtemel diğer test MCHC kan testidir (kan hücrelerinde hemoglobin konsantrasyonu).

Demir eksikliğinin nedenleri nelerdir?
En önemli nedeni; demir yönünden zengin beslenmemenizdir. Kanınızın sağlıklı ve dolaşımda kalabilmesi için sabit bir demir temini gerekir. Uzun süren demir eksikliği durumunda ise anemi meydana gelir.

Ağır adet dönemleri pek çok kadında demir eksikliğine neden olabilir. Ulusal Sağlık Servisi (NHS), bayanların özellikle adet döngüleri boyunca ağır kanamaları olması halinde, düşük seviyelerde demir eksikliği riski taşıdıklarını söylüyor. Yani vücut üretebileceğinden daha fazla kırmızı kan hücresi kaybı yaşıyor.

Gebelik, demir eksikliği gelişmesine neden olabilir. NHS gebelik sırasında bebek için ekstra oksijen ve besin maddelerinin gerekli olduğunu açıklıyor. Bu, genelde düşük demir seviyelerine neden olabilir.

Bazı hastalıklarla ilişkili anormal kanama demir eksikliği de görülebiliyor. Florida Kanser Uzmanları ve Araştırma Enstitüsünden hematolog Dr. Todd Gersten, sindirim sistemindeki mide ülseri ya da kanserlerinin, kanamaya neden olabileceğini ve anemiye neden olabileceğini söyledi. Aspirin, ibuprofen ya da diğer ilaçların uzun vadeli kullanılması mide zarını inceltebilir ve kanama ile demir kaybına neden olabilir.

Vücudunuz yiyeceklerden yeterli miktarda demir almıyorsa, demir eksikliği belirtilerinden muzdarip olabilirsiniz. Buna çölyak hastalığı, inflamatuar barsak hastalığı ya da özofagus iltihabı gibi çeşitli durumlar neden olabilir

Ortalama bir insanın günlük demir ihtiyacı nedir?
Vücudunuzu iyi durumda tutmak, gerekli vitamin ve mineral sayısını koruyabilmek için dengeli bir beslenme yöntemi önemlidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki doktorlara göre, tavsiye edilen demir günlük alım miktarı aşağıda belirtilen gibidir:

Bebekler 7-12 ay: 11 mg.

1 – 13 yaş arası çocuklar: 7 mg – 10 mg.

14-50 yaş arası bayanlar: 15 mg – 18 mg.

Hamile bayanlar: 27 mg.

Erkekler 14-50 yaşları arasında: 8 mg – 11 mg.

50 yaş üstü erkek ve bayanlar: 8 mg.

Yiyeceklerden demir ihtiyacını nasıl karşılarız?

Demir içeren gıdaları çok tüketseniz bile, eğer ki bu mineraller vücudunuz tarafından yeteri kadar emilemiyorsa demir eksikliği yaşayabilirsiniz.

 

WebMD’de Dr. Christine Mikstas demirden zengin gıdalarla beraber C vitamini içeren gıdaların tüketilmesinin gıdalardan daha fazla demir almanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Bazı zengin C vitamini kaynakları yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve biberdir.

Demir emilimine müdahale edebilecek şeyler nelerdir?
Bazı gıdalar, sağlıklı olmalarına rağmen esasında demir emilimini engeller. Doktorlar, kalsiyum açısından zengin ve lif içeren gıdalar, söz gelimi ıspanak, yumurta ve sütün vücudun emdiği demir miktarını azaltabileceğini söylüyor.

Örneğin: Pekçok yeşil sebzede bulunan oksalik asit, demir emilimini geciktirebilir. Ispanak, demirle bağlanan ve demir absorpsiyonuna müdahale eden oksalik asit açısından çok zengindir.

Ayrıca çoğu zaman tam tahıllarda bulunan fitik asit demir emilimini etkiler. Kepekli tahıllar iyi bir demir kaynağı olsa da içerdikleri fitik asit, vücudunuzun diğer besin ve ilave maddelerden gelen demirleri emmesine engel olabilir.

Öte yandan demirden zengin gıdalarla beraber kahve içmekten kaçınmanız gerekir. Yüksek orandaki polifenollerin beraberinde süt ürünlerinde bulunan kalsiyum sebebiyle çay, kahve ve hatta çikolata türevleri içmek demir emilimini etkiler .

Kanınızdaki demir seviyelerini nasıl artırırsınız?
Bir demir eksikliğinden kaçınmanın en iyi yöntemlerinden biri, çeşitli ve dengeli bir beslenmeyle yeterli miktarda demir elde etmektir. Düşük demir seviyenizin sebebi ve ciddiyetine bağlı şekilde, beslenmenizi demir ile tamamlamanız da gerekebilir.

Demir eksikliğinin en önemli işaretleri ve kanınızdaki demir oranını artırmanın formülü..! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.