Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Nazara Geldiğinize 5 İşaret Mutlaka Okuyun

Nazara Geldiğinize 5 İşaret Mutlaka Okuyun

Nazarın olup olmadığını tespit etmek üzere çok sayıda belirti bulunmaktadır. Bu nazar belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür ama bundan önce nazarın dinimizce de fazlaca anlatılmış olduğu ve asla batıl bir şey olmadığını da unutmayın. Nazar vardır ve nazara önem alınması şarttır.

 

Beğenerek, imrenerek ya da kıskanarak bakılan şeylere nazar değer. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.

Nazar haktır; nazara inanmak günah değildir.
Göz değmesi hakkında rivayet edilen hadisler, bunun hak ve gerçek olduğunu açıklığa kavuşturmakta ve nazara karşı yapılması gerekli olan hususları da ortaya koymaktadır. Yani nazar, bazılarının zannettiği gibi “batıl” bir inanç değil, hak ve gerçektir.

1-) Nazar belirtilerinin en yaygını: “karşı konulamaz uyku isteği”
Nazara maruz kalan insanlarda yoğun bir uyuma isteği vardır. Çok uzun süre uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uykuya şiddetli gereksinim duyarlar. Sabahları çok güç uyanırlar. Gün içerisinde boş bırakılırlarsa hemen uykuveyalarlar.

Üzerinde nazar olan şahıs herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir. Ne kadar heyecanlı bir konu anlatırsa anlatsın karşıdaki kişi esnemeye başlar. Telefonda dahi konuştuğu kişinin uykusunu getiren insanlar vardır ki bunlar yoğun nazara maruz kalan kişilerdir.

2-) Çok sayıda eşyanın kırılması veya bozulması
Üzerinde nazar olan kişinin çok sayıda eşyası kısa bir zamanda bozulmaktadır. Uzun senelerdir kullanılacak olan eşyaların bozulup kırılması bir yana yeni alınan ürünler de bir çırpıda ciddi biçimde arızalanmaktadır.

Bazı durumlarda kişinin kullanmış olduğu saat, telefon gibi dijital veya mekanik araçlar da ortada ciddi bir sebep yokken normalden daha sık bozulmaktadır. Eski kuşaklar bu durum için “Nazarın eli değdiği her şeyi bozar.” ifadesini kullanmışlardır ki bu yargı kesinlikle çok doğru bir çıkarımdır.

3-) UNUTKANLIK VE DALGINLIK SIKÇA GÖRÜLEN NAZAR BELIRTILERINDENDIR
Nazara maruz kalan kişi daha öncesinden çok iyi bildiği pek çok şeyi hızlı bir şekilde unutmaktadır. Pekçok örnekte kişi kendi telefon numarasını dahi hatırlayamamaktadır. Nazara maruz kalan kişiler yalnızca ezberledikleri Kuran surelerini canlı biçimde hatırlamakta geriye kalan her şeyi unutma eğilimi göstermektedirler. Bu insanlarda çok iyi bildikleri konularla ilgili anında cevap verme becerisi ortadan kalkar. Kendi isimleri dahi sorulduğunda biran durup beklerler daha sonra cevap verirler.

 

Nazara maruz kalındığını gösteren diğer bir detay ise farkında olmadan dalıp gitmektir. Kişi bir anda içerisinde bulunduğu dünya gerçekliğinden kopar ve iç alemine dalar. Birisi tarafından uyarıldığında ise hemen toparlanıp kendine gelir. Fakat kendine az önce ne düşündüğüne dair bir soru sorulursa cevabı “hiçbir şey” olacaktır. Gerçekten de nazara maruz kalan bireyin iç dalgınlığı anlamlı bir içsel davranış olmayıp yalnızca “gerçeklikten kopuş” biçimindedir.

4-) Takıntılı hale getirilmiş sürekli davranış kalıpları ve sözcükler
Nazar belirtileri içerisinde en kolay fark edileni kişinin devamlı aynı hareketleri tekrarlayıp durmasıdır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir el hareketi, tespih, anahtarlık gibi eşyaları elden düşürmeme ve onlarla sürekli ritmik hareketler yapma, bir sözcüğe takılıp sürekli onu kullanma veya bir şarkı nakaratını tekrarlayıp durma nazar belirtisi olarak nitelendirilir.

Nazarlanmış kişi bu takıntılı hareketleri farkında olmadan yapmaktadır. Mesela hiç de uygun olmayan bir ortamda farkında olmadan diline doladığı şarkı sözlerini mırıldanır ve niçin böyle yaptığını kendisi de izah edemez.

5-) Bıçak vb. Keskin aletlerden duyulan yoğun korku nazar belirtilerindendir
Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullanmış olduğumuz bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bizlere çok korkunç araçlarmış gibi gelir.

Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır. Keskin aletlerden korkmanın beraberinde ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkar.

Nazardan korunmak için en sağlıklı yol dua etmek. Nazardan korunmak için ise sık olarak Felak, Fatiha, İhlas, Nas ve Ayetel Kürsi’nin okunması tavsiye edilmektedir.

Son olarak aşağıda belirtilen olay ile nazar konusunu tamamlayayım.

Nazara Geldiğinize 5 İşaret Mutlaka Okuyun 1

Peygamber efendimizin zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez, deve yere düşer hastalanırdı.

Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin (Nerede ise, kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı) mealindeki 51. âyeti inmiştir.

Nazara Geldiğinize 5 İşaret Mutlaka Okuyun 3

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.