Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Verdiğimiz Kiloları Neden Geri Alıyoruz?

22.08.2021
864
Verdiğimiz Kiloları Neden Geri Alıyoruz?

Büyük çabalarla verdiğiniz kilogramları geri almak çok sinir bozucu olabilir ve buna neyin sebep olduğunu bilmemek sizi daha da huzursuz edebilir.

Verdiğiniz kilogramları geri almayı bırakmanıza ve sonunda bunca zamandır üstünde çalıştığınız vücudun keyfini çıkarmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Tabi nedenini bilmeden sonuca ulaşamayız. O kilogramlar neden geri alınıyormuş işte asıl sebepleri..

1. Bazen Egzersiz Kilo Almanıza Neden Olabilir.

 

Evet yanlış okumadınız, bir egzersizin en azından geçici olarak kilogram almaya neden olması mümkündür. Harika sonuçlar görmek için çok çalışıyorsunuz ama kilogram almaya devam ediyorsunuz. Bunun sebebi egzersizin kas dokusuna zarar vermesi ve onarım sürecinin kasların büyümesine ve güçlenmesine izin vermesidir. Bu da geçici kilogram alımına sebebiyet verir. Özellikle diyetsiz egzersiz yapıyorsanız verdiğiniz kilogramları almanız muhtemeldir.

2. Yeterince lif ve protein yemiyorsunuz.

Lif ve proteini ihmal ederseniz, verdiğiniz kilogramları geri alabilirsiniz. Lif, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur ve size daha uzun zaman tok olduğunuzu hissettirir. İyi miktarda lif elde etmek için baklagiller, fasulye ve sebze alımınızı artırın. Her gün 14 gram lif yemek, kalori alımınızı % 10’a kadar azaltabilir.

Ek olarak, protein eksikliği de kilogram almanıza neden olabilir. Protein ayrıca çok fazla yemek yemeden bile daha uzun zaman tok kalmanızı sağlar. Ayrıca, kas kütlenizi koruyabilir ve sağlıklı bir kilogramyu korumak için önemli olan metabolizmanızı hızlandırabilir.

3. Çok sosyalsiniz.

 

İş ve kişisel zaman arasında iyi bir denge sağlamak önemlidir. Arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla takılmaktan hoşlanıyorsanız, genelde daha fazla yiyecek ve içecek yeme eğilimindesinizdir. E hali ile bunun sayesinde verdiğiniz kilogramları almamak içten bile değil. Tavsiyemiz o dengeyi iyi kurun :).

4. Alışveriş listesi olmadan alışveriş yaparsınız.

Alışveriş listesi olmadan alışveriş yapmak, kilogram almanın nedenlerinden birisi de bu olabilir. Alışveriş listeleri sadece zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, hemde çoğunlukla sağlıksız olan dürtüsel satın alımlar yapmanıza da engel olabilir .

5. İçeceklerden çok fazla kalori alırsınız.

Alkolsüz içecekler, meyve suları ve diğer içecek türlerini içmek, kilogram almanızın sebebi olabilir. Yalnızca yemeklerde çok miktarda kalori var zannederiz ancak içecekler de de kalori miktarı yüksektir. Sıvı diye size kilogram aldırmayacağını düşünmeyin.

6. Az Uyumak

Uyku eksikliği ve bitkinlik, hızlı kilogram alımıyla bağlantılıdır. Uyku hali ve bitkinlik, egzersiz yapma motivasyonuna sahip olmanıza izin vermez. Ayrıca, yeteri kadar uyumazsanız, göbeğinizin yağlanma riski vardır. Bir araştırmaya göre, gece 7 saat ya da daha fazla uyumak, ekstra kilogram verme şansını % 33 arttırıyor.

Hiç kilogram verdikten sonra o kilogramları geri aldınız mı? Kaybedilen kilogramnun kalıcı olarak gitmesini sağlamak amacıyla bizimle paylaşacağınız ipuçlarını yorum kısmına yazabilirsiniz.

Verdiğimiz Kiloları Neden Geri Alıyoruz? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.