Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Besinleri Tüketenler Saç Dökülmesinden Kurtuluyor

25.08.2021
2.688
Bu Besinleri Tüketenler Saç Dökülmesinden Kurtuluyor

Stres, düzensiz uyku, eksik beslenme vb. Gibi nedenlerden dolayı dökülen saçlara engel olmak esasında sanıldığından daha kolay.

Genelde saçlarımızın genetik sorunlardan dolayı döküldüğünü sanıyoruz ancak yetersiz beslenme de saç dökülmesini hızlandıran belli başlı etmenlerden biri. Eğer saçlarınız genetik sorunlardan dolayı dökülüyorsa bu durumu durdurmanız münkün değil fakat beslenmeyle ilgili kısmı halletmek mümkün.

 

sac dokulmesi oncesi sonrasi

Bazı besinleri eksik alarak veya hiç almayarak kendi vücudumuzda sebep olduğumuz vitamin ve mineral eksikliği direk olarak saç dökülmesine yol açar. Bu duruma bir dur demek için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini sizin için derledik.

Saçlarınız bir anda belli bir neden olmadan dökülüyorsa bu diğer bir hastalığın habercisi olabilir, bu sebeple doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler:
yesil yaprakli sebzeler

Saç dökülmesinin belli başlı sebeplerinden olan demir eksikliği bazı yeşil yapraklı sebzelerle durdurulabilir. Demir eksikliği kanımızdaki oksijen miktarını düşürerek saç köklerindeki hücrelere oksijen iletimini yavaşlatır ve bu şekilde saçlar incelip güçsüzleşir.

Meyveler:
c vitamin meyveler

 

Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol bol meyve tüketmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. C vitamini bakımından zengin olan meyveler vücudumuzda antioksidan görevi görür. Ayrıca C vitamini saçlarımızı güneşin zararlı ışınlarından korur.
Portakal, greyfurt, karpuz, çilek gibi C vitamini bakımından zengin meyveler tüketerek saç dökülmesini engelleyebilir, saçlarınızın sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlamanız mümkündür.

Kuruyemişler:
kuruyemisler

İyot bakımından bir hayli zengin olan yer fıstığı saç dökülmesini önler. Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler saçlara doğal parlaklık verir.

Yoğurt:
yogurt 1

Kalsiyum ve protein saçların sağlıklı uzaması için vazgeçilmezdir. Sindirime yardımcı olan parazitler içeren yoğurt saçları uzamaya teşvik eder.

Deniz Ürünleri:
deniz urunleri

Çinko bakımından zengin olan deniz mahsulleri (balık, karides, midye vs.) Saç köklerini güçlendiren hormonları dengeler. Erkek tipi saç dökülmesine çinko eksikliğinin yol açtığını bildiğimiz için deniz ürünleri tüketmekte bir hayli fayda var.

Yeşil Fasulye:
yesil fasulye

Hayvansal gıdalar saçlar için gerekli proteini sağlar ancak bunun daha sağlıklı ve alternatif yolunu denemek istiyorsanız fasulye tüketmelisiniz.

Tavuk, Hindi:
tavuk ve hindi

Yazımızın başından itibaren değindiğimiz gibi yeteri kadar protein almadan saçlarınızın dökülmesini önlemeniz hemen hemen olanaksız. Bu proteini almanın bir başka yolu da az yağlı ve protein kaynağı beyaz etlerden tavuk ve hindi.Ayrıca yumurtanın içerisinde bulunan A vitamini ve biotin kuvvetli saçlara sahip olmanızı sağlar.

Havuç:
havuc

İçerdiği yoğun miktarda A vitamini sayesinde gözlere yararı olan havuç hemde saç derisini de derinlemesine korur.

Kabak Çekirdeği:
kabak cekirdegi

Kabağın kendisi akdar çekirdeği de bir hayli faydalıdır. Omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengin olan kabak çekirdeği içerdiği bütün bu minealler sayesinde saç sağlığını korur. Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için uzmanlar günde bir avuç kabak çekirdeği tüketilmesini öneriyor.

Erkeklerde meydana gelen saç dökülmesi düşük yağ içeren bir beslenme programı ile yavaşlatılabilir. Bazı bilim adamları saç dökülmesine ergenlik döneminde artış gösteren testosteronun sebep olduğunu ileri sürmektedir. Hayvansal temelli yüksek yağlı besinle direk olarak testosteron seviyesini artırır. Bu sebeple hayvansal gıdalardan çok temel protein kaynağı olan besinleri tercih etmekte bir hayli fayda var.

Bu Besinleri Tüketenler Saç Dökülmesinden Kurtuluyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.