Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Besinler B12 Eksikliğine Birebir

10.09.2021
3.790
Bu Besinler B12 Eksikliğine Birebir

Vücudun kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde büyük önem teşkil eden B12 vitamini, özellikle hayvansal dokularda bulunmaktadır. B12 vitaminin eksiliği yanı sıra pek çok sağlık sorununu getiriyor. B12 eksikliği kuvvetsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, kabızlık, el ve ayaklarda uyuşma gibi semptomlara sebep olabilir.

 

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Bağırsakların çalışması için etkin olan B12 vitamini eksilince bu çalışma ya yavaşlar veya hızlı çalışır. Bu yüzden bağırsak besinleri çözümlemekte ya zorlanır veya hızlı çözer. Kabızlık ve devamlı ishal gibi iki ayrı sindirim sorununa neden olur.

– Sinir uçlarının daha sağlıklı çalışması ve vücut içindeki alışverişi sağlamak amacıyla B12 vitamini gereklidir. Fakat B12 vitamini eksilince sinir hücreleri yeterince beyne uyarıcı veremez bu da beyin yorgunluğunu artırır. Buna bağlı stres ve gerginlik gibi ruhsal rahatsızlıklar artar.

– Vücudun hastalıklara karşı direncinin azalmasının nedenleri arasında B12 vitamin eksikliği vardır. Özellikle devamlı grip ve yorgunluk halleri bu nedenle yaşanır.

 

– B12 vitamin eksikliğinin en belirgin belirtileri ise tırnak kırılması ve saç dökülmesidir. Zayıflayan sinir hücreleri gerekli vitamin ve mineralleri vücutta ölü hücrelere yetiştiremediklerinde buralara yenilenen kök hücreler zayıflar. Bu da kırılmaya veya dökülmeye neden olur.

– Kas ve kemiklerin zayıflaması ayrıca gün içinde kişinin vücut enerjisinin çabuk tükenmesi de B12 eksikliği belirtileri arasındadır.

B12 VİTAMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

– Metabolizmanın çalışmasını destekler.

– Doğurganlık oranını yükseltir.

– Hücrelerin yenilenmesini sağlar.

– Hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

– Sinir hücrelerin vücut içindeki alışverişini olumlu etkiler.

İŞTE EN ÇOK B12 VİTAMİNİ BULUNAN BESİNLER

Deniz ürünleri, Kırmızı Et, Süt ve Süt Ürünleri, Ayrıca;

MANTAR

Ayrıca hayvansal besinlerde yüksel bulunan B12 vitamini bitki olarak ise yalnızca mantarda fazla bulunmaktadır. Günlük bir tabak mantar ile bu eksiklik giderilebilir.

Bu Besinler B12 Eksikliğine Birebir 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.