Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Yiyeceklerden Sonra Bu İlaçları İçmeyin

24.08.2021
2.316
Bu Yiyeceklerden Sonra Bu İlaçları İçmeyin

Normalde vücudumuz için çok faydalı olan bazı besinler ilaç kullandığımızda en büyük düşmanımız haline gelebilir. Özellikle bazı ilaçları satın aldıktan sonra yediğiniz şeylere özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki hangi ilaçtan sonra ne yenmez? İşte dikkat etmeniz gerekli olan 8 besin…

 

Bu liste hayati önem taşıyor. Bunları bilmek sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için önemli. Lütfen ihmal etmeyin. Hepsi kısa kısa çok değerli bilgiler. Kullandığınız ilacın yan etkilerini arttırmamak için aşağıda belirtilen besinleri yedikten sonra aşağıda belirtilen türden ilaçları içmemeye özen gösterin.

Tansiyon ilacı ile muz
Tansiyon ilaçları vücudunuzdaki potasyum miktarını arttırıyor. Normalde yararlı olan potasyum gereğinden çok alındığında kalp sorunları baş gösterebilir. Muz ilk sırada olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler ve portakal bolca potasyum içerir.

 

Ayrıca idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, ilacınızın bundan önce ya da hemen ardından muz yemeden önce bir kere daha düşünün, hatta yemeyin. Çünkü vücutta su ve sodyum kaybına sebep olan idrar söktürücü ilaçlar, potasyum birikimi yapabilir ve düzensiz kalp atım hızına yol açabilir. Bu tip ilaçlar kullanılırken potasyumdan zengin; muz, kayısı, kavun ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dikkatli tüketilmelidir.

Kan sulandırıcı ile kızılcık suyu
Örneğin K vitamininden zengin besinler kan pıhtılaşmasına sebep olurken kullanılacak olan kan sulandırıcı ilaçların etkisini azaltır. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaç kullananların K vitamininden zengin; brokoli, lahana, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Yine bu tip ilaçlarla sarımsak tüketimine de dikkat edilmesi gerekir, sarımsak fazla tüketildiğinde bu ilaçların midede ve beyinde kanama riskini artırabilir.

Kolesterol ilacı ile greyfurt
Tamam, sağlıklı vitaminler bakımından çok zengin ama greyfurt suyu bazı ilaçların emilimini engelliyor. Mesela kolesterolünüzü düşürmek için statin kullanıyorsanız dikkat! Bu ilacı aldıktan birkaç saat önce ya da sonra greyfurt yer veya suyunu içerseniz ciddi organ hasarlarına bile yol açabilir. Hangileri mi? Başta karaciğer… Sonra da sırada börekleriniz var. Hatta, işin ucu böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.

 

Kas erimesi ve yıkımı da cabası. Bu ilaçlarla beraber greyfurttan bütünüyle uzak durmak en doğrusu. “Yok greyfurttan asla vazgeçemem” diyorsanız o zaman bari en azından doktorunuza ne kadar tüketmenin güvenli olacağını danışın. Asla günde bir litreden fazla yemeyin/içmeyin. Statinlerin yanında tansiyon ve anksiyete önleyici bazı diğer ilaçlar da greyfurtla etkileşime girebilir.

 

Greyfurt ve greyfurt suyu kan dolaşımınızdaki kolesterol ilacı seviyesini arttırır. Bu da bacak ağrısı ilk sırada olmak üzere ilaçların yan etkilerine duyarlı şekle getirir.

Tetrasiklin antibiyotikler ile süt ve süt ürünleri
Diyelim ki fena üşüttünüz ve antibiyotik tedavisi görüyorsunuz… Burada da dikkat etmeniz gerekli olan bir husus var: İlacı satın aldıktan sonraki iki saat içerisinde süt ve peynir gibi süt ürünleri tüketmeyin. Çünkü sütün içerisindeki kalsiyum da normalde kemik ve sinir sağlığınız için çok faydalı olmasına karşın ilaçların emilimini olumsuz etkileyebilir.

Bakteriyel enfeksiyon ilaçları ile işlenmiş et
Amino asit tiramin içeren tütsülenmiş ya da salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etler tükettikten sonra bakteriyel enfeksiyon ilaçları almak tansiyonda ani sıçramalara yol açabilir. Muz, avokado, çikolata ve alkol de amino asit içerir.

Tiroit ilaçları ile ceviz
Ceviz ve diğer lif bakımından zengin yiyecekler tiroit ilaçlarının emilimini engeller. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyasalların emilmesi için yatmadan hemen önce alınması öneriliyor.

Kalp yetmezliği ilacı ile siyah meyan kökü
Siyah meyan kökünde bulunan gliserizin, digoksin ile bir araya geldiğinde kalp atışı düzensizliklerine neden olur. Meyan kökü hemde tensiyon ilacı, ağrı kesici, doğum kontrol hapı ve kan sulandırıcıların etkisini azaltabilir..

Bu Yiyeceklerden Sonra Bu İlaçları İçmeyin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.