Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Zincir marketler

Zincir marketler

Eni kanunlar için çalışmalar tamamlandı! Zincir marketlerde bazı ürünlerin satışı yasaklanıyor.

TBMM’nin yeni yasama dönemine başlamasına bir ay kala. Bakanlıklardaki yasal altyapı düzenlemeleri konusundaki çalışmalar hızlanmıştır. Buna göre market ve AVM’lere bazı ‘yasaklar’ getirilecektir. Düzenleme ile küçük esnafı korumak için zincir marketlerde bazı ürünlerin satışı yasaklanacaktır. Ayrıca zincir marketler pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacaktır.

Edinilen bilgiye göre: Ticaret Bakanlığı yaz boyunca milletvekillerini de davet ederek. Aylardan beri tartışma konusu olan üç taslak metni bir kez daha masaya yatırdı. Sektör temsilcileri ve konunun uzmanlarının da katılmış olduğu toplantılarla. Haller Taslağı, AVM Taslağı ve Kooperatifcilik Taslağı üstündeki çalışmalar son aşamaya getirilmiştir. 3 sektörde temel düzenlemeler içeren bu metinlerin. 1 Ekim’de TBMM’ye sevk edilmesi planlanıyor.

ÖNCELİK EKONOMİ
Ayrıca, enerji piyasası düzenlemeleri. KOBİ ve Organize Sanayi Bölgeleri’nin işleyişiyle ilgili y-aşanan problemlerin ortadan kaldırılması için de çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın pikanunların düzenlenmesi amacı ile yapmış olduğu pakette. Yeni dönemin en önemli başlıklarından olacaktır. Sosyal medya ve spor taslaklarının dışında TBMM’nin yeni dönem düzenlemelerinin büyük çoğunluğu ekonomik başlık içerecektir. Ayrıca önceden kamuoyunda tartışılan düzenlemeler özetle şu başlıkları içeriyor:

AVM VE ZİNCİR MARKETLER
Taslağa göre 100 binden fazla nüfusa sahip ilçelerde en fazla 20 000 metrekare brüt kiralanabilir alan düşecek şekilde AVM açılabilecektir. Bir AVM’nin herhangi bir AVM ile arasında kapıdan kapıya en az 5 000 metre mesafe olacaktır. Hürriyet’te yayınlanan habere göre: Zincir marketler sadece nüfusu 2 binden fazla olan belediye sınırları içerisinde açılabilecektir. Ayrıca küçük esnafı korumak için zincir marketlerde bazı ürünlerin satışına yasak getirilecektir. Zincir marketler, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacaktır.

E- TİCARET
Pandemi döneminde büyüyen bu şirketlerin kayıt altına alınması. Vergilendirilmesi ve sürdürülebilir olmalarının sağlanması için altyapı kuralları oluşturulacaktır. E-ticaret şirketlerinin global alana açılması kolaylaştırılacaktır. KOBİ’lerin desteklenmesi sürecinde. Bu şirketlerin alacaklarının bankalara teminat gösterebilmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca düzenlemelere yer verilecektir. Böylece, KOBİ’lerin alacakları bir nevi sigorta görevi üstlenecektir.

HAL YASASI
Yıllardan beri bir türlü çıkartılamayan Haller Yasası bir kez daha gündem olacaktır. Tedarik zinciri, tarladan sofraya uygun ulaşım sisteminin kurulması ve gıda enflasyonunun önlemesiyle ilgili düzenlemeler yer alacaktır. Hallerdeki ürün çeşitliliği artırılacaktır. Ayrıca modernizasyonu yapılacak ve altyapısı yenilenecektir.

KOOPERATİFLER
Kooperatifçilik Kanunu bütünüyle değiştirilecektir. Kooperatif şirketlerinin piyasada kalabilmesi ve güçlenmesine ilişkin altyapı düzenlemeleri yapılacaktır. Ayrıca Kooperatif işletmeciliği, hane halkının üretime sokulması. Bölgesel kooperatiflerin güçlendirilmesiyle ilgili düzenlemelere yer verilecektir. Kooperatiflere vergi avantajının getirilmesi, hallerde kooperatif ürünlerine öncelik tanınması, kooperatiflerdeki istihdamın desteklenmesi gibi konular yer almakta. Kooperatif denetimleri ayrıca akraba kayırmacılığının ortadan kaldırılması, şubeleşme gibi problemlere da çözüm getirilecektir.

Zincir marketler 1

Yorumlar
  1. Hatice dedi ki:

    Bütün marketler fiyat olarak uçmuş durumda. Bi hafta baktığın Bi ürün diğer haftalarda artışta ve bu durum düşük gelirli tek çalışan aileler için zor ve üzücü bi durum. Teftiş ve tedbir alınır takip edilirse minnettar kalırız🙋😞