Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu yöntemlerle tüm virüsleri evinizden 5 dakikada arındırın

10.09.2021
1.027
Bu yöntemlerle tüm virüsleri evinizden 5 dakikada arındırın

Evimizi koronavirüsten korumak adına neler yapmalıyız? Hangi temizlik malzemeleri corona virüsü yok eder? Uzmanlardan adım adım ev dezenfeksiyonu tarifi. İşte evde corona virüse karşı alabileceğiniz önlemler ve 5 dakikada hazırlanıp virüsleri öldüren karışımın yöntemi…

 

BİR KIYAFETİ ARTIK BİR KEZ GİYMELİYİZ.

Dışarıdan geliniyorsa içeri girer girmez ayakkabıların çıkarılması, çok hızlı bir biçimde kıyafetlerin değiştirilmesi gerektiğini dile getiren uzmanlar biir kıyafeti artık 2-3 kez kez değil yalnızca bir kez giymeliyiz. Günlük değiştirdiğimiz giysilerimizi derhal yıkamaya atmalıyız. Özellikle pamuklu çamaşırları çok yüksek ısılarda, söz gelimi beyazları 90 derecede yıkamamız yönünde telkinlerde bulundu.

YIKAMA ÖNCESİ ÇAMAŞIR SUYUNDA BEKLETİN

Çamaşırlardan uygun olanların yıkama öncesi çamaşır suyunda bekletilmesinin ön dezenfeksiyon bakımından gerekli olduğuna işaret eden Uzmanlara göre:

ÇAMAŞIRLARI YOĞUN BUHARLA ÜTÜLEYİN

 

“Eve girmeden evvel toplu taşıma aracı kullandıysak, kalabalık bir ortamda bulunduysak, çıkardığımız giysileri çamaşır suyunda bekletelim. Çamaşır suyu ve yüksek ısıda yıkama mümkün değil ise yıkama ve kurutma işlemi sonrasında mutlaka ütüleyelim. Yoğun buharlı ütüleme işleminin ardından ise giysileri hemen katlayıp yerine koymalayım, en az 10 dakika da buhardan arınmasını bekleyelim.”

Bazı evlerde çocuk ve yaşlıların bir arada olduğunu, bu sebeple günlük havalandırmanın atlanmaması gerekiyor.

VİRÜSLERİ ÖLDÜREN BU KARIŞIMI HER YERE SIKIN

“Hele de küçük çocukların, hasta çocukların ve bebeklerin odalarını ekstra havalandıralım. 1’e 2 oranında karıştıracağımız lavanta yağı ile palmarosa yağını evin her köşesine sıkalım. Bu karışım virüsleri öldürmede çok etkili.

HER GÜN YÜZEY TEMİZLİĞİ YAPIN

Yanı sıra yüzey temizliğini günlük yapalım; temizlikte kokusu az, alkolü yüksek kolonya kullanalım.

YASTIK KILIFLARINI GÜNLÜK DEĞİŞTİRİN

Yattığımız yatak da bulaşma açısından riskli. Örneğin geceleri terliyoruz. O terli yastığa virüs bulaşabiliyor; günlük değiştirelim.

Bu yöntemlerle tüm virüsleri evinizden 5 dakikada arındırın 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.