Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Panik Atak, Stres, Anksiyete ve Depresyona karşı Ay Çekirdeği Tüketin

08.09.2021
1.880
Panik Atak, Stres, Anksiyete ve Depresyona karşı Ay Çekirdeği Tüketin

Biraz sivilce yapabilir fakat ay çekirdeğinin de sağlığınıza yararı var. Kalp damar sağlığını geliştirir.
Ay çekirdeği, kalp damar sağlığını güçlendiren iki besin bileşeni içermektedir: E vitamini ve folat.

Bir su bardağının dörtte biri miktarında ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacımızın %60’ından fazlasını içermektedir. Bu esansiyel vitamin, önemli bir antioksidan işlevi görmektedir ve dengeli düzeylerde bulunan E vitamini kalp damar hastalıklarından dolayı erken ölüm riskini toplamda daha fazla düşürülmesiyle bağlantılı bulunmuştur.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Baha Aydoğ, E vitamininin, beyin sağlığını ve hücre zarlarını kızarıklık ve şişmeye karşı korumak için serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

 

Ay çekirdekleri B1, B5, E ve folik asit içeriyor. Öte yandan önemli mineraller arasında yer alan bakır, magnezyum, selenyum ve fosfor açısından da sağlıklı bir besin sunuyor.

 

 

Panik atak ve depresyon tedavisinde yardımcı Ay çekirdeği, besinler arasında özellikle E vitaminiyle kuvvetli bir antioksidandır, kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olduğu gibi, çeyrek fincan ay çekirdeği önerilen günlük E Vitamini alımının yüzde doksanını karşılıyor.

Uzm. Dr. Baha Murat Aydoğ’a göre, Ay çekirdeğinde bulunan diğer maddeler arasında triptofan ve kolin de yer almaktadır. Öte yandan balkabağı çekirdeğinde de bulunan triptofan; stres, anksiyete ve depresyonun azaltılmasına yardım edebilir.

Kolin ise özellikle hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olarak beyin özelliklerinin artırılmasına destek olabilir. Bu zengin bitkisel, vitamin ve mineraller kombinasyonu ile ay çekirdekleri şaşırtıcı derecede besleyici bir yiyecek olarak ön plana çıkıyor.

 

Ay Çekirdeği Selenyum içerir
Güçlü bir antioksidan ve tiroit sağlığı için mükemmel ay çekirdeği, esansiyel bir besin olan selenyum içermektedir. Çalışmalar, selenyumun antioksidan fonksiyonunda rol oynadığını ve vücuttaki kızarıklık ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ay çekirdeği hemde tiroit hormonunun metabolizmasında kritik bir role sahibi olduğu yakın zamanda tespit edilmiştir. Selenyumun hasar gören hücrelerin DNA onarımını uyarma yeteneğine sahibi olduğu da belirlenmiştir.

Panik Atak, Stres, Anksiyete ve Depresyona karşı Ay Çekirdeği Tüketin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.