Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karbonatın Hiç Duymadığınız 14 Faydası

08.09.2021
6.595
Karbonatın Hiç Duymadığınız 14 Faydası

“Keşke Önceden Öğrenseydim Diyeceksiniz”

Açıkçası daha önce karbonatı hiç kullanmıyordum. İnternette okuduklarımdan sonra ise sık sık karbonat almayı düşünüyorum. Kabartma tozu gibi karbonat da kurabiye gibi şeyler hazırarken epey yardım ediyor fakat karbonatın diğer faydalarını hiç bilmiyordum.

Aşağıdaki listede karbonatı günlük hayatınızda kullanabileceğiniz pek çok alan var. Benim favorim ise karbonatı deodorant olarak kullanabilmek.

1- Sivrisinek ve Diğer Böceklerin Isırıkları
Bu ısırıklar canınızı yakıyordur muhakkak. Artık yakmayacak. Karbonatı suyla karıştırın ve ısırılan bölgeye sürün. 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk suyla bölgeyi temizleyin. Isırığın acısı anında geçecek!

2- Alışverişe Gittiniz veya Uzun Süre Yürüdünüz Diyelim
3-4 çay kaşığı karbonatı 2.5 litre suyla karıştırın ve ayağınızı suda bekletin. İnanın masaj koltukları kadar etkili olacak.

3- Karbonat Yalnızca Ayak Masajı Konusunda İşe Yaramıyor

Ayakkabınızdaki pis kokuları da yok etmektedir. Göz kararı karbonatı ayakkabınızın içerisine döküp bekletin. Ertesi gün kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

4- Buzdolabınız Kötü Mü Kokuyor?
Küçük bir kaba karbonat doldurun ve ağzı açık şekilde buzdolabınızda bekletin. Kötü kokuların yok olduğunu hissedeceksiniz.

5- Yazın Vazgeçilmezi Olan Soğuk İçecekler
Bu içecekler tazeliğini çabuk kaybeder. Soğuk suyun içerisine biraz şeker, limon suyu ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat, limondaki asidi karbonik aside dönüştürecektir. Karbonat az miktarda tüketildiğinde zararsızdır. Günde en fazla bir çay kaşığı karbonat tüketin.

 

6- Eğer Küvet Kullanıyorsanız
50 ile 100 gram arasında karbonatı su dolu küvetinize dökün. Karbonat, suyu yumuşatır. Bunu haftada en fazla iki kez yapabilirsiniz.

7- Hafif Nemlendirilmiş Pamuğun Üzerine Karbonat Serpin
Doğal deodorant olarak pis kokuları uzun vadeli yok edecektir.

8- Ağzında İstenmeyen Koku Olanlara Müjde!
Ilık suyla bir çay kaşığı karbonatı karıştırın ve gargara yapın. Kötü koku anında yok olacaktır.

9- Evdeki Minik Dostlarımız da Karbonattan Faydalanabilirler
Kedi kumlarına ekleyeceğiniz bir miktar karbonat, kumdaki kötü kokuyu yok edecektir. Ayrıca karbonatı çöplerinize de atabilirsiniz.

10- Bir Miktar Sirkeyle Beraber Karıştırıldığında
Karbonat bir miktar sirkeyle karıştırıldığında lekeleri temizlemeye de yardımcı olur. Lavabonuzu tıkadıktan sonra bir miktar sirkeyi dökün, üzerine de biraz karbonat. Lavabonuzdaki lekelerin azaldığını göreceksiniz.

11- Gümüşten Yapılma Kaşık ve Çatal
Benzeri gereçlerinizi sıcak suyun içerisinde bekletin. Parçalar halinde alüminyum folyo ve birkaç çay kaşığı karbonat ekleyin. Soğuk su ile duruladıktan sonra iyice kurulayın.

12- Karbonatın Ne Kadar Etkili Olduğuna Hala İnanmıyorsanız Bir de Bunu Deneyin
Dişlerinizi karbonat ile fırçalayabilirsiniz. Karbonat, ağzınızdaki korozif asitleri etkisiz şekle getirir. Gerçekten muhteşem!

13- Bulaşık Makinenizin Sıvı Deterjan Bölümüne Karbonat Ekleyin
Tabii ki bunu bulaşık makineniz boşken uygulamanız gerekmektedir. Kokular yok olacaktır.

14- Karbonat İle Hem Ocağınızı Hem de Fırınınızı Temizleyebilirsiniz
Su ile karbonatı karıştırın ve yumuşak bir sünger ile kirli bölgeyi temizleyin. Sonuçlara fakat gözünüzle görünce inanabilirsiniz.

Karbonatın faydalarına bayıldım.

Arkadaşlarınızla yazıyı paylaşarak karbonatın sihirli gücünden yararlanmalarını sağlayın!Karbonatın Hiç Duymadığınız 14 Faydası 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.