Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Eğer Çamaşır Makinanıza Sirke Ekleyip Çalıştırırsanız

27.08.2021
1.033
Eğer Çamaşır Makinanıza Sirke Ekleyip Çalıştırırsanız

Çamaşır makinesinde, çamaşır yıkamak çok basit olsa da doğru bildiğimiz bazı yanlışlar, elbiselerimize zarar verebilir. İşte elbiselerinize zarar verecek yıkama hataları…

 

Aşırı yüksek su sıcaklığı

Giysilerinizi düşük sıcaklıkta yıkarsanız, renkleri daha kalıcı olur. Ve çabuk yıpranma riski azalır. Ayrıca iyi bir çamaşır makinesi ve deterjanınız var ise, hem sıcak hem de soğuk suyla başa çıkabilirsiniz.

Ağır lekeler
Çok kirli eşyalar daha önce ıslatılmalı ve ağır lekeli giysiler elle yıkanmalıdır. Aksi halde, kirler düzgün bir biçimde çıkmayabilir.

Leke çıkarıcı yerine alternatif araçlar kullanabilirsiniz. Limon suyu, ter lekeleri için iyi bir temizleme maddesidir. Sirke ve sıvı deterjan karışımı, çim izlerini giderebilir. Kabartma tozu ve su karışımı uygulanırsa da şarap lekeleri kaybolur.

Çok fazla deterjan ya da yumuşatıcı kullanmak
Deterjanı fazla kullanmış olduğunuz zaman kabını tıkayabilir ve hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Ambalajın üstünde belirtilen dozajları dikkatli bir şekilde okuyun ve ölçüm kabını kullanmayı unutmayın. Eşyalarınız gerçekten kirliyse ön yıkama modunu kullanın.

Her elbise için yumuşatıcı kullanın
Kumaşı daha yumuşak yapmanın beraberinde, çamaşır yumuşatıcıları, elbiselerinizi ütülemeyi de kolaylaştırır. Bununla beraber, kumaş emiciliğini de zamanla azaltır.

İç çamaşırını elde yıkayın

Otomatik yıkama ile beraber yıkanan iç çamaşırları bir biçimde gerilir ve şekillerini kaybeder. Bu sebeple elde yıkamak en iyi çözüm olur.

Birkaç kural takip edilirse, naylon taytlar makinede yıkanabilir:

-Hassas yıkama için özel bir deterjan kullanın

-90 ° F ve düşük hızda yıkayın

 

-Özel yıkama torbasına koyabilirsiniz

-Külotları ters çevirebilirsiniz

Likra ya da tayt için ağartıcı kullanma

Klorür ve ağartıcı, lifleri zayıflatan bir hayli agresif bir maddedir. Bu sebeple herhangi bir metaryalle aşırı kullanılmamalıdır. Bu madde özellikle likralı giysilerde geçerlidir. Ancak bazı ipuçlarımız var:

-Yalnızca soğuk suda yıkayınız

-Yumuşatıcı kullanmayın

-Onları otomatik kurutucuda kurutmayın

-Ütülemeyin

Kot giysileri sık yıkamak

Renklerin daha uzun zaman korunabilmesi için kotları daha az yıkamayı deneyin. Kot pantolonlarınızı sık sık yıkıyorsanız, aza indirmeyi deneyin.

Yanlış kurutma

Çamaşırlarınızı yanlış yıkamada olduğu gibi yanlış kurutuyor da olabilirsiniz. Hatalı kurutmalardan kurtulmak için bazı ipuçları:

-Çok sık otomatik kurutmayı kullanmayın, bu eşyalarınızı yıpratır ve renkleri daha hızlı kaybeder.

-Çamaşırları aşırı doldurmayın

-Çamaşırları asmadan önce, kıvrılmayı ve katlanmayı engellemek için silkeler gibi sallayın.

Kötü çamaşır makinesi bakımı

Kir, deterjan kalıntıları ve çamaşır makinesinde zaman içerisinde biriken her şey, elbiselerinize er veya geç bulaşacaktır ve sizi kötü kokulara maruz bırakacaktır. Bunu engellemek için, birkaç basit bakım kuralına uymalısınız:

-Her yıkamadan sonra makineyi havalandırın

-Her yıkamadan sonra kalan deterjanı, kapağındaki plastik contadan çıkarın

-Deterjan kabını düzenli ilaçlanma durulayın

Eğer Çamaşır Makinanıza Sirke Ekleyip Çalıştırırsanız 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.