Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kilo Veremiyorsanız Sebebi Bu Olabilir…

24.08.2021
2.045
Kilo Veremiyorsanız Sebebi Bu Olabilir…

Kilo veremiyorsanız nedeni tiroit!
Tiroitiniz az çalışıyor olabilir…
Az veya çok çalışması durumunda vücuttaki pek çok sistemi olumsuz etkileyebilen tiroit hormonlarının yaşam boyu kontrol altına alınması gerekmektedir. Kiloda dengesizlik, geçmeyen yorgunluk ve uyku sorunları gibi belirtiler tiroitin tipine göre değiştiği için bu rahatsızlıklarla mücadelede erken tanı, tedavi ve düzenli takip öne çıkıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Uz. Dr. A. Ender Yılmaz, tiroit ve tedavi metotları hakkında bilgi verdi.

 

Ruh sağlığınız ve günlük enerjiniz de tiroit hormonlarından etkilenir
Tiroit bezi, vücutta hayati fonksiyonları olan organların çalışma hızlarını düzenleyen, bu faaliyetlerin yerine getirilmesinde yardımcı olan bir organımızdır. Vücuttaki tüm sistemleri ve dokuları etkileyebilmektedir. Saçlardan kalbe, beyne kadar hemen her doku, tiroit tarafından salgılanan T3 (triiodotironin) ve T4 (tiroksin) adı verilen hormonlar tarafından etkili bir biçimde kontrol edilmektedir. Buna genel itibari ile “metabolizma” adı verilmektedir. Tiroit bezinin çalışma durumu ruh sağlığını da yakından ilgilendirir. Günlük enerjiyi, ruh halini ve uyku düzenini etkilemektedir. Tiroit boyun bölgesinde “adem elması” olarak tanımlanan bölgenin altında bulunmaktadır. Normal boyutunda iken gözle görülmesi veya elle hissedilmesi olanaklı değildir.

Tansiyon ve şeker düzeyiniz kontrol altına alınmıyorsa…
Tiroide bağlı bir çok hastalık bulunur. Buna ilave olarak çoğu tiroit hastası var olan hastalığının farkında değildir. Çoğu kişi var olan şikayetlerinin tiroit kaynaklı olduğundan habersizdir. Halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, çarpıntı, kilogram alma, kabızlık, adet düzensizlikleri, uyku sorunları, mide ve bağırsak şikayetleri, hafıza zayıflığı, hatta tansiyon, şeker, kolesterol gibi hastalıkların yeterli derecede kontrol altına alınamaması, ilaçların yetersiz kalması ya da zehirli etki göstermesi bile tiroid rahatsızlıklarından kaynaklanabilmektedir.

Belirtiler tiroidin tipine göre değişiyor
Tiroit bezinin sağlıklı olup olmadığı, laboratuvar incelemeleri ve boyun ultrasonografik görüntüleme metotları ile kolayca anlaşılabilmektedir. Tiroitlere bağlı pek çok hastalık bulunur. Tiroit bezinin hastalıklarına halk arasında genel itibari ile “guatr” denilmektedir. En yaygın olanları şunlardır:

 

•Hipotiroidi: Tiroit yeterli hormonu üretmez.

•Hipertiroidi: Tiroit çok fazla hormon üretir.

•Noduler guatr: Normal tiroit fonksiyonu olmasına karşın tiroidin biçimi bozulmuş, şişlikler ya da nodüller oluşmuştur. Bu üç yaygın bozukluk kişide pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır.

Pekçok ciddi rahatsızlığın altında tiroit fonksiyon bozukluğu olabilir. Bununla beraber bazı hastalıkların ilaçla tedaviye yanıt vermemesindeki neden tiroit fonksiyon bozukluğu olabilmektedir. Eğer tiroid bezi yeterli hormon üretmiyorsa ( hipotiroidi); hareketlerde yavaşlama, depresyon, yorgunluk, kuru cilt ve saç, kabızlık, kas krampları ya da kilogram alımı olabilir.

Hipertiroidi belirtileri ise; kilogram kaybı, sinirlilik, huzursuzluk, artan terleme, çarpıntı, ellerde titreme, anksiyete, uyuma güçlüğü, artan bağırsak hareketleri, ince kırılgan saç ve kas zayıflığı içerebilir.

Boyunda şişlik, yutma güçlüğü ya da yutkunurken takılma, boğazda gıcık hissi gibi belirtiler ise “nodül” denilen tiroit bezi şişliklerinden kaynaklanabilmektedir.

Kadınlarda sık görülüyor fakat erkek hastalarda hayati risk artabiliyor
Tiroit bezi hastalıkları özellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir. Ayrıca iyot eksikliği olan bölgeler de fazla görüldüğü bilinmektedir. Türkiye bu bakımdan riskli bölgeler arasındadır. Bunun yanında erkek hastalarda tiroit hastalığı hayati riski artırabilir. Sigara içenler, radyasyona maruz kalanlar, ailede guatr öyküsü olanlar, yetersiz beslenenler ve yaşlılar da tiroide yatkınlığı bulunan gruptadır.

Erken tanı hayat kurtarmaktadır
Geçmiş senelerde çoğu tiroit hastalığına teknolojik yetersizlik sebebiyle tanı konulamıyordu. Günümüzde ilerleyen tıp sayesinde bu hastalıkların teşhisi çoğunlukla bir kaç kan testi ile konabilir, hatta erken tedavi ile kişi bütünüyle iyileşebilir. Ayrıca tanı ve tedavi metotlarınin gelişmesi sebebiyle tiroit bezi kanserleri de daha sık teşhis edilir ve erken tedavi ile başarılı neticeler elde edilir oldu.

Kilo Veremiyorsanız Sebebi Bu Olabilir… 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.