Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Her Sabah Uyandığınızda Mutlaka Bunları Yapın

07.09.2021
1.800
Her Sabah Uyandığınızda Mutlaka Bunları Yapın

Aşağıdaki adımları izleyerek güne stresten uzak başlayabilirsiniz. En iyi kısmıysa bunları üç dakika gibi kısa bir müddetde yapabilmeniz…
1- OMUZ EGZERSİZİ: Stres, kan dolaşımınızı etkileyerek boyun ve omuz kaslarımızda tutulmalara sebep oluyor. Omuzlarımızı çevirerek yapacağımız esneme hareketi o bölgedeki kan akışının hızlanmasına yardım ediyor. Önce omuzlarınızı beş defa arkaya, sonra beş kez de öne doğru dairesel hareketlerle çevirin.

 

2- SU İÇİN: Bu, kulağa çok kolay ve önemsizmiş gibi gelebilir fakat sabah ilk iş olarak su içmenin tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli etkileri var. Sabah uyanır uyanmaz su içmek, sindirim kanalınızı, gün boyu gelecek besin maddelerinin emiliminin sağlanması için harekete geçiriyor. Baş ucunuzda bir bardak su bulundurarak uyanır uyanmaz su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

3- YOGA NEFESLERİ: ‘Pranayama’ denilen bir yoga nefes egzersizi, stresin azalmasına yardım ediyor. Bu egzersiz için çok az vakit ayırmanız yeterli… Nefes alırken dörde kadar sayın ve verirken de yine dört saniye sayarak nefes alışlarınızı, verişlerinizle eşleştirin. Nefesinizi derinleştirmeye ve rakamları çoğaltmaya çalışın.

ZİHNİMİZİ GÜÇLENDİRECEK BEYİN EGZERSİZLERİ
Zihnimizi keskin ve berrak tutmak için günde birkaç dakikamızı alacak düzenli egzersizlerin önemi büyük. Üstelik eğlenceliler de çünkü çapraz bulmaca, sudoku ya da satranç gibi oyunlara benziyor.

– İSMİNİZİN HARFLERİYLE BAŞLAYAN İKİŞER KELİME SÖYLEYİN

 

Eğer isminiz ‘Zeynep’ ise isminizi oluşturan kelimeler ilk harf dahil olmak üzere 12 kelime bulacaksınız. Örneğin ilk harf için “zebra” ve “zar” diyeceksiniz. Sonra bunu geri kalan harfler için yapacaksınız. Seçtiğiniz kelimeleri yazın ve ne kadar uzun zaman tekrardan kaçabileceğinize bakın. Kelime bulurken kategoriler de oluşturabilirsiniz. Örneğin bir gün yemek, bir gün şehir kategorisi gibi…

– YILIN AYLARINI ALFABETİK OLARAK AKLINIZDAN SAYIN

Bir senede bulunan 12 ayı alfabetik sırayla saymaya çalışın. İhtiyacınız olursa ayları yazabilirsiniz fakat biraz güçlük katmak için kalem kullanmadan yapmaya çalışın.

– HAFTANIN GÜNLERİNİ TERSTEN VE ALFABETİK OLARAK SAYIN

İstediğiniz günden başlayarak günleri tersten sırayla sayın. Bunu başardıktan sonra günleri alfabetik sırayla saymayı deneyin.

– YILIN AYLARINI TERSTEN ALFABETİK SIRAYLA SAYIN

Eğer son iki egzersiz size fazla kolay geldiyse ayları tersten ve alfabetik olarak saymaya çalışın. Yazmadan yapmayı başarırsanız ekstra puan!

– DOĞUM TARİHİNİZİ TOPLAYIN

Zihninizi çalıştırmanın en güzel yollarından birisi de harfleri rakamlarla değiştirmek. Doğum tarihinizdeki rakamları toplayıp sonra haneleri tekrar toplayıp toplam rakamı bulmak gibi basit matematik işlemleri yapın.

– 5 KIRMIZI, 5 MAVİ OBJE BULUN

Beyninizi tazelemenin kolay yollarından birisi de bilgisayar ekranından bir müddet uzaklaşıp etrafınıza odaklanmak… İki dakika içerisinde etrafınızdan, cebinize sığabilecek beş kırmızı ve cebinize sığamayacak kadar büyük beş mavi obje bulmaya çalışın. Bu egzersizi çeşitli şekillerde deneyin.

*** Eklememiz gerekirse İbadet esasında bunların en başında geliyor…

Her Sabah Uyandığınızda Mutlaka Bunları Yapın 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.