Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Baş Ağrılarını Bıçak Gibi Kesip Atacak 9 Doğal Yöntem

05.09.2021
2.539
Baş Ağrılarını Bıçak Gibi Kesip Atacak 9 Doğal Yöntem

Baş ağrısı günlük yaşantımızda en çok karşımıza çıkan hastalıklardan biridir. Kronik olabileceği gibi anlık olumsuz durumlara maruz kaldığımızda da yaşayabiliriz.
Bu durumlara aşırı stres, susuzluk, yorgunluk gibi olayları gösterebiliriz… Peki, baş ağrılarını doğal yöntemler ile nasıl geçirebiliriz?
Su tüketimini artırıp su için

 

Vücut susuz kaldığı süre boyunca birtakım tepkiler verecektir bunların en başında baş dönmesi ve baş ağrısı geliyor. Baş ağrınızın olduğu bir anda ilk önce yeterli miktarda su içip kendinize 1 saat kadar zaman tanıyın. Eğer geçmezse aşağıda belirtilen metotları uygulayabilirsiniz!

Nane/okaliptüs yağıyla masaj

Nane yağının ferah kokusu yalnızca solunum yollarına iyi gelmez. Nane veya okaliptüs yağı çok iyi bir uyarıcıdır ve ağrının olduğu bölgeyi dışarıdan tedavi ederek uyuşturur.

Soğuz bez kompresi yapın

Temiz bir mutfak havlusuunu ıslatın çok hafif şekilde sıkın, tüm suyu sıkmayın çünkü birazdan ihtiyacımız olacak. Havluyu buzlukta 15-20 dakika kadar bekletin ve ensenizin üst kısmıyla kafanızın tepe noktasına kompres yapın.

Muz yiyin

Anlık ağrılara, içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde muz da iyi gelmektedir. Ağrınızın olduğu anda muz tüketip yarım saat uzanın. Ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

 

Kahve kürü uygulayın

Bir tatlı kaşığı türk kahvesine 3-4 damla limon sıkıp macun kıvamına getirin ve çiğnemeden suyla yutun. Kahve asitle birleşince baş ağrısını uyararak azalmasına yardım edecektir.

Lavanta buharı yapın

Migren ağrıları dahil bütün baş ağrılarında işe yarayan ve ağrıyı büyük oranda azaltan bir yoldur. Bunun için 1 litre kaynamış suyun içerisine 6 damla lavanta yağı ya da esansı damlatarak buhar banyosu yapın.

Zencefil kürü

Nerdeyse her çeşit hastalığa karşı etkilidir zencefil. Baş ağrısını geçirme konusunda da oldukça becerikli. Bunun için 4 yemek kaşığı yoğurda 1 tatlı kaşığı toz zencefil koyarak tüketin.

Ağrı noktalarını bulun

Baş ağrısına basınç uygulayarak da azaltmanız mümkün. Bunun için iki kaşınızın tam ortasına işaret parmağınızı bastırın ve 3 santim yukarı kaydırarak burda 30 saniye basınç uygulayarak bekleyin. Aynı işlemi 5-6 defa tekrarlayabilirsiniz.

Işıktan uzaklaşın

Eğer ağrınız migren kaynaklı ise tamamı ile sessiz ve karanlık bir odada dinlenmelisiniz. Bir saat kadar ayaklarınızı uzatarak dinlenmek ağrızınızı çok büyük bir ölçüde hafifletecektir.

Baş Ağrılarını Bıçak Gibi Kesip Atacak 9 Doğal Yöntem 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.