Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

En Mutlu ve En Zor Evlilik Yılları

22.08.2021
1.315
En Mutlu ve En Zor Evlilik Yılları

Evli olanların hepsi, aile yaşamında her iki eşin de çaba göstermesi gerekli olduğunun farkında değildir. Bu verilere göre Avrupa’da 950.000 evlilik (2.1 milyondan) sonunda boşanmayla sonuçlanıyor. Yapılan bir araştırma, evliliğin en mutlu ve en zor yıllarının hangileri olduğunu ortaya çıkardı.

3. Yıl

 

Aşkın yalnızca 3 yıl yaşadığına dair bir görüş var. Sonra çiftler ayrılır ya da ilişkileri eskisinden daha az ideal duruma gelir. Gerçekte, bir ilişkide 3 yıl geçirdikten sonra, insanlar partnerlerinin eksik yanlarını kabul etmeye ve dolayısı ile kendilerini daha rahat hissetmeye başlarlar.

Aile yaşamının 3. senesinde bir çiftin bebek sahibi olmaya karar vermesi de yaygındır. Netice olarak, ilişkileri güçlenir. Evliliğin en mutlu olduğuna inanılan yılı 3. Yılıdır.

5. Yıl

İlk gerçek sorunlar aile yaşamının 5. senesinde başlayabilir. Bu süre zarfında çocuklar hala küçüktür ve çok fazla bakım talep ederler. Bunu iş, temizlik ve diğer günlük sorunlar da eklenince daha da zorlaşır.

Birlikte 5 yıl geçiren çiftler boşanmayı düşünmeye başlar ve avukatlara başvurur. 5. senenin en zoru olduğuna inanılıyor.

7. Yıl

Bir çift 5 senelik evlilikten sonra evliliğini devam ettirirse, aşmaları için diğer bir engel daha onları beklemektedir. Uzmanların “duvar” dediği aile hayatının 7. Yılıdır. Bu zamana kadar aile hayatı rutin duruma gelir. Ayrıca mali sorunlar, çocuk bakımı problemleri ve ev sorumluluklarını paylaşma konusunda tartışmalar olabilir.

Bu çok karmaşık bir dönem. Eşler beraber olmayı başarırlarsa, kuvvetli ve mutlu bir evlilik önlerinde olacaktır.

Evliliği kuvvetli tutmak için kaçınmanız gerekli olan şeyler

Susturma problemleri. Uzmanlar genç çiftler arasında, filmler hakkındaki tartışmaların bile boşanma riskini yarı yarıya azaltabileceğini kanıtladılar. Bu sebeple, ailenizin yaşadığı zorluklar hakkında doğru biçimde konuşmak evliliğinizi gerçekten kurtarabilir.
İlişki kurma becerilerinin eksikliği. Daha fazla kardeşe sahip olmak, bir yetişkin olarak daha az boşanma ihtimali demektir. Bilim adamları, büyük ailelerde büyüyen insanların ilişki kurma konusunda daha yetenekli olduğunu iddia ediyor. Gelecekte bu beceri, evliliklerini kurtarmalarına yardım edebilir.
Dinleme arzusunun eksikliği. Çiftlerden biri kavga sırasında dinlemek istemezse, boşanma riski çok daha yüksektir .
Sosyal ağlarda yaşam. Romantik bir ilişki içerisinde olan aktif sosyal medya kullanıcıları, sosyal alandaki çatışmaların, boşanmayla sonuçlanacak kadar ciddi hale gelebilecek ilişki problemlerina neden olduğunu bilmelidir.
Finansal argümanlar. Sık sık para konusunda tartışan çiftler, her iki eşin de geliri yüksek olsa dahi boşanma eğilimindedir.

Düşük eğitim seviyesi. Araştırmalar, yaşadıkları cinsiyet ya da ülkeden bağımsız olarak, yüksek eğitime sahip kişilerin boşanma şanslarının daha düşük olduğunu kanıtladı.
Bu hataları yapmaktan kaçının ve beraber uzun ve mutlu bir yaşam yaşayacaksınız.

En Mutlu ve En Zor Evlilik Yılları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.