Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Günlük Sakızı Nedir? Faydaları Nelerdir?

27.08.2021
5.280
Günlük Sakızı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Binlerce senelik geçmişe sahip olan ve alışılmış tıpta da kullanılacak olan günlük sakızı pek çok rahatsızlığın bitkisel yolla tedavisinde kullanılıyor.
Faydalarından dolayı bilimsel araştırmalara konu olmuş günlük sakızı, bir tür çam ağacı olan günlük ağacından elde edilir.

 

Ülkemizde özellikle Muğla ve Fethiye dolaylarında yaygın olarak yetişen bu ağaç salgıladığı çam sakızı ve çam yağı ile şifa olmaktadır.

Günlük yağı nedir?

Tropik bölgeler de yetişen “Sigala (Amber) Ağacı”ndan-günlük- elde edilen yağdır. Sigala yağının mart ayı itibariyle sekiz ay süre ile üretimi yapılabilmektedir. Bu yağ ağacın salgı hücrelerinde meydana gelir.

Salgı hücreleri bitkide tabii olarak ancak az miktarda bulunur. Ağaçlarda yaralama sonucu balsam meydana gelir ve bu yaralama sırasında salgı hücrelerinin sayısı da artar.

Günlük sabununun gençleştirici özelliği

Günlük sakızından elde edilen günlük sabunu deriye kolayca nüfus eder ve nemlendirir. Antioksidan ve gençleştirici niteliklere sahiptir. Cilde canlı ve taze bir görüntü verir. Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir.

Günlük Sakızının Kanıta Dayalı Kullanım Alanları

• Astım
• Anti-inflamatuar etki dolayısı ile osteoartrit ve romatizmal hastalıklar,
• Beyin Tümörleri ve Beyin Ödemi,
• Bağırsak Hastalıkları (Tümörler, Kron, Ülseratif Kolit),
• Pankreas Kanseri, Göğüs Kanseri, Antikanserojen etki, Metaztaz önleyici,
• Diş abseleri ve her çeşit iltihaplanma,
• Nörolojik hastalıklar,
• Beyin Hücrelerini Koruma

En yararlı sakız

Günlük ağacından elde edilen sakız, özellikle öksürük kesici, antiseptik, mide yaralarını iyileştirici, balgam söktürücü, kuvvet verici gibi pek çok özelliğe sahiptir.

 

Özellikle havaların soğumaya ya da ısınmaya başladığı geçiş mevsimlerinde daha sık görülen faranjit, yanı sıra oluşturmuş olduğu öksürüğe karşı bitkisel çözüm için birebirdir.

Günlük sakızı ateş düşürücü (antienflamatuar), mikrop öldürücü (antiseptik), sakinleştirici, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, diüretik, tonik. Zihin açıcı yararları sebebiyle çok eski zamanlardan beri kullanılacak olan bir bitkisel yağ ve reçine türüdür.

Günlük sakızı içinde bulunan uçucu yağ asitleri insanlara güven duygusu verir, kişilere disiplin ve sorumluluk hissi kazandırma gibi yararları da vardır.

Kronik yorgunluk şikayeti olanların günlük ağacı sakızı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır.

Mideyi ve bağırsakları temizler ve ülsere basura bitkisel çözüm olur.

Bu sakız tonik olarak ta kullanmak mümkündür. Cilt gençleştirici ve kırışıklıklara çözüm olmasıyla de kullanılır. Ciltte oluşan lekelere ve yaralara sürüldüğünde yaraları hızla iyileştirir, cilt lekelerini ise yok eder.

Ülser, kolit, ishal, romatizma hastalıkları, akneler, adet düzensizliği, sistrit, sakinleştirici, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıkları, antiseptik parazit giderici olarak yararlanılmaktadır.

Uyuz ve mantar gibi hastalıklarda merhem veya yakı biçiminde uygulanması fayda verir.

Günlük sakızı ve kara üzümün beraber yenmesi hafızayı güçlendirir.

Sirke ile içilmesi içteki ve dıştaki yaralara iyi gelir. İnsandaki uyuşukluğu giderir.

Altını ıslatan kişilerde yatmadan önce bir çay kaşığı suyla günlük sakızın yutulması fayda verir.

Nasıl kullanılır?

Günlük sakızı çiğnenerek, toz halinde yutularak ya da yağı ile masaj uygulanarak kullanılır. Çocuklar günlük sakızını bal ile çiğneyebilirler. Günlük sakızı acı bir drog olmasına karşın emziren annelerin de kullanabileceği bir drogtur.

Günlük Sakızı Nedir? Faydaları Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.