Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

HER DERDE DEVA KANSERE ŞİFA UÇKUN – IŞKIN OTU

02.09.2021
928
HER DERDE DEVA KANSERE ŞİFA UÇKUN – IŞKIN OTU

Kansere karşı, doğal tedaviler arasında son günlerin popüler bitkisi olan ışkın otunun (Anadolu’da ışgın, uçkun otu, ve yayla muzu adı olarak anılır) sağlımıza yararları ile alakalı olarak ayrıntılı bilgi Ne Gündem’de
Son dönemlerde uçkun otu hakkında yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda sağlığımıza çok yararlı olduğu, genelde bu bitki hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olunmadığı bu nedenle de bilinçli olarak tüketilmediği tespit edilmiştir. Peki sağlımıza bu kadar yararlı uçkun otu nedir?, Uçkun otu nerde ve ne zaman yetişir? Uçkun otunun yararları nelerdir? Gibi soruların cevabı bu haberimizde.

 

uckun-otu-cicegiUçkun Otu, çoğu zaman Mayıs ve Haziran ayları dahil olmak üzere doğu bölgelerimizde yetişmektedir. Uzunluk bakımından 50 cm – 150 cm arasında kendini yetiştirmektedir. Erzurum’un 1000-4000 metre yüksekliklerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tat olarak kivi meyvesinin tadını andırmakta ve taze olarak tüketilmektedir. Diğer adı yayla muzu olarak bilinen bu bitki Doğu Anadolu’da bir hayli sevilerek tüketilmektedir. Uçkun otu (yayla muzu), bir hayli beğenilen bir bitki türü olup, çiçekleri sarımtırak ve beyazımtırak açar ve yapraklarının görünüşü de filin kulağını andırır. Bu bitkinin kuzukulağı familyasından gelmekte ve meyve veren kısmının kırmızımtırak ve kahverengiye benzer bir yanı vardır.

Bütün dertlere şifa olan Işkın Otu (Uçkun, Yayla Muzu) Kanserle mücadelede bir hayli etkili…

uckun-otunun-faydalariBu bitkinin içeriği polifenol bakımında bir hayli zengin olduğundan lösemi kanserinde engelleme ve tedavi etme özelliği vardır. Bilimsel araştırmalarla uçkun otu, sık olarak tüketilmesi gerekli olan, çeşitli hastalıklara şifa olduğu ve vücudumu bir hayli fazla yararının olduğu kanıtlanmıştır. Lösemi kanserine karşıda bir hayli yararlı olan uçkun (ışkın) kanserli hücreleri yok ederek hücreleri yeniler ve hücrelerin gelişiminde önemli rol oynar. Uçkun otu, sadece kanserle mücadele değil sağlığımız için bir hayli fazla yararı vardır.

 

Yayla Muzu- Dağ Muzu – Uçkun – Işkın Ne tür Hastalıklarda Tüketilmeli ve Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir, Bilimsel Olarak Kanıtlanan Uçkun Otunun Sağlığımıza Tüm Yararları:
İçeriği bakımından C vitamini bir hayli fazla bulunmakta iken ayrıca A, B1, B2, E, ve K vitaminlerini de uçkun otunda bolca mevcuttur.
Mide sorunlarına karşı birebir rahatlatma özelliği vardır.
Sindirim sistemimize kolaylık sağlar ve hızlı sindirmeye yardımcı olur.
Kansere (Lösemi) karşı içerdiği etken madde sayesinde önleyerek tedavi etme özelliğine değinmiştik.
Mide bulantısı ve kusmalara karşıda engelleme etkisine sahiptir.
Kan şekerini dengeleyerek düzenler.
Kilo almak isteyenler için iyi bir iştah açıcıdır.
İçeriğindeki maddeler sayesinde iyi bir afrodizyaktır.
Şeker ve tansiyon rahatsızlıklarına karşı olumlu sonuçlar göstermektedir.
Halsizlik, yorgunluk ve uykusuzluk problemlerini çekenlerin sorunları ortadan kalkmıştır.
Stresli durumlarda tüketildiği takdirde stresi aldığı bilinmektedir.
Gebeliğe bağlı ortaya çıkan istenmeyen lekeleri giderme özelliği mevcuttur.
Vücuda direnç, zindelik ve enerji vererek iyi olma hissimizi kuvvetlendirir.
Zaman içinde çeşitli sebeplerle ortaya çıkan ciltte ki kırışıklıkları onararak yeniler.
Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir bitkidir.
Kolesterolü yüksek olan kişilerin tüketmesi halinde düşürmeye yardımcı olur.
Uçkun çiğ yenilebilir, salatalarda kullanmak mümkündür, haşlanarak veya yemeklere katılarak tüketilmesi uygundur.
Uçkun otu tıbbi ilaçların yapımında kullanılıyor.
Astım ve Nefes darlığı yaşamakta olan kişilerin kullanılmasıyla rahatlama meydana gelmektedir.
Gastrit, ülser, hazımsızlık ve hemoroid şikayetlerinde düzenli tüketilirse bu tür rahatsızlıkların tedavi edilmesi mümkündür.
Son olarak grip (soğuk algınlığı, nezle) ve ateşli hastalıkları tedavi etmek amacı ile tüketilmesi uygundur.
Işkın Otu Nasıl Tüketilir ? Uçkun Otu İle Yemek Yapılır mı?
Uçkun otunu yemeklerde kullanmanın hiçbir sakıncası bulunmamaktır. Aksine yukarda bahsetmiş özellikleri sayesinde pek çok derde şifa olacaktır. Örnek bir yemek tarifi verecek olursak fırında yapacağınız patatesli bir yemeğin içine ışkın otunu kabuklarını soymadan tepsinin kenarına dizmeniz halinde güzel bir lezzete kavuşacak ve güzel bir sos tadında besin olacaktır. Uçkun otu eğer çiğ olarak tüketilemiyorsa bu yöntemi uygulayarak tüketmeleri yararlarına olacaktır.

Ayrıca Anadolu’da çiğ bir halde mağlup olan uçkunun, yumurtalı ve zeytinyağlı yemekleri gerçekleştirilirken çeşitli reçellerinin de yapıldığı bilinmektedir. Anadolu’da çeşitli isimlerle anılan Yayla muzu, Işkın (Işgın), Dağ Muzu, Doğu Muzu, Zaza Muzu, Kürt Muzu ve bilimsel isminin Reun Ribes olan bu bitkinin araştırmacılara göre, bilinçli bir biçimde tüketilmediğini ve böyle giderse zamanla neslinin yok olacağının altını çizmektedirler.

HER DERDE DEVA KANSERE ŞİFA UÇKUN – IŞKIN OTU 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.