Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Böbrekleri Bitiren 7 Davranış .

Böbrekleri Bitiren 7 Davranış .

Prof. Dr. Murat Tuncer, günlük yaşamda yapmış olduğumuz ve ağır ağır böbrek sağlığına ciddi zararlar veren 7 davranışı açıkladı:

Fazla protein tüketmek:
Pekçok böbrek hastalığında idrarda atılan protein miktarı artar. İdrardaki bu artmış protein zamanla böbrek yapısında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Bu durumda fazla protein tüketmek, böbrek hastalığının hızlanmasına yol açar. Pekçok gencin vücut geliştirme adına kontrolsüz bir biçimde aldığı takviye proteinler de akut böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Bilinçsiz ilaç kullanmak:
Bilinçsiz bir biçimde antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Doktor tarafından önerilmedikçe asla antibiyotik ve ağrı kesici alınmamalıdır. Aksi durum hekim tarafından önerilmedikçe ağrı kesici olarak etken maddesi parasetamol olan ilaçlar tercih edilmelidir.

Fazla tuz kullanımı:
Sağlıklı bir insan için günde 4 gram yemek tuzu tüketimi yeterlidir; fakat dünya oranlarına bakıldığında Türkiye en fazla tuz tüketen ülkelerden birisidir. Fazla tuz kullanımının, kan basıncını artırarak kalp ve damar hastalıkları ile beraber böbrek hastalıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Bunun için ilk adım olarak masadan tuz kaldırılmalıdır.

 

İdrarı tutmak:
Su içmek ne kadar rutin bir alışkanlıksa, idrar yapmak da zararlı olan sıvı atıkların atılması için gerekli bir eylemdir. Fakat pek çok kişi hijyenik sebepler veya bir takım yanlış alışkanlıklar nedeniyle idrarını gün içerinde sık olarak tutmaktadır.

 

İdrar tutmak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek yetmezliğine kadar ilerleyen ciddi tablolara yol açabilmektedir. Bir kişinin normal bir süreçte günde 4-6 kez idrarın yapılması gerekir.

Yeterince su içmemek:
Su içmek, insan metabolizmasının sağlıklı işleyişi için önemlidir. Vücut susuz kalırsa, öncelikle böbreklere etki eder. Çünkü su içmemek kan basıncını yavaşlatır. Normal süreçte bir dakikada kalpten pompalanan kanın yüzde 20’si ise böbreklerden geçer. Böylelikle vücudun susuz kalması ile öncelikle böbrekler alarm verir.

Sağlıklı bir insanın günde 1.5-2 litre su içmesi gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan suyun alınmaması halsizliğin beraberinde böbreklerde de taş oluşumuna yol açabilir.

 

Sigara içmek:
Sigara kullanımı, kalp gibi bütünüyle damarlardan yapılı bir organ olan böbreklerimizde de damar tıkanıklıklarına yol açar. Dolaylı olarak da kan basıncını artırarak böbreklere zarar verir. Böbrek hastalarında sigara içimi ölüm riskini en az 4 kat artırmaktadır

Tansiyonu kontrol altında tutmamak:
Kan basıncı yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına yol açmasının beraberinde, böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Tansiyon hastalarının ilaçlarını kullanmaları, kan basınçları ideal seviyelerde olmadığı sürece bir anlam ifade etmez. Kan basıncı muhakkak büyük 130 ve küçük 80 ve altında olmalıdır.

Böbrekleri Bitiren 7 Davranış . 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.