Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yeni yasaklar 6 Eylül’den itibaren tüm Türkiye’de başlıyor !

24.08.2021
6.885
Yeni yasaklar 6 Eylül’den itibaren tüm Türkiye’de başlıyor !

İçişleri Bakanlığı PCR testi mecburiyetiyla ilgili genelge yayımladı. Genelgede konser, tiyatro gibi etkinlikler ve uçak-otobüs yolculuklarında 6 Eylül’den itibaren PCR testi mecburiyeti getirildiği belirtildi. Son dakika haberi! İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı’ndan tarafından yayınlanan genelgede ” Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında 19 Ağustos 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı

Kabinesinde salgının ülkemizdeki seyri, aşılama faaliyetlerinde kat edilen mesafe, yerli aşı geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve aşılama faaliyetlerine ilişkin toplumumuzun bazı kesimlerinde gözlenen tereddüt konuları Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri göz önünde bulundurularak ele alınmış ve aşağıda belirtilen önlemlerin hayata geçirilmesine karar verilmiştir.

 

1. Aşılama çalışmaları gönüllülük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle beraber aşıya karşı tereddüt içinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecektir. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel idarelerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteği ile geniş tabanlı çalışmalar yürütülecektir.

2. 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi halkımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi mecburiyeti getirilecektir. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul gören süreye göre) ya da maksimum 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Kişi hastalığı geçirmemiş ya da aşılı değil ya da negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecektir.

 

3. Aşısız ya da hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren ya da diğer toplu ulaşım araçları ile gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunmalıdır. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul gören süreye göre) ya da maksimum 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Kişi hastalığı geçirmemiş ya da aşılı değil ya da negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecektir.

4. Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler ya da faaliyetlerden yararlanacak hastalığı geçirmemiş ya da aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü mecburiyeti getirilebilecektir.
5. Salgın süreci ile beraber mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son zamanlarda toplum içinde yaygınlaştığı görülmektedir. Kültürümüzün bir parçası olmakla beraber salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir süre daha uzak durulmasının öneminin yurttaşlarımıza hatırlatılmasına yönelik çalışmaların vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülmesi gerekiyor. ” söylendiYeni yasaklar 6 Eylül'den itibaren tüm Türkiye'de başlıyor ! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.