Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sabah 10’dan Önce Asla Yememeniz Gereken Yiyecekler

21.08.2021
798
Sabah 10’dan Önce Asla Yememeniz Gereken Yiyecekler

Kaliteli ve doyurucu bir kahvaltı ruh halinizi iyileştirebilir ve kilogram alımınızı engelleyebilir. İşin püf noktası kahvaltıda ne yiyip ne yememeyi bilmek.

Bunu göz önünde bulundurarak, hem sağlıklı hem de zinde kalmak için sabah 10’dan önce yemekten kaçınmanız gerekli olan yiyecekleri sıraladık.

1. Tereyağlı tost

 

Aslında işin püf noktası, sabahları yemek için doğru yağ türünü bulmaktır. Tereyağı, vitaminleri işlemenize yardımcı olan yağ içerir, fakat hemde kalbe zarar verebilecek ve kilogram almanıza neden olabilecek çok fazla doymuş yağ içerir.

Bunun yerine: Tostunuzun üzerine fıstık ezmesi sürün. Bir çalışma, fıstık ve saf fıstık ezmesinin, açlığı düzenleyen ve onu muhteşem bir kahvaltı yapan bir hormon olan peptid YY’nin üretimini artırdığı için gün içerisinde daha az aç hissetmenize yardımcı olabileceğini buldu.

2. Kahvaltılık Gevrekler

Kahvaltı gevreği ustalık isteyen bir klasiktir. Çok pratik olmasına karşın, en bilinen kahvaltılık gevrekler, daha sonra karın yağına dönüşebilen büyük miktarda şeker içerir.

Bunun yerine: Sağlıklı miktarda lif içeren ve hemen hemen hiç şeker içermeyen, şekersiz, ev yapımı yulaf ezmesi yiyin. Sabahları şeker alımınızı azaltmak, o gün ortası yorgunluk hissinden kaçınmanıza yardım edebilir.

REKLAM

3. Yarım Yağlı Yoğurt

Yarım yağlı yoğurt, kahvaltıda yaygın olarak tüketilen bir alternatif haline geldi. Yarım yağlı yoğurt kilogram alımına sebep vermektedir. Çalışmalar ayrıca tam yağlı yoğurdun esasında kilogram vermeye yardımcı olduğunu da göstermiştir. Tam yağlı yoğurt gün boyunca daha az aç hissetmenize yardım edebilir.

Bunun yerine: Şekersiz tam yağlı bir yoğurt seçin.

4. Hazır Meyve Suları

Bir araştırmaya göre çoğu meyve suyu, bol miktarda şeker içerir ve bu da onları genel itibari ile kahvaltı tüketimi için en kötü seçeneklerden biri yapar. Ayrıca hemen hemen hiç lif içermezler. Çiğnemek mecburiyetinde olmamak daha az tok hissetmenize neden olabilir.

Bunun yerine: Normal meyve yiyin. Sabahları sindirim sisteminizi etkinleştirmenin ve sonraki öğünlerde vücudu daha yüksek kalori alımına hazırlamanın muhteşem bir yöntemidir.

6. FODMAP’ler

Elma, sarımsak, armut, fasulye ve şeftalilerin tümü fermente olabilen oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller ya da FODMAP’ler içerir. Bunlar insanların duyarlı oldukları karbonhidratlardır çünkü sindirimi diğerlerinden daha zordur, bu da midede ve bağırsaklarda fermantasyona, dolayısı ile şişkinlik hissine yol açar. Bunlardan kaçınılmamalıdır, fakat ideal olarak sindirim sisteminiz daha aktif hale geldikten sonra günün ilerleyen saatlerinde yenmelidir.

Normalde kahvaltıda ne yersiniz? Formda kalmanıza yardımcı olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa alışkanlıklarınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Yorumlarda lütfen bizlere bildirin.

Sabah 10’dan Önce Asla Yememeniz Gereken Yiyecekler 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.