Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ev Temizliğinde Bize Zarar Veren 10 Hata

22.08.2021
1.128
Ev Temizliğinde Bize Zarar Veren 10 Hata

Araştırmalara göre, bayanlar, erkeklerden ev işlerine 3 kat daha fazla zaman harcıyor. Kadınlar çok daha iyi yemek pişirirler, sevdiklerine bakarlar ve tabii ki temizliği yaparlar. Düzenli bir ev gerçekten gözlerimizi memnun eder, fakat evimizi temizleme ve bakım sürecinde yalnızca çevremizdeki nesnelere değil kendimize de zarar verebilecek hatalar yapabiliyoruz.

Bu hatalara gelin beraber bakalım.

Elektrikli süpürge yerine normal süpürge kullanmak

 

Tabi ki, yerdeki kiri ve döküntüleri bir süpürge ile süpürmek, elektrikli süpürge ile temizlemekten çok daha zor değildir. Fakat sorun şu ki, el süpürgesi, tozu ve kiri toplamaz, bunun yerine hepsini havaya kaldırır ve odaya yayar. El süpürgesi sadece söz gelimi dökülen unu hızlı bir biçimde toplamanız gerektiğinde kullanmalısınız. Diğer tüm durumlarda, elektrikli süpürge kullanmak çok daha iyidir. Kural olarak, modern süpürgeler eskilere göre çok daha kullanışlıdır. Bu yüzden zemindeki kiri temizlemek artık eskisi kadar zor bir iş değil.

Kızartma yağının gidere dökülmesi

Hepimiz kadınsı ürünleri, kağıt havluları ya da diğer büyük eşyaları tuvalete atmamamız gerektiğini biliyoruz. Fakat çok azımız, yağ gibi diğer küçük şeylerin de gidere atılmaması gerektiğini biliyor. Atık yağ borulara yapışır ve kokuya neden olur. Bir tesisatçı çağırmak mecburiyetinde kalmamak için, kanalizasyon borularına yanlış zararlı şeyleri dökmemeye çalışın. Yağ artıkları su geçirmez bir torbaya konulabilir ve çöpe atılabilir.

Nemlendirici kullanmamak

Bir apartman dairesindeki duvar kağıdı, devamlı yüksek nem var ise nemlenebilir ve küflenebilir. Dahası, halı, parke ve laminat da bundan etkilenir. % 55’in üstündeki nem düzeyinde zemin nemlenir, şişip deformasyon olabilir ve gıcırdamaya başlayabilir. Fakat çok az insan, nem eksikliğinin vücuda da zararlı olduğunu ve alerji, kuru gözlerden bronşite kadar çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabileceğini bilir. Sağlığınıza dikkat etmek için nemlendirici almanıza ihtiyaç yoktur. Nasıl hissettiğinize odaklanın ve havayı daha sık nemlendirin – sıradan bir sprey şişesi bunu yapmanıza yardım edebilir.

 

Eldivensiz tuvalet ve lavaboların yıkanması

Tuvalet ve lavaboları yıkamak için kuvvetli kimyasal maddeler (çeşitli dezenfekte edici ve antibakteriyel deterjanlar) kullanmaya alışkınız. Fakat çok azımız bu ürünleri eldiven ve maske gibi korumalarla kullanıyor. Aktif maddeler deri ile temas ettiğinde tahrişe ve hatta kimyasal yanığa neden olabilir. Kimyasalı solumak da tehlikelidir. Üreticiler bu ürünleri yalnızca iyi havalandırılmış alanlarda kullanmanızı tavsiye etmektedir.

Pencereleri devamlı açık tutmak

Bir yandan pencereleri güneşli tarafa bakan insanlar, evlerinde daha fazla ışık olduğu için şanslılar. Aynı zamanda, güneş ışınlarının eve girmesine izin verme arzusu size acımasız bir şaka yapabilir. Sebebi ise, camlar ultraviyole B ışınlarını hemen hemen bütünüyle engellediği, fakat A tipi ışınları ilettiği içindir. Bunlar ciltte yaşlanmaya sebep olan ve mobilyaların rengini kaybetmesine sebep olan ışınlardır. Tam tersi, perdeleri devamlı kapalı tutmak da tehlikelidir. Bilim adamlarına göre, güneş ışınları bazı bakterileri öldürür ve bizi iyi bir ruh haline sokar ki bu da daha az önemli değildir.

Halıyı çok sık yıkamak

Temiz bir halı, her evin gururudur. Lekeleri çıkarmak ve temizlemek için ne kadar zaman ve enerji harcandığını hayal etmek zor değil. Fakat çok sık yıkamanın halıya, özellikle suni malzemelerden yapılmış ve oldukça pahalı olmayan halılara zarar verebileceğidir. Halı nemlenmeye başlayabilir, ve ekstra nem sebebiyle renklerini kaybedebilir – tüm bunlar ürünün bütünüyle bozulmasına neden olabilir. Onun ömrünü uzatmak için, çok sık yıkamamak gerekir. Haftada 2 kez süpürmek ve senede 1 kez yıkamak yeterlidir.

Çamaşır makinasının kapısının kapalı tutulması

Çamaşır makinasının kurulu olduğu banyoda çoğunlukla fazla yer kalmaz, bu nedenle pek çok kişi kapağını kapalı tutar. Fakat kapak kapatıldığında makinenin içerisindeki su kurumaz. Daha da kötüsü, artan nem, bakteri ve küflerin artması için kusursuz bir yer haline gelir. Bu sebeple uzmanlar, çamaşır makinesi çalışmıyorken kapağını biraz açık tutmanızı tavsiye ediyor.

Yatak odasında çok fazla bitkinin olması

Yatak odası, evinizdeki en rahat yerdir. Güçlü aroma ve parlak detayların algımızı değiştireceğini ve bu odada daha rahat hissedeceğimizi umarak daha fazla çiçek, süs eşyası ve hediyelik eşya satın alırız. Aslında, bitkiler evdeki mikro iklimi iyileştirir ve rahatlık yaratır, fakat çiçek açmış oldukları zaman değil. Çiçekli bitkilerin ve karbondioksitin kuvvetli kokusu baş ağrısına neden olabilir ya da sizi rahatsız edebilir. Çiçek kokusundan rahatsız olmazsanız, bu harikadır, fakat aromaları uykunuzu etkiliyorsa çiçekleri diğer bir yere taşımalısınız.Ev Temizliğinde Bize Zarar Veren 10 Hata 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.