Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Besinler Romatizmaya neden olan iltihabı kurutuyor

03.09.2021
1.713
Bu Besinler Romatizmaya neden olan iltihabı kurutuyor

Romatizma, bütün dünyada milyonlarca insanı etkileyen, bağışıklık sistemindeki sorunlar sebebiyle eklemlerin iç yüzey kısmında iltihaplanmalara sebep olan kronik bir rahatsızlıktır. Uzun dönemli, tedavi edilmeyen romatizma, oluştuğu eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlar. Bu besinler romatizma ağrılarını azaltmaya yardım ediyor.
ROMATİZMAYA İYİ GELEN YİYECEKLER

 

Romatizma, bütün dünyada milyonlarca insanı etkileyen, bağışıklık sistemindeki sorunlar sebebiyle eklemlerin iç yüzey kısmında iltihaplanmalara sebep olan kronik bir rahatsızlıktır. Uzun dönemli, tedavi edilmeyen romatizma, oluştuğu eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlar. Günümüzde romatizma tedavisinde kullanılacak olan tedavi metotları hastalığı bütünüyle ortadan kaldırmamakla beraber etkisini azaltarak belirtilerinin hafifletilmesine yaramaktadır. Romatizmaya iyi gelen yiyecekleri günlük beslenmenize ekleyerek eklem ağrılarını hafifletebilir, şişliği ve iltihaplanmanın şiddetini azaltabilirsiniz. Herhangi bir besin takviyesi kullanmaya başlamadan evvel doktorunuza danışın.

ROMATİZMA VE BESLENME

Nar Özü: Son bir kaç senede nar özünün romatizma üzerine etkileri alanında yapılan hayvanlar üstündeki araştırmalar, nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir. Düzenli olarak nar suyu veya nar özü tüketmek romatizmal ağrıların ve şişliklerin azaltılmasına yardım edebilir ama bu alanda net bir kanıt için daha çok bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Balık: Balık, özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları çok miktarda omega yağ asidi içerir ve omega 3 yağ asitlerinin iltihaplı hastalıklara iyi geldiği biliniyor. Haftada en az 3 öğün balık tüketerek romatizma ağrılarını azaltabilir ve eklemleri etkileyen iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz.

 

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ile besin lifi benzeri bir madde olan “lignan” içerir. Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltabilir. Keten tohumu içinde bulunan lif bazı ilaçların emilimini azaltabileceğinden, düzenli ilaç kullananların herhangi bir yan etkiye karşı korunmak adına keten tohumu kullanmaya başlamadan evvel doktora danışmaları tavsiye edilir.

Hodan Otu, Frenk Üzümü: Bitki tohumlarında bulunan doğal bir omega-6 yağ asidi olan “gamma-linolenik asit” doğal bir iltihap önleyicidir, romatizma sebebiyle meydana gelen iltihaplanmayı ve dolayısı ile eklem şişliklerini azaltabilir. Çuha çiçeği, hodan otu ve siyah kuş üzümü gamma-linolenik asit bakımından en zengin gıdalar arasında bulunmaktadır. Fakat özellikle hodan otunun aşırı tüketimi karaciğeri yorabileceğinden dikkati tüketilmelidir.

Yumurta: Sağlıklı doku, kemik ve eklemler için sülfür gerekir ve sülfür yumurtada çok miktarda bulunmaktadır. Öte yandan B vitamini bakımından zengin olan yumurta kas dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

ROMATİZMA İÇİN DOĞAL TEDAVİLER

Beslenme ve Egzersiz: Yukarıdaki gıdalara ilave olarak romatizma tedavisine destek olması amacı ile tüketebileceğiniz gıdaları doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca haftada en az 5 gün, 30 dakika kadar yapılacak egzersizler eklemleri çalıştırarak güçlendirir ve esnekliğini arttırır.

Sıcak, Soğuk Kompres: Uzmanlar artan romatizma ağrıları ve eklem şişlikleri için sıcak ve soğuk kompresin yararlı olduğunu belirtiyor. 15 dakikalık sıcak bir duş eklem ağrılarını azaltabilir. Aynı şekilde eklemlere uygulaması yapılacak soğuk kompres ile kas sertliği, ağrılar ve şişlikler hafifletilebilir.

Bu Besinler Romatizmaya neden olan iltihabı kurutuyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.