Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dikkat Bu Hatalar Kansere Neden Oluyor

30.08.2021
2.239
Dikkat Bu Hatalar Kansere Neden Oluyor

Prof. Dr. Yeliz Yıldırım, alışveriş safhasından başlayarak mutfağa taşınan kimyasal tehdit boyutunun geçen her gün daha da arttığını ve endokrin sistem rahatsızlıkları ilk sırada olmak üzere kanser için risk oluşturduklarını söyledi.

 

Prof. Dr. Yeliz Yıldırım, alışveriş safhasından başlayarak mutfağa taşınan kimyasal tehdit boyutunun geçen her gün daha da arttığını ve endokrin sistem rahatsızlıkları ilk sırada olmak üzere kanser için risk oluşturduklarını söyledi.
Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeliz Yıldırım, çağımızda gıdayla temas eden kimyasal materyallerin artmasıyla beraber, mutfaktaki kimyasal tehditlerin biyolojik tehditlerin önüne geçtiğine dikkat çekti.

PLASTİK AMBALAJLARDAN UZAK DURULMALI

 

Kimyasalların mutfağa ilk taşındığı aşamanın alışveriş safhası olduğunu belirten Yıldırım, marketlerde plastikle temas halindeki gıdalar yerine daha sağlıklı ambalajların kullanıldığı gıdaların tercihini sağlamıştır önerdi.

Ambalajlarda kullanılacak olan plastik malzemeleri inceltmek ve, sertleştirmek için kullanılacak olan kimyasalların, çağımızda insan kanında en fazla rastlanılan toksik maddeler olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Günümüz şartlarında temel besin maddeleri ucuz olmasından, kolay taşınmasından, kırılma riski olmamasından dolayı plastiklerde muhafaza ediliyor.
Fakat biz, mümkün mertebe, tercihimiz olduğu noktalarda plastiklerle temas etmeyen gıdaları tercih ederek işe başlayabiliriz. Örneğin tenekede veya plastik şişelerde bulunan yağlar yerine cam şişelerde muhafaza edilmiş yağları, aynı şekilde camda muhafaza edilmiş sütleri ve suları tercih edebiliriz.
Çok fazla poşet kullanımı da büyük risk. Marketlerde, pazarlarda gıdayı direk olarak temas edecek biçimde poşete koyduğunuzda yine bir geçiş söz konusu oluyor. Bez torbaları kullanmak daha sağlıklı” dedi.

SU ISITICILAR, MİKRODALGALAR, TEFLONLAR VE PLASTİK KAPLAR MUTFAK DIŞINA

 

Alışverişten sonra mutfakta hazırlık aşamasında da plastik malzeme kullanılmamasını tavsiye eden Yıldırım, “Su ısıtıcılar, mikrodalgalar gibi pratik ev aletleri mümkünse kullanılmamalıdır. Çünkü bunların da iç materyalleri genel itibari ile plastik karakterlidir ve ısınmaya bağlı şekilde gıdaveyaha çok nüfuz eder.

Bazı plastik kaplar piyasada farklı isimlerle satılıyor olsa da neticede plastiktir. Kapaklı olmalarından, kırılmamalarından, taze tuttuklarından dolayı tercih ediliyorlar. Teflonlar da yine çok tehlikeli, özellikle bunlar çizildiğinde çok zararlı kimyasallar açığa çıkıyor ve bunlar endokrin bozucular” ifadelerini kullandı.

DETERJAN VE DEZENFEKTAN KULLANIMI ÇILGINLIĞI HASTA EDİYOR

Aynı zamanda deterjan ve dezenfektan kullanımının da çeşitli riskleri yanı sıra getirdiğine değinen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Deterjan ve dezenfektan kullanımıyla ilgili bir çılgınlık var. Ancak temizlik su ve sabundur, temizlik; en sade hali ile temizliktir. Her tarafı deterjana bulamak temizlik değildir. Ne kadar çok deterjan kullanırsanız o kadar çok durulamanız gerekir.
Durulanmadığı için hergün belli miktarda alınan deterjan kalıntısı, az miktarlarda da olsa devamlı maruz bu kimyasallar uzun sürede endokrin sistemini bozuyor.
Bu tarz kimyasallar vücuda girdiğinde toplumda risk gurubunun başında yer alan hamileleri etkiliyor. Anne karnındaki bebekte (özellikle erkek bebeklerde) sinir ve üreme organlarında bir takım gelişim geriliklerine, IQ sorunlarına ve genital organ anomalilerine neden olurken, ileri yaşlarda ise diyabet, obezite kanser ve kronik metabolik hastalıkların oluşumuna yol açıyorlar.”

Dikkat Bu Hatalar Kansere Neden Oluyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.