Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dikkat..! Bu Belirtiler Beyin Tümörünün Habercisi.

23.08.2021
2.284
Dikkat..! Bu Belirtiler Beyin Tümörünün Habercisi.

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, beyin tümörlerinin karakterde ya da davranışta değişikliklere neden olabildiğini söyledi. İşte beyin tümörünün belirtileri…
Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, “Kişilerde tavır değişimleri bir çok kez psikolojik boyutlu gibi algılansa da esasında aniden gelişen tavır değişimlerinin altından ”beyin tömürü” çıkabiliyor. Beyin tümörleri karakterde ya da davranışta değişikliklere neden olabiliyor.

 

Beyin, yumuşak, süngerimsi bir doku kütlesidir. Kafatası kemikleri ve menings olarak isimlendirilen üç adet ince zar tarafından korunmaktadır. Serebrospinal sıvı adı verilen ve suya benzeyen bir sıvı, beyni sarar ve tampon görevi görür. Beyin sıvısı, meningsler arasındaki boş kısımlar ile beyin içerisindeki karıncık denilen boşluklarda bulunmaktadır” dedi.

BEYNİMİZ AYNI ZAMANDA…

Beyin, yapmayı seçtiğimiz eylemleri (yürümek ve konuşmak, gibi) ve vücudun düşünmeden yapmış olduğu eylemleri (nefes almak, gibi) yönettiğini dile getiren Op.Dr. Bıkmaz, “Beynimiz hemde duyularımızdan (görme, işitme, dokunma, tat alma ve koklama), hafızamızdan, duygularımız ve kişiliğimizden de sorumludur. Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal ya da kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanabilir. Tümörler, iyi huylu (kanser yapıcı olmayan) ya da kötü huylu (kanser yapıcı) olabilirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi huylu bir tümör bile tehlikeli olabilir. Beyin, kafatası ile çevrilidir.

BİRİNCİL BEYİN TÜMÖRÜ

Bu, tümörün büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlaması demektir. Bu durum da iltihaba ve beyin şişmesine neden olabilir. Bu sebeple her iki tip tümörün de olabildiğince çabuk tedavi edilmesi son derece önemlidir. Bir tümör, beynin kendinden kaynaklanmışsa birincil beyin tümörü olarak adlandırılır.

Bazen kanser beyne akciğer ya da göğüs gibi başka alanlardan yayılabilir. O zaman bu tip tümörler, ikincil (ya da metastatik) beyin tümörü olarak adlandırılır. Diğer kanserlerle kıyaslandığında beyin tümörleri nispeten az görülmektedir; fakat yerleşimleri ve bazen agresif yapılarından ötürü tehlikeli oldukları düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

YÜZ FELCİ VE GÖZDE ANORMALLİKLER BEYİN TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİDİR

Beyin tümörlerinin sık olarak normal beyin dokusuna hücum ettiği ya da baskı yaptıklarını kaydeden Op.Dr. Bıkmaz, “Belirtiler de o basınç sebebiyle ortaya çıkar. Beyin tümörünün yerleşim yerine göre kişide farklı şekilde belirtiler oluşabilir. Fakat, zihinsel hastalıklar dâhil başka hastalıklar da bu belirtilere neden olmaktadır. Herhangi bir durumda bu belirtilerden birini ya da daha fazlasını yaşarsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

Baş ağrısı (özellikle: yakın zamanda başlayan yeni bir ağrı, sürekli bir ağrı),uyanınca daha kötü olan bir ağrı, Kusma, özellikle sabahları daha şiddetliyse, Kişilikte ya da davranışta değişiklikler, Zihinsel becerilerde düşüş (hafıza kaybı, hesap yapma becerisinde bozulma, yargılamada bozulma gibi…),

Yeni başlayan nöbetler, Nörolojik değişiklikler (Görme sorunları ”çift görüş, azalmış görüş”, duyma kaybı, bir vücut alanında his azalması ya da güçsüzlük, konuşma zorlukları, koordinasyonda azalma, sarsaklık, Güçsüzlük, uyuşukluk/rehavet, uyanıklığın azalması, Dil sorunları, yutma güçlüğü, hıçkırıklar, Bozulmuş koku duyusu, Kontrolsüz ya da işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi, Menopozdan önce adet kanamalarının kesilmesi, Yüz felci ve gözde anormallikler beyin tümörünün belirtileridir.

Beyin tümörü belirtileri var ise, kişiye bazı testler yapılmalıdır. Beyin içerisindeki anormalliklerin tipini ve yerleşimini saptamak için kullanılacak olan gelişmiş birkaç diyagnostik işlem uygulanır. Uzman tarafından değerlendirip konulan tanı sonrası tedaviye başlanır” açıklamalarında bulundu.Dikkat..! Bu Belirtiler Beyin Tümörünün Habercisi. 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.