Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Telefonunuz Islanırsa Mutlaka Bunları Yapın

25.08.2021
1.628
Telefonunuz Islanırsa Mutlaka Bunları Yapın

Kabul edelim, bu bizim en kötü kabuslarımızdan biri. Cep cep telefonunuzu yanlışlıkla banyoya (ya da daha da kötüsü – tuvalete) düşürdünüz ya da cebinizde havuza atladınız ya da yağmurda yürürken telefonunuz ıslandı. Garanti sudan kaynaklanan herhangi bir hasarı kapsamaz ve tüm fotoğraflarınız ve konuşmalarınız o anda kaybolabilir!

 

1. Derhal sudan çıkarın
Biliyoruz, kulağa apaçık geliyor, fakat çok geç olduğunu ve onu almak için acele etmeye bile değmeyeceğini düşünebilirsiniz. Bununla beraber, her saniye önemlidir ve eğer şanslıysanız, yine de cep telefonunuzu kurtarmak için bir şansınız olacak.

2. Kapat
Çoğu zaman, telefonunuz bir miktar suya düştüğünde otomatik şekilde kapanır, fakat kapanmazsa, hemen kapamak için kapamaktan ya da pili çıkarmaktan çekinmeyin. Bu, onu kısa devreye karşı koruyacaktır.

 

3. Pili çıkarın (mümkünse)
İPhone gibi pili çıkarmanıza izin vermeyen bir cep telefonunuz var ise bu adımı atlayın. Fakat pili numaralı telefondan çıkarmak mümkünse, tereddüt etmeden yapın. Telefonun kızarmasını önlemeye yardım edecektir. Çıkarırsanız, enerji kaynağını kesecek ve daha fazla hasarı önleyeceksiniz.

4. Sim ve hafıza kartlarını ve diğer bütün çevre birimlerini çıkarın
Telefondaki boşlukları ve yuvaları kapatan tüm kapakları ve fişleri çıkarın. Telefonunuzu mikrofiber bir bez ya da havluyla kurulayın (kağıt kullanılmaması önerilir çünkü parçacıklar telefonun boşluklarını tıkayabilir).

 

5. Vakum torbasına koyun
Bu şekilde, yuvalara ve ulaşılması güç alanlara sıkışmış suyu çekebilirsiniz. Telefonu plastik bir çantaya koyun ve havayı absorbe ederek vakum etkisi yaratın. Telefonun iç kısımlarındaki sıvıyı emer.

6. Bir kase pirinç ya da diğer bir emici maddeye koyun
Hayır, efsane değil. Telefonu bir mendille kurutmak, telefonun içerisine ulaşmanıza izin vermez ve nemi emecek bir şeye ihtiyacınız olacak … pişmemiş pirinç gibi. Telefonu ve tüm parçalarını bir kase pilavın içerisine koyun ve yaklaşık 2 gün orada bırakın. Kedi kumu ya da silika jel poşetleri gibi suyu emen diğer seçenek malzemeleri kullanabilirsiniz (genelde kuru yiyeceklerde, vitaminlerde ya da yeni ayakkabı kutularında bulunmaktadır).

 

7. Açın ve parmaklarınızı çapraz tutun
Teknisyenler suya düşme durumunda telefonun zarar görme ihtimalinin yüksek olduğu hakkında uyarıda bulunsa da, şifalı tarifler olarak bizler çok iyimseriz ve daima pozitif bir sonuca inanıyoruz.

Telefonunuza en az 2 gün kuruması ve onu açma dürtüsüne direnmesi son derece önemlidir, çünkü içerde küçük bir su parçacığı kalırsa, tüm çabalarınız işe yaramaz. İyi şanslar!

Telefonunuz Islanırsa Mutlaka Bunları Yapın 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.