Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Açıkta satılan ceviz tehlike saçıyor! İşte cevizdeki o tehlike…

26.08.2021
2.234
Açıkta satılan ceviz tehlike saçıyor! İşte cevizdeki o tehlike…

Ceviz, kuruyemişlerin arasında en sevilen ve tercih edilen bir besin. Sağlığımıza olan faydalarıyla bililnen ceviz, gerek kendisine başına gerekse yemek ve tatlılarda sıkça tercih ediliyor. Peki bu kadar fazla tüketilen cevizin açıkta satıldığı şartlarda sağlığınızı tehdit eden aflatoksin riski taşıdığını biliyor musunuz? Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner uyardı. İşte açıkta satılan cevizlerdeki o tehlike…

EN BÜYÜK TEHLİKE AFLATOKSİN!

 

Açıkta satılan ürünlerdeki ciddi mikrobiyolojik risklere dikkati çeken Samim Saner, ürünlerin açık olduğunda hemde her çeşit mikrop ve küf bulaşmasına da açık olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuru yemişler üstünde çoğalan bu küflerden en zararlısı, Dünya Sağlık Örgütü’nce kansere yol açan maddeler listesinde bir numaralı kanserojen madde olarak listelenmiş olan aflatoksin maddesidir.

Aflatoksin maddesi uygun şartlarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen, açıkta satılan kuru yemiş, baharat ve kuru meyvelerin üstündeki gözle görülmeyen bir küflenme neticesinde ortaya çıkan oldukça zehirli bir kimyasal maddedir.

 

İster atıştırmalık ister yemek ve tatlıların lezzetini artırmak için kullanılacak olan cevizi satın alırken tarım ve orman bakanlığından izinli ve fotoğrafı kontrollerden geçen, kimin üretmiş olduğu ve nerde üretildiği bilinen, hijyenik şartlarda her çeşit dış faktöre karşı korunan paketli ürünlerin seçilmesinin gerekliliği daha da önem kazanıyor.”

HER YAŞTA FAYDASI BÜYÜK!

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, beyin gelişimi için Omega 3 yağ asitlerinden zengin kaynakların çocukların beslenmesinde muhakkak yer alması gerektiğine dikkat çekerken açıkta satılan cevizdeki aflatoksin riskine karşı tüketicilere tavsiyelerde bulundu.

 

Dönmez “Satın aldığınız ürünün taze olduğuna emin olun. Tavsiye edilen tüketim tarihini bildiğiniz, el değmeden size ulaştığına emin olduğunuz, hijyenik şartlarda paketlenen güvendiğiniz ürünlere yönelin” dedi. Dönmez, yetişkinlerin de kalp sağlığı için cevizi dengeli beslenme planlarına muhakkak eklemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Açıkta satılan ceviz tehlike saçıyor! İşte cevizdeki o tehlike… 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.