Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bulaşık Makinesi Temizlemenin Püf Noktaları

Bulaşık Makinesi Temizlemenin Püf Noktaları

Bulaşık makinasının de temizlenmeye ihtiyacı olduğu gerçeğini biliyor musunuz? Üstelik her ay. Endişelendiğinizi hissediyoruz. Bu yüzden bulaşık makinesi nasıl temizlenir bilmeyenler için 3 adımda bulaşık makinesi temizliğini anlatıyoruz.
Bulaşık makinenizin yeteri kadar temiz olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aslına bakarsanız bulaşık makinesi iyi çalışsın, bakterilerden arınsın ve temiz koksun istiyorsanız ayda 1 temizlemeniz gerekmektedir.

 

Bulaşık makinesinde yer alan lastik contanın yemek artıklarını biriktirerek ölümcül kanser hastalıklarına sebebiyet vermiş olduğu ortaya çıktı. Lastik contanın uzun zaman kullanımı ve temizlenmemesi sonucu ortaya çıkan bu tehlike herkesi korkuttu.

Uzmanlar bulaşık makinesinde yer alan o lastik contanın şiddetle yıkanmasını tavsiye ediyorlar.

İsveçli bilim insanlarının yapmış olduğu incelemelerde ise, bulaşık makinasının mikrop ve mikropların tümünü öldürdüğü için çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini engellediği ortaya çıkmıştı. Bulaşık makinalarının bu tehlikeye sebep olmaması için muhakkak bakımlarını yaptırın ve daima temiz tutun. İşte temizlik için size bazı ip uçları;

 

Adım 1: Gideri temizleyin

Alt çekmeceyi çekip muhakkak gideri kontrol edin. Yemek kalıntıları gibi bir şey var ise temizleyin. Bu şekilde hem bulaşıklarınızın hem makinenizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Adım 2: Sirke yıkaması

1 L beyaz sirke ile bir avuç limon tuzunu bir kap içinde karıştırın. Limon tuzunun eridiğini görene kadar karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı makinenin direkt içine boşaltın ve yüksek sıcaklıklı bir programda başlatın.

Bu yöntem sayesinde makinenizin görünmeyen kısımları da en az görünenler kadar temizlenecek ve gider bölgesindeki kireçlenmeleri temizleyecek.

Adım 3: Karbonat durulaması

Bir bardak karbonatı bulaşık makinasının içerisine serpiştirdikten sonra kısa programda makineyi çalıştırın.

Artık kirlerden ve kokulardan arınan makinenizin içi hiç olmadığı kadar temiz!

Bulaşık Makinesi Temizlemenin Püf Noktaları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.