Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

06.09.2021
2.749
Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Zihnimize iyi bakan, unutkanlığımızı azaltan ve zeka gelişimini tetikleyen yiyecekleri terch etmek pek çok konu da size avantaj sağlayacaktır. Rehber niteliği taşıyan bu listeyi buzdolabınızın kapağına asmakta fayda var…

Kuru yemişlerden kırmızı soğana, patatesten üzüme, fonksiyonlarını hiç bilmediğimiz bir çok yiyecek, keskin bir zekaya ihtiyacınız olan her koşulda sizlere destek olacak…

İnsan her koşulda yaratıcı düşünmeye, zihnini daha çok geliştirmeye ve beynini güçlendirmeye mecbur. ‘Zihin açıklığı’ dileklerine ne kadar ihtiyacımız var ise, zihnimize iyi bakacak yiyeceklere de en az o kadar ihtiyacımız var.

 

ÇİLEK BUNAMAYI GECİKTİRİYOR!

Çilek, içeriğinde barındırdığı fisetin adlı madde sayesinde zihnin daha fazla ve verimli çalışmasını sağlıyor. Bununla beraber uzun sürede hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.

 

BİTTER ÇİKOLATA BEYNE OKSİJEN TAŞIYOR!

Bitter çikolatanın içerisinde yoğun miktarda bulunan magnezyum ve antioksidanlar, beyne oksijen taşıyarak beynin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Uzmanlar sınavlardan, sunumlardan önce bitter çikolata yenilmesi tavsiye ediyor.

 

PATATES ZİHNİN VERİMLİ ÇALIŞMASINI SAĞLIYOR

 

Patates kan şekerini yavaş ve dengeli bir biçimde yükselterek, zekanın daha verimli çalışmasına imkan tanıyor. Fakat yağda kızartılan patates bu fonksiyonlarını yitirebiliyor.

 

KURUYEMİŞLER UNUTKANLIĞI AZALTIYOR

Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi E vitamini bakımından zengin olan kuru yemişler, içerdiği yağ asitleri sayesinde unutkanlıkla savaşan kahramanlar arasında. Önerilen miktar ise hergün bir avuç kadar.

 

YOĞURT ODAKLANMAYI GÜÇLENDİRİYOR

İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor. Bunun sayesinde beyin, meşgul olduğu konuya daha çok odaklanma sağlıyor.

 

ÜZÜM PROBLEM ÇÖZMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Üzüm ve üzüm suyu, dopamin salgılanmasını artırarak problemler karşısında daha etkili biçimde çözüm üretmemizi sağlıyor; bu yeteneğimizi güçlendiriyor.

 

KIRMIZI SOĞAN HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Kırmızı soğan, hafızayı geliştirmekte olan ve unutkanlığı önleyen quercetin isimli bileşen bakımından zengindir. Öte yandan iyi de bir folik asit kaynağıdır.

 

SOMON OMEGA-3 KAYNAĞI

Balık tüketimi genel itibari ile hayli sağlıklı fakat omega-3 bakımından çok zengin olan somonun zeka gelişimi için farklı bir yeri var. Bunun sayesinde somon hem beynin korunması hem de hafızayı güçlendirmeyi sağlıyor.

Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.