Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Japonya’da Evli Çiftler Neden Ayrı Uyuyor?

25.08.2021
5.013
Japonya’da Evli Çiftler Neden Ayrı Uyuyor?

Her ne kadar küçük evlerde yaşasalar da, pek çok Japon çifti farklı yataklarda ve hatta odalarda uyuyor. Peki bunun nedeni ne?

Bu yazıda japon çiftlerin neden ayrı yataklarda yattığına değinmek istedik. Bizim kültürümüzde böyle bir şey olmadığından garipsiyoruz. Sebebini öğrendikten sonra Japonlara hak verecek misiniz yorum bölümüne düşüncenizi belirtirseniz kendi aramızda tartışmış oluruz.

1. Farklı saatlerde çalışıyorlar

 

Japon çiftlerin ayrı ayrı yatmaya karar vermelerinin ilk nedeni farklı çalışma saatlerinin olmasıdır. Sabah uyanmak için alarm kurarlar ve eşlerinin zamansız bir saatte uyanmasını istemezler. Uyku kalitesi için kesintisiz uyku onlar için önemlidir.

2. Bebekler anneleriyle beraber uyurlar.

Japon anneler çocuklarıyla beraber uyurlar ve bu çok önemli kabul edilir, bu sebeple babanın aynı yatağı paylaşmak mı yoksa ayrı bir odaya mı gitmek istediğine karar vermesi gerekir.

Bilim bile ayrı uyumanın ebeveynlerin ve çocukların daha dinlendirici bir uyku almalarına yardımcı olabileceğini ispatlamıştır.

Çocuğun istikrarlı bir sıcaklık ve kalp atış hızını korumasına yardımcı olur (bebeklik döneminde gerçekten kritiktir) ve hemde ani bebek ölüm sendromu olasılığını azaltır. Ayrıca bu, çocuğun çok daha iyi benlik saygısına sahip olmasına, daha hızlı bağımsız hale gelmesine ve okulda başarılı olmasına katkıda bulunmaktadır.

 

3. Onlar için ayrı ayrı uyumak mutlu evliliğin anahtarıdır

Özellikle ülkemizde ayrı uyumak pek çok çift için boşanmanın kapıda olduğunun sinyali gibi görünse de, Japonlar bu konu da bizden oldukça farklı düşünüyor.

Onlar için uyurken rahatsız edilmemek, horlama sesine maruz kalmamak, tekme, el, kol çarpması gibi durumları yaşamak verimsiz uykuya sebep olur. Uyurken eşlerinin sağa sola dönmesinden bile uyku kalitelerinin düşeceğine inanıyorlar.

Siz bu konu da ne düşünüyorsunuz? Sizce Türkiye’de böyle bir akım başlayabilir mi? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir başka yararlı konu da görüşmek üzere.

Japonya’da Evli Çiftler Neden Ayrı Uyuyor? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.