Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Başarılı Çocuk Yetiştiren Ailelerin Yaptığı 4 Şey!

30.08.2021
1.280
Başarılı Çocuk Yetiştiren Ailelerin Yaptığı 4 Şey!

Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken topluma nitelikli bir birey kazandırmaya çalışırlar. Bu gerçekten çok zordur çünkü en ufak bir ihmal bile çocuğunuzun psikolojisinde bir yer edebilir ve olumsuz sonuçlar doğabilir. Bir insanın karakteri yetiştirildiği şekle ve imkanlara göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla ebeveynler bu oyunun başrolünü oynar. Son zamanlarda araştırmacılar başarılı çocukların ebeveynleri üstünde çalışmış ve hepsinin 4 ortak noktasını bulmuşlardır.

 

1. Çocukları kara ekranlardan uzak tutmak.
Son zamanlarda ebeveynler çocuklarının ellerine tablet verip oyun açıyor ya da çocukların televizyonda saatlerce çizgi film izlemesine göz yumuyor. Fakat Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) yaptığı araştırmaya göre belirli bir süreden fazla dijital ekranlara bağlı kalan çocukların beyinsel işlevlerinin zayıf olduğunu savunuyor. Bu kurumun 47 çocuk üstünde yaptığı araştırmaya göre 3 ile 5 yaşındaki okul öncesi öğrencisinin dil ve okur yazarlık becerileri dikkate alındığında ekran önünde haddinden fazla vakit geçirenlerin beyinlerindeki mikrosal bütünlüğün daha az olduğu saptandı

2. Ebeveynlerin ılımlı davranışları.
Bu davranış özellikle anneler üstünde geçerlidir. Newyork’ta bulunan Buffalo Üniversitesi’nin 140’tan fazla çocuk üstünde yapmış olduğu araştırmaya göre annesi ılımlı olan çocuklar daha az küfrediyor.

 

Çalışmanın baş araştırmacısı Jennifer Livingston “Çocuklar, ebeveynleri ile ilişkilerinin niteliğine bağlı şekilde kendileri ve diğerleri hakkında içsel çalışma modelleri oluşturur. Eğer birincil bakıcı, küfürlü ve tutarsız ise çocuklar kendilerini sevilmez, diğer çocukları da düşmanca ve güvenilmez olarak görmeyi öğrenirler. Fakat kabul ve sıcaklıkla karakterize edilen olumlu ebeveynlik davranışları, çocukların kendilerine ait olumlu içsel çalışma modellerini, sevimli ve saygı duymaya değer olarak şekillendirmelerine yardımcı olur” dedi.

3. Çocukların ideal sürede uyku uyuması.
Brown Üniversitesi 6 ve 17 yaşları arasında çocuk sahibi olan 49 bin küsur ebeveynle anket yaptı. Bu anket neticesinde başarılı çocukların ebeveynleri uyku saatlerine bir hayli önem gösteriyor. AAP 6-12 yaşları arasındaki çocukların en az 9 saat, 13-17 yaşları arasındaki çocukların ise en az 8 saat uyumaları gerektiğini söylüyor. Yeteri kadar uyumayan çocuklarda yeni şeyler öğrenmeye isteksizlik, okula olumsuz bakma, başladıkları işi bitirememe ve başarısızlık durumunda sakin kalamama gibi niteliklere rastlanmıştır.

4. Çocuklarla oyun oynamak.
Ebeveynler çocuklarıyla iletişime geçip onlarla vakit geçirerek oksitosin hormonu salgılanmasına yardımcı olurlar. Bu hormon zihinsel sağlık açısından bir hayli önemlidir ve sosyal zeka, etkileşim ve ilişki kurma yeteniğini geliştirir.
Araştırmacılar tarafından anneleriyle oyun aktivitesi geçiren çocukların DNA’larında temel olarak oksitosin reseptörü gen artışı gözlenmiştir.

Başarılı Çocuk Yetiştiren Ailelerin Yaptığı 4 Şey! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.