Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Aç Karnına Pekmez ve Limon Yemenin Mucize Gücü

23.08.2021
3.286
Aç Karnına Pekmez ve Limon Yemenin Mucize Gücü

Pekmeze limon sıkarak yemenin inanması güç yararı, Pekmez + Limon Su Kesinlikle aç karnına olunduğunda tüketilmeli
Demir eksikliği pek çok kişinin karşılaştığı bir durum. Çevrenize baktığınızda da bunu net bir biçimde görebilmeniz mümkün oluyor. Solgun yanaklar, renksiz donuk bir ten…

 

Tıbbi anlamdaki belirtileri ise halsizlik,çabuk yorulma iştahsızlık, nefes darlığı baş ağrısı, kolay üşüme, çarpıntı, hafıza ve dikkat azalması, tırnakların kolay kırılması,saç dökülmesi.

Gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı çekip kırmızı renkli dokuya baktığınız zaman da bu dokunun rengi kırmızı değil de daha solgun bir halde ise bu da demir eksikliğini anlayabileceğiniz bir yol olabiliyor. elbette ki en doğrusu bir doktora görünüp gerekli testleri yaptırmaktır.

Basit bir durum gibi görünse de kişiyi gerçekten rahatsız edebiliyor. Ben de demir eksikliği yaşayanlardanım.

İlaç tedavisi görülüp düzelse de beslenmeye dikkat edilmediğinde (altında başka sağlık sebepleri de olabilir elbette ki) tekrarlayabiliyor. Aslında sağlıklı bir hayat için, dengeli ve yeterli beslenme gerekli olan en temel unsur olduğu herkesçe bilinen bir şey.

İlaç tedavisinde bazı vakitler yan etkilerden etkilendim. Ve bu durumda gerçekten iyi bir zamanda yetişen güzel bir bilgiyle karşılaştım ve yararını gerçekten gördüm.

Kırmızı et, soya fasulyesi,kuru kayısı, kuru üzüm,kuru incir, yeşil yapraklı sebzeler gibi demir içeren besinler dışında, bu vitamin açısından zengin olan diğer bir hazine ise pekmez.

Ancak her pekmez değil, üzüm pekmezi!!! Eğer ilaç tedavisi dışında doğal yoldan da takviye ya da demir alımı yapmak istiyorsanız. Söyleyeceğim karışım gerçekten sihirli bir iksir gibi ; en azından benim için öyle =)

 

Mesela çocuklar pekmezi pek sevmez yemek istemezler fakat bir bardak ev yapımı doğal limonata ya da portakal suyu içine 2- 3 yemek kaşığı üzüm pekmezi ile tüketmelerini sağlamanız mümkündür.

Neden portakal ya da limon, çünkü C vitamini demir emilimini kolaylaştırıyor. Ayrıca demir vitamininde düşüklük yaşanıyorsa bu kişilerin çay, kola,kahve gibi içeceklerden uzak durmaları da gerekmektedir.

Aç karnına olarak portakal + üzüm pekmezi karışımı içildikten sonra çay ya da süt içilmesi de demirin emilimini engelleyeceğinden önerilmeyen bir durum.

Çay ise gerek bu karışım gerekse diğer besinler ardından alındığında ne şekilde olursa olsun demire olumsuz bir etkide. O sebeple kahvaltılarda ve yemeklerden hemen sonra içilen çaydan uzak durmak faydalı olacaktır.

Ve diğer bir önemli nokta ise, portakal suyunun hemen tüketilmesi gerektiği, o sebepledir ki pekmezli portakal suyunu hazırladığınızda hemen için.

Tam Bir Demir Deposu ve Kansızlık İçin
Pet şişe içine 2 kaşık doğal pekmez ve yarım limon sıkın. Üzerini içme suyu ile tamamlayın. İyice karıştırdıktan sonra aç karnına için. Mükemmel bir etki gösteriyor. C vitamini pekmezin yararını hemen hemen 10 katına çıkartıyor.

Ayrıca bunu yeşil biber ile de yapabilirsiniz. Çünkü yeşil biber de kusursuz bir c vitamini kaynağıdır. Sabah kahvaltıda pekmezin yanında 2-3 adet yeşil biber yiyebilirsiniz.

Aç Karnına Pekmez ve Limon Yemenin Mucize Gücü 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.