Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Suya Kahve Koyup Saçınıza Sürün… Sonuç İnanılmaz

26.08.2021
4.864
Suya Kahve Koyup Saçınıza Sürün… Sonuç İnanılmaz

Sonuç harika. Gözlerinize inanamayacaksınız. Bir su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı kahve koyup saçınıza sürün bakın ne oluyor.
Saçlarımız güzelliğimizin olmazsa olmaz unsurlarından birisidir ve belki de en önemlisidir diyebiliriz. Hem erkek hem de bayanlar saçlarının her zaman bakımlı, güzel ve parlak görünmesini isterler. Kimse cansız ve kirli bir saçla gezmek istemez sanırım.

 

Tabi bunun beraberinde bazen saç rengimizden sıkılabilir veya saçlarımız beyazladığı için eski doğal rengine boyamak isteyebiliriz.

Bunun için pek çok boya vardır elbette ama bildiğimiz gibi amonyaksız dahi olsa saç boyalarının hemen hepsinde binlerce kimyasal bulunur ve bu kimyasallar yalnızca saçımıza değil sağlımıza zarar vermektedir. Bunun için özellikle son senelerde doğal saç boyalarına olan ilgi artmıştır.

Ben kahve ile saç boyama yöntemini ilk kez duyanlardanım denediğimi söyleyeme çünkü ben saçlarımın doğal rengini seviyorum.

Ama deneyenlerden duyduğum kadarıyla beyaz saçları kapamak için pek uygun bir yötem olmadığını söylüyorlar. İlle de kullanacağım diyenler için yani beyaz saç boyamak isteyenler için ise bir defa değil bir kaç uygulamamdan sonra sonuç verdiğini söyleyenler var.

Şimdi sizlere kahve ile saç nasıl boyanır bunun tarifini vermek istiyorum. Deneyecek olanlara şimdiden kolay gelsin diler tarife geçerim;

Malzemeler :
*Kahvenin sert olması önemli bunun için filtre kahve, espresso veya çifte kavrulmuş bir Türk kahvesi tercih etmelisiniz.
*Saç kremi
*Havlu
*Lavanta Yağı (isteğe göre)

Evet malzemeler bu kadar az ve hemen hepimizin evinde olan kolay bulunan malzemelerden. Lavanta yağı güzel koku vermesi için arkadaşlar olmazsa olmaz bir malzeme değil. Burada önemli olan malzememiz elbette ki kahve.

Şimdi gelelim yapılışına;
*Tıpkı kahve yapar gibi kahve hazırlayarak işleme başlıyoruz. Yalnız yapacağınız kahvenin kıvamı daha koyu olacağından söz gelimi bir su bardağı suyun içerisine iki yemek kaşığı kahve koyarak kahvenizi hazırlayın ve tabii ki kahve dışında şeker gibi bir şey eklemeyin.

*Kahve piştikten sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın.

 

*Bazı uygulamalarda kahve telvesi de kullanılabiliyor ama bugün vereceğim tarif kahve telvesi değil kahvenin suyuyla yapılan bir tariftir.

Kahvenin boynunuzu ve kıyafetlerinizi boyamaması için boynunuza bir havlu yerleştirin.

*Soğuyan kahvenin suyunu bir kaba alıp içine 3 yemek kaşığı saç kremi ve tecihinize göre bir kaç damla lavanta yağı ekelyip karıştırın.

*Elde ettiğiniz akırşımı saçınıza masaj yapar gibi uygulayın. Saçınıızn her yerine eşit biçimde ağılmasını sağlamak amacıyla kalın dişli bir tarak veya fırça tarak ile saçlarınıız güzel bir şekilde tarayın.

*Daha sonra saçlarınızı toplayıp saç bonesini başınıza geçirin ve yakalaşık olarak bir saat bekleyin.

*1 saat sonra saçlarınızı yalnızca suyla durulayın. Durulama işleminde kesinlikle şampuan kullanmayın. Yalnızca suyla kahvenin saçınızdan akmasını sağlayın.

*Saçlarınız kuruyunca kullanıma hazırdır. Bir kaç gün sonra şampuanla yıkayabilir normal şekilde saçınızı kullanabilirsiniz.

Kahve uygulaması daha çok kumral saçlara uygundur, sarı ve beyaz renkli saçlarda pek etkili olmaz.

Kahve ile başka neler yapılabilir?
Sivrisinekler ve karıncalardan…
Yaz aylarında hepimizin yaşadığı bir sorun sivrisinek ve karıncalar, evvela sivrisinekler kahve dumanından nefret eder. Bir kap içerisinde yakacağımız kahve ile sivrisinekleri o bölgeden uzaklaştırabilirsiniz.

Karıncalar için de bulundukları yerlere koyacağınız kahve onları burdan uzak tutacaktır. Kahve telvesi petlerinizi asalaklardan arındırır.

Cilt bakımı için…
Kahve kuvvetli bir antioksidandır. Bu özelliğini cilt güzelliğinde kullanmak için türk kahvesi telvesinin içerisine macun kıvamına gelene kadar süt ekleyip karıştırın. Macunu akneli bölgeye sürüp 20 dakika bekletin ve yıkayın. Düzenli olarak kullanıldığında bu yöntem aknelerden sonsuza kadar kurtulmanızı sağlayacaktır.Suya Kahve Koyup Saçınıza Sürün… Sonuç İnanılmaz 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.