Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

usta sanatçımız

usta sanatçımız

Oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Nedret Güvenç, sabaha karşı uykusunda hayatını kaybetti. 90 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçının olümü sanat dünyasını da yasa boğdu.
Türk sinemasının efsane isimlerinden Nedret Güvenç sabaha karşı uykusunda vefat etti. Sanat dünyasında pek çok ödül almaya layık görülen usta isim. Ayrıca 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Nedret Güvenç kimdir? Nedret Güvenç kaç yaşında ve neden öldü? - Magazin Haberleri

O-LÜMÜ SANAT DÜNYASINI Y-ASA B-OĞDU
Usta sanatçının olümü kısa bir süre içinde sosyal ağlarda yayılırken ünlü isimlerden de peş peşe paylaşımlar geldi. Güvenç’in olümüyle yasa boğulan ünlü isimler, sosyal ağ hesaplarından paylaşım yaparak duygularını anlattı. İşte ünlü isimlerin duygulandıran paylaşımları…

ÇİÇEK DİLLİGİL

“Babamın bayrağı taşıyan en tutkulu öğrencisi, annemin sırdaşı, omuzdaşı, 26 senelik Avni Dilligil Ödüllerinin sırtlanıcısı, nikah şahidim, ustam, Nedret teyzem.. Türk Tiyatrosu yazar, yönetmen, oyuncu, hoca kısaca çok önemli bir tiyatro insanı ile vedalaşıyor. Tiyatronun divası… Sizlerin açtığı yolda bayrak bizde. Elden geldiğince. Hep anlatırdı Nedret Teyze İlk sahneye çıkışı annemin hastalanması ile olmuş, onun yerine acil hazırlanmış. Sonrasında da ilk kendi rolündeki karakterin adı Belkıs imiş. ‘Uğurumsun sen’ derdi. Babamı, hocalığını bana anlatanım idi hep. Şimdi hepsine benden selam edin Nedret teyzeciğim. Nurlar içinde uyuyun.”

 

NİLGÜN BELGÜN
“Nedret Güvenç hanımı kaybetmişiz. Cennet mekanı olsun.”

Rol arkadaşlarından Nedret Güvenç'e hüzünlendiren veda - SacitAslan.com

IŞIL YÜCESOY
“Bir ömür sanatla dimdik ayakta kalmak… Sayın NEDRET GÜVENÇ gibi çınarı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Başımız sağ olsun.” SÜHA UYGUR
“Nedret Güvenç… Türk tiyatrosu büyük bir sanatçıyı kaybetti… Başarılarla dolu altın bir devir ne yazık ki sona erdi… Sizi tanımak benim için büyük bir onur oldu… Tiyatro dünyasına ve Sevgili Nazan’a, Ece’ye ve tüm ailesine başsağlığı diliyorum…”

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU
“Sizi daima zarafetiniz, hiç yaş almayan güzelim sesiniz, tiyatroyla hiç kopmayan bağınız ile hatırlayacağım. Devriniz daim oksun koca çınar.”

Melek Kentmen - Bugün Sevgili Nedret Güvenç'in... | Facebook

NEDRET GÜVENÇ KİMDİR?
Nedret Güvenç, 5 Eylül 1930 tarihinde, İzmir Çeşme’de Çiftlik köyünde doğdu. İlk okulu Bornova’da okudu. Bornova Ortaokulunda okurken müzik ve tiyatroyla tanıştı. 14 yaşında bir öğrenciyken Karel Çapek’in “Yaşadığımız Devir” adlı savaş karşıtı bir oyunda başrol oynadı. İzmir’de öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarında şan ayrıca piyano tahsili yaptı. O dönemde tiyatro oyuncusu olmaya karar verdi.

17 Şubat 1948 senesinde, önce Portakal Kabukları adlı çocuk oyunuyla ve Hanımlar Terzihanesi oyunuyla 17 yaşında İzmir Şehir Tiyatrosu’nda uzman olarak sahneye ilk defa İzmir’de çıktı. İzmir Şehir Tiyatroları 1950 senesinde kapatılınca ailesiyle beraber İstanbul’a göç etti. 1950-1951 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatroları’na katıldı. 1959-1960 senelerinde üç sezon boyunca Cüneyt Gökçer’in davetiyle Ankara Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak sahneye çıktı.

 

Daha sonra bir kez daha İstanbul Şehir Tiyatrosu’na döndü. Bugüne kadar 200’den fazla tiyatro oyununda baş rol aldı ve bir çok ödül kazandı.

1974’te oyunculuğunun beraberinde “En Büyük Kumar” oyununu sahneye koyarak, yönetmenliğe başladı.
Tiyatro çalışmalarının beraberinde; bir çok film, radyo tiyatrosu ayrıca dublaj ve televizyon çalışması yaptı. Güvenç; bu dalda bir çok ödül sahibidir.

1995’te İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu
1995’te İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekli olunca, Gencay Gürün’ün kurmuş olduğu “Tiyatro İstanbul” tiyatrosu bünyesine katılmıştır. 200’den fazla Tiyatro oyununda oynadı. Bunlardan bazıları: Boş Beşik, Alcectis, Beyaz Güvercin ayrıca Cyrano de Bergerac, Rüya Gibi, Taruffe, Therese Raquin, İhtiras

Tramvayı, Hile ve Sevgi, Macbeth, Eski Şarkı, Suların Altındaki Yol, Evcilik Oyunu, Kuru Gürültü, Yarış Bitti, Bozuk Düzen, Bir Kış Masalı, Vişne Bahçesi ayrıca Genç Osman, Masum Irene, Kanlı Düğün, Kralın Kısrağı. Ayrıca Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Hırçın K-ız, Günden Geceye ayrıca Aşk Mektupları.
Sanatçının, öykü ayrıca hikaye denemeleri bulunur. Ayrıca 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Türkiye’nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini Güvenç yazmıştır.

9 Mart 2010 günü İzmir Bornova Çamdibi’de “Nedret Güvenç Tiyatro Sahnesi” adında bir tiyatro açıldı. Dublajcı Hayri Esen ve tiyatrocu Orhon Murat Arıburnu ile evlenip ayrıldı. 45 seneyi aşan bir süredir; Yüksek Mimar Okan Bilgütay’la evli olan sanatçının; Müjde isimli bir kızı var. Ayrıca Nedret Güvenç, Ece Uslu’nun da teyzesidir.usta sanatçımız 4

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.