Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mikrodalgada Asla Isıtmamanız Gereken Yiyecekler

22.08.2021
1.485
Mikrodalgada Asla Isıtmamanız Gereken Yiyecekler

İlk olarak 1940’larda tesadüfen icat edilen mikrodalga, şu an için her evde bulunan en büyük mutfak gereçlerinden birisidir. Bu alet, pişirme ve bir kez daha ısıtma için kolaylık manasına gelse de, ne olursa olsun mikrodalgada pişirmekten ve ısıtmaktan kaçınmanız gerekli olan belirli yiyecekler vardır.

1. Haşlanmış yumurta

 

Mikrodalgada haşlanmış bir yumurtayı ısıttığınızda, su moleküllerinden buhar birikerek basınç yükselmesine neden olur. Yumurtaların ince bir zarı ve kabuğu olduğundan, tüm basıncı tutamazlar, bu da mikrodalgada, tabağınızda ya da bir ısırık aldığınızda bile birden bire çok sıcak bir patlamaya yol açabilir!

2. Havuç

Havuçlar mikrodalgada pişirilmesinden sonra ısıtılabilse de, çiğ havuç, özellikle kabuğu soyulmamış olanlar potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Havuçlar uygun biçimde yıkanmazsa ve herhangi bir kir kalıntısı var ise, topraktaki mineraller mikrodalgada kıvılcımlara neden olabilir, bu durum devamlı meydana gelirse mikrodalgada ciddi hasara neden olabilir.

3. Sucuk, Sosis ve Salam gibi Sakatatlar

Öncelikle, işlenmiş etler yüksek miktarda tuz, katkı maddeleri, kimyasallar ve koruyucular içerdikleri için besleyici yiyecekler değildir. En sevdiğiniz şarküteri etlerinize ve konserve ürünlerinize mikrodalga radyasyonu eklediğinizde, kolesterol seviyeleriniz yükselebilir ve bu da kalp sorunlarına yol açabilir. Jambon ve sosislerinizi ısıtmanın en güvenli yolu ızgarada ya da set üstü ocaktadır.

4. Su

 

Mikrodalgada suyu ısıtmak, seçenekleriniz arasında en basit ve en zahmetsizi gibi görünebilir. Fakat araştırmalar, pek çok yanık vakasının, özellikle çocuklar tarafından kullanıldığında, mikrodalgada ısıtılan kaynar sudan kaynaklandığını gösteriyor. Bir mikrodalga fırındaki elektromanyetik dalgalar suyun aşırı ısınmasına neden olabilir , bu da su moleküllerini kararsız şekle getirir ve yoğun kaynamaya ve hatta patlamalara neden olabilir.

5. Acı biber

Acı biberler, özellikle gerçekten çok acı olanlar, bir hayli yanıcı olabilen yüksek seviyede kapsaisin içerir. Kapsaisin, mikrodalga da elektromanyetik dalgalara maruz bırakıldığında, dumanının tütmesiyle ateşe tutuşabilir. Mikrodalgadan çıkacak yangın ve duman ciltte tahrişe ve yanma hissine neden olabilir.

6. Tavuk

Tavuk, özellikle uygun biçimde pişirilmediğinde gıda zehirlenmesine sebep olabilen popüler bir yiyecektir! Mikrodalgada bir parça çiğ tavuk pişirdiğinizde, eşit ve tam pişirme ihtimali çok düşüktür ve bu da bakterileri oluşması için potansiyel bir tehlike haline getirir. Diğer çiğ et parçaları için de aynı şey söylenebilir. Eti bir tavada, ızgarada ya da fırında olduğu gibi direk olarak ateşte iyice pişirmek en iyisidir.

7. Domates ve domates sosu

Haşlanmış yumurta gibi, domates de mikrodalgada çok fazla zaman geçirdiğinde patlayıcı bir hale gelebilir. Taze domates ve makarna sosundaki sıvı içeriği sebebiyle, basınç artışı, mikrodalgayı kırmızı lekelerle kaplayarak kabarcıklara ve sıvı püskürtmelerine neden olur.

Mikrodalga kazalarından herhangi biriyle karşılaştın mı? Deneyimine dayanarak, mikrodalgalara maruz kalmaması gerekli olan başka yiyecekler olduğunu söyleyebilir misin?

Mikrodalgada Asla Isıtmamanız Gereken Yiyecekler 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.