Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağırsakları Temizleyen 5 Besin .

04.09.2021
2.615
Bağırsakları Temizleyen 5 Besin .

Bedenimizin ikinci beyni sayılan ‘bağırsaklar’, sağlıklı bir vücut için etkili olan faydalı bakterileri içeriyor. Peki sağlıklı bağırsak florası için ne tür besinler tüketmek gerekmektedir?

Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bağırsakları temizleyerek, boşaltım sistemini düzenleyen besinleri anlatıyor:

 

ANTİBİYOTİK ETKİSİ YAPIYOR
Sağlıklı bir vücut için evvela sindirim sistemini iyileştirmek gerekir. Bu konu da antibiyotik etkisi yaratan sarımsak, bağırsaklarda bir savunma mekanizması oluşturur. Sarımsağın çiğ tüketilmesinde fayda vardır.

KEMİK SUYU
Sağlıklı bir bağırsak florasında kemik sularının önemli bir rolü vardır. Vitamin ve minarellerin dışında jelatin, doğal yağlar ve sağlıklı aminoasitler içeren kemik suyu bağırsakların onarılması ve güçlenmesi için bir hayli yararlıdır.

 

 

LAHANA TURŞUSU
Ev ortamında ve az tuzlu olarak oluşturulabilen lahana turşusu bağırsaklar için doğal temizleyicilerden birisidir. İçeriğindeki vitaminler ve minerallerle yararlı bir kış sebzesi olan lahana; pişmiş, çiğ veya turşu olarak tüketildiğinde bağırsakları temizleyen ve sağlıklı çalışmasını sağlamakta olan kuvvetli bir probiyotik kaynağıdır.

 

ANTEP FISTIĞI
ANTEP fıstığı, lezzetinin beraberinde bağırsaklar için tam bir sağlık deposudur. Bağırsak kaslarının güçlenmesi, düzenli çalışması konusunda bir hayli etkilidir. Gün içinde ara öğün olarak 12-15 adet tüketilen Antep fıstığı, günlük lif miktarını sağlar ve faydalı yağ asitleriyle de bağırsak hareketlerini hızlandırır.

PIRASA
Kış aylarının vazgeçilmez besini pırasa, bir çeşit lif olan ‘inülin’ içerir.İnülin, bağırsaklarda sağlıklı bakterilere dönüşen önemli bir maddedir..Bağırsakları Temizleyen 5 Besin . 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.