Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sıfır kan grubu hakkında bilinmeyen 8 gerçek

21.08.2021
4.231
Sıfır kan grubu hakkında bilinmeyen 8 gerçek

1900’lü senelerde Amerikalı doktor Karl Landsteiner kan gruplarını 4 tip olarak sınıflandırdı. Acil durumlar ve güvenli kan transferleri için kan grubunun bilinmesi önemlidir. Özellikle kan grubunuz sağlığımızı belirler. Bazılarını dediği gibi servet ve kişiliği de etkileyebileceği biliniyor.

 

Şifalı tarifler olarak sizin için sıfır kan grubu hakkında bilinmesi gerekenleri araştırdık.

 

1. Kan grupları nasıl belirlenir?
Belirli antijenlerin kan içinde varlığı ya da yokluğuna göre sınıflandırma yapılır. Ka grubunuz bilmeniz hızlı müdahale son derece önemlidir. Yanlış kan verildiğinde antijenlerin bağışıklık sisteminizi transfize edilen kana saldırabilir.

 

2. Sıfır grubu kan özellikleri
Kırmızı hücre yüzey kısmında A ve B antijenleri plazmada ise A ve B antikorlarının bulunup bulunmadığına göre kan grupları 4 sınıfa ayrılır. Ayrıca A ve B negatif ya da pozitif olabilen Rh faktörü isimli protein de vardır. A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+ ve AB- dahil olmak üzere 8 tip kan grubu vardır. Sıfır kan grubu kan hücrelerinde A ve B antijenlerin sahibi olduğu gibi, plazmada hem A aynı zamanda B antikorları içerir. Sıfır kan grubu insanların %33-53 arasında bulunmaktadır.

 

3. Sıfır kan grubu insanlar evrensel vericidir
0 (+) kan grubuna sahip insanlar Rh+ kan gruplarına kan verebilirler. Yani A+, B+, O+, AB+ kan gruplarıdır. Fakat sıfır kan grubu 8 gruba birden kan verebilen evrensel bir kan grubudur diyebiliriz. Acil vakalarda çapraz omurga testi yapılmadan verilebilir. Yeni doğan bebeklerde bağışıklık sistemi az gelişmiş olduğundan her tip kan verilemez ama sıfır grubu kanı verebilirsiniz.

 

4. Sıfır kan grubundaki kişiler yalnızca kendi gruplarından kan alabilirler
0(+) kan grubundaki kişilere hem 0(+) aynı zamanda 0 grubundan kan nakli yapılabilirken 0(-) kan grubundakilere yalnızca 0 kan grubundan kan nakli yapılabilir. Acil durumlarda 0(-) kan grubu yerine 0(+) kullanmak mümkündür.

 

5. Sağlık riskleri
Uzmanlar kan biyokimyasının insan sağlığını belirlemede rol oynadığını belirtiyorlar. Eğer 0 kan grubunda iseniz veba, kolera, kabakulak, tüberküloz ve bazı bakteriyel ve viral hastalıklara yakalanma oranınız daha yüksek olduğu bilinmektedir. Öte yandan 0 kan grubu kişilerin diğer gruplara kıyasla duodenum ülseri görülme olasılığının %35 daha yoğun olduğu bilinmektedir.

 

6. Sağlık için faydaları
Eğer 0 kan grubuma sahipseniz kroner kalp tipi rahatsızlıklar görülme olasılığınız daha düşüktür. Pankreas kanseri görüşme olasığınız %25 daha düşüktür. Ayrıca dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve bilişsel bozukluklar gibi hastalıklarının da görülme olasılığı diğer kan gruplarına oranla daha alt seviyelerdedir. Sağlıklı bir vücut ve yaşam için hastalıklardan korunmak için önlemler alınmalıdır.

 

7. 0 kan grubu kişiler için diyet
Vücudunuzun formda ve sağlıklı kalması için kan gruplarına özel diyet ve beslanma alışkanlıları tavsiye edilse de uzmanlar bu tip yönlendirmeler için bilimsel olarak kabul edilemeyeceğini bildirerek, kan grubu diyeti uygulamaktansa genel sağlık durumunuza göre besin tüketmenin daha yerinde olacağını belirtmişlerdir.

 

8. 0 kan grubundaki insanların kişilikleri nasıl olur?
Bazı ülkelerde kan grupları ile alakalı olarak popüler yorumlara yer verilmiştir. Japonyada bunlard#an birisidir. TV şovlarında, gazete ve dergi gibi yazılı basında kan grupları hakkında burç ve romantik uyumluluk yayınlanmaktadır. Ayrıca japon manga, anime ve video oyunlarında karakterler kan gruplarından bahseder. Japonlar 0 kan grubu kişiler için cömert, tutkulu, sosyal, maddi yönden başarılı olarak kabul ettikleri gibi A kan grubu kişilerle romantik birlikteliklerinin olacağını da belirtirler.Sıfır kan grubu hakkında bilinmeyen 8 gerçek 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.