Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır – Sert Yoğurt Tarifi

07.09.2021
1.790
Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır – Sert Yoğurt Tarifi

Yoğurdum Cıvık Oldu
Yazın yoğurt gerçekleştirilirken mayalanan kap fazla sarılırsa yoğurt cıvık olur. İnek sütünden yapılan yoğurt koyun, keçi ve manda sütünden yapılan yoğurda göre dama yumuşak olmaktadır. Bunun nedeni de yağsız sütten yapılan yoğurt yağlı yoğurttan yapılan süte göre daha yumuşak olmaktadır. Süt ne kadar yağlı olursa yoğurt o kadar sert olur. Yoğurdun sert olması için sütünüzün de koyu olması gerekiyor. Yani sütün içinde ki su miktarının az olması gerekir. Bu sebeple sütü kaynatırken birkaç dakika daha fazladan kaynatmak gerekiyor. Böylece içinde ki su oranı daha da azalacaktır.

Yoğurdum Çok Çabuk Ekşidi
Yapmış olduğunuz yoğurt cıvıksa daha çabuk ekşir. Bunun nedeni de ekşimeden sorumlu olan mikropların sulu ortamlarda daha hızlı büyümesidir. Bunu önlemek için sert bir yoğurt elde edilmeli ve tuz ekleyerek ekşime süresini uzatabilirsiniz.

 

Sert Yoğurt Tarifi İçin Gereken Malzemeler
1 litre süt
1 fiske tuz (ekşimeyi engellemek için)
1 tatlı kaşığı şeker (mayalanmayı hızlandırmak için)
1 yemek kaşığı yoğurt (süzme yoğurt çok daha iyi sonuç vermektedir)
İlk olarak sütü tencereye alın ve ağzı açık olarak orta ateşte kaynatınız. Kaynadıktan sonra 10-15 dakika daha kaynatmaya devam ediniz. Sonrasında ocağı kapatarak sütün ılımasını bekleyeniz. Sütün fazla ılımaması gerekiyor. Sütün içerisine serçe parmağınızı değdirdiğinizde ısıtacak kadar sıcak olması gerekiyor. Bir kâseye suyu alınmış yoğurt, tuz ve şeker koyarak karıştırınız. Tencereden biraz su alarak kâseye dökün ve karışımla iyice karıştırarak tekrar bu karışımı tencereye dökünüz. Tencerenin hava almaması ve nemin dışarı çıkması için tel bir süzgeç ile kapatarak kenarını bir bezle sarınız. Daha sonra üzerini bir bezle örtünüz. Fakat yazın çok fazla sarmalamaya gerek yok hava sıcak olduğu için yoğurdun mayalanması için uygundur. Bu işlemden sonra 4 saat sonra yoğurda bakılarak bir sorun yok ise yoğurdunuzu bu dolabına kaldırabilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır – Sert Yoğurt Tarifi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.