Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Üç Ay Önceden Başladığını Sizde Biliyormuydunuz

Üç Ay Önceden Başladığını Sizde Biliyormuydunuz

ÖLÜMÜN 3 AY ÖNCEDEN BAŞLADIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?
3 AY ÖNCEDEN BAŞLIYOR

Birisi ölümün yaklaştığını fark etmeye ve onu kabul etmeye başladığı zaman çevresinden çekilmeye başlar. Dünyadan ve dünyanın içindekilerden ayrılma sürecini başlatır. Arkadaşlarının, komşularının ve hatta aile üyelerinin bile ziyaretini geri çevirebilir. Ziyaretleri kabul ettikleri zaman etkileşimde zorlanabilir ve bundan hoşlanmayabilirler.

 

Kendi hayatları hakkında düşünüp taşınırlar ve anıları ziyaret edip dururlar. Nasıl bir yaşam başından geçenleri değerlendirebilir ve pişmanlıklarını düşünürler. Ölmek üzere olan kişilerin iştahı azalır, kilogram verirler. Beden yavaşlamaya başlar ve önceden olduğu gibi yiyeceklerden enerji almaya gereksinim duymaz. Bir vakitler çok keyif aldığı şeyler ona artık cazip gelmez, tek istediği şey uyumaktır.

 

Değişen vücut kimyası hafif bir his üretir. Onlar ne aç ne de susuzdur, yemek yemediklerinde acı çekmezler. Ve bu başladıkları yolculuğun beklenen bir parçasıdır. Bu yolculuk esnasında kişiler genel olarak uyurlar. Kişilerde oryantasyon bozukluğu sık görülür ve algılar değişebilir. Kişi gizli düşman korkusu ya da yenilmeme duygusu gibi hezeyanlar yaşayabilir. Halüsinasyonlar görebilir, bazen orada olmayan insanlarla konuşabilirler. Konuşulan kişi genel olarak ölmüş insanlar olur. Hayat ile gelecek arasındaki perde kalkmıştır. Kişide ajitasyon görülür, hareketleri amaçsızdır ve diğerleri için hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir. Çünkü gittikçe bu dünyadan uzaklaşıyorlardır. Vücut daha zor bir biçimde kendini koruma altına alır. Vücutta bu süre zarfında bazı işaretler görülür:

 

Vücut sıcaklığı düşüktür Kan basıncı düşüktür Nabız düzensizdir; yavaştır veya hızlıdır Terlemede artış görülür Dolaşım sebebiyle deride renk değişiklikleri olur. Soluk ve mavimsi bir renk hakimdir, özellikle dudaklarda ve tırnak yataklarında daha belirgindir. Solunum değişiklikleri söz konusudur. Genelde solunum daha hızlı ve yorucu haldedir. Tıkanıklık meydana gelebilir ve bu da öksürüğe yol açabilir. Konuşma azalır ve sonunda bütünüyle durur. Kişi artık ölüme doğru yaklaşmaktadır. Ölüm yaklaştıkça enerji dalgası ortaya çıkabilir.

 

Yataktan kalkıp, yakınlarla konuşmak, iştahsız geçen günlerden sonra bir şeyler yemek isteyebilirler. Bu enerji dalgalanması kişiye göre değişiklik gösterse de ölen bir kişinin son fiziksel ifadeleri bunlardır. Nefes daha düzensiz ve genelde daha yavaştır. (Cheyne Stokes solunumu) Hızlı hızlı nefes almanın ardından nefes bütünüyle durabilir. Eller ve ayaklar morumsu ve lekeli (benekli) olabilir. Bu benekler ağır ağır kollara ve bacaklara yayılabilir

Üç Ay Önceden Başladığını Sizde Biliyormuydunuz 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.