Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Antibiyotik kullanırken uzak durmanız gereken besinler listesi

26.08.2021
1.075
Antibiyotik kullanırken uzak durmanız gereken besinler listesi

Hastalık döneminde vücut direncini artırmak amacı ile kullanılacak olan besin ve bitkisel kürler ilaçların hastalığı ortadan kaldırmasına yönelik etkisini azalttığını açıklayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, ilaçlarla beraber kullanılmaması gerekli olan takviyeler ve neden olabileceği problemler hakkında bilgi verdi.

 

Greyfurt

Bilinen 50’den fazla ilacın etkisini kaybetmesine neden olabilen greyfurt, ilaçlarla beraber içildiğinde yarar yerine zarara neden olabilir denildiğinde akla gelen ilk besindir.

Süt
İçerdiği kalsiyum, magnezyum gibi minerallerle vücudun belli antibiyotikleri işlemden geçirmesini zorlaştırabilir.
Meyankökü

Bazıları sindirim için yardımcı olmak için bitkisel bir çare olarak kullanın ve diğerleri gıdalar lezzet için kullanın. Fakat, meyan kökü içerisinde kimyasal olarak bulunan glisirizin, siklosporin bazı organların ilaçlarını, özellikle organ nakli sonrası kullanılacak olan ilaçları kişinin vücudunun reddetmesine yol açabilir.

Çikolata

Özellikle bitter çikolata, uyumanıza yardımcı olmak amacı ile verilen bazı sakinleştirici ilaçların etkisini azaltırken bazı uyarıcı ilaçların gücünü artırabilir. Özellikle depresyon tedavisi sırasında gereğinden çok tüketilen çikolata tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir.

Demir desteği

Demir eksikliği tedavisi için kullanılacak olan takviyeler, tiroid tedavisi gören kişilerde problem yaratabilir. Demir takviyesine ihtiyacınız var ise, hekiminizle konuşarak tiroid tedavisi ilaçlarınızın zamanlamasını farklılaştırın.

Kahve

 

Antipsikotik ilaçların içerdiği etken maddeye göre bazı hastalarda ilaç etkilerini zayıflatırken bazı hastalarda ilaçların yan etkilerini artırabilir
Antihistaminikler

Alerjilerin neden olduğu hapşırık ve burun akıntılarını gidermek için kullanılacak olan antihistaminikler yüksek tansiyon ilaçlarının etkisini azaltarak, kalp atışını hızlandırabilir.

K vitamini

Kan akışını düzenlemek ve kan sulandırmak amacı ile aldığınız ilaçların beraberinde tüketeceğiniz K vitamini takviyeleri veya brokoli, Brüksel lahanası, lahana, maydanoz ve ıspanak gibi besinler ilaçlarınızın etkisini azaltır.

Sarı Kantron

Bazen depresyon olan insanlara yardımcı olmak için kullanılacak olan bitkisel ilaçlar, kullanmış olduğunuz ilaçların etkisini azaltarak karaciğer enzimlerinizin değerlerini etkileyebilir.

Ginkgo Biloba

Bazı insanlar, yüksek tansiyon, demans, kulak çınlaması gibi sorunları gidermek için bu bitkisel takviyeden faydalanabilir. Fakat bunun net olarak pozitif bir etkisinin olduğunu kanıtlayan hiçbir araştırma yoktur. Aksine bitkisel takviyelerin gereğinden çok tüketimi, mevcut kullanmış olduğunuz ilaçların etkilerini zayıflatabilir.

İLAÇLARINIZI REÇETEDE BELİRLENEN DOZ VE SÜREDE KULLANMAYA DİKKAT EDİN!

İlaçların yalnızca yüzde 50’si reçete edildiği gibi alınır. İnsanlar çoğu zaman ihtiyaç duyduklarından daha az, rastgele zamanlarda alır ya da dozlar arasında büyük boşluk bırakır. Tüm bu yanlış yaklaşımlar ilaçların etkilerini zayıflatabilir.

Antibiyotik kullanırken uzak durmanız gereken besinler listesi 1

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.