Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kahvenize Ekleyip Mutlaka İçmeyi Deneyin

20.08.2021
2.961
Kahvenize Ekleyip Mutlaka İçmeyi Deneyin

Yararları, zararları derken tıp dünyasını ikiye bölen hindistancevizi yağıhakkında beslenme uzmanları genel itibari ile iyi şeyler söylüyorlar. Bu konu da fazlaca komplo teorisi üretilse de tüketen kişiler tarafından yararları dile getirilen hindistancevizi yağı hakkında Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan açıklama yaptı…
ANNE SÜTÜ İÇERİĞİNE SAHİP

 

“Yaşam ağacı” olarak da adlandırılan Hindistan cevizi meyvesi Filipinler ve benzeri ada ülkelerinde beslenmenin önemli bir parçasıdır. Yerel halk, bir çok hastalığın tedavisinde Hindistan cevizi yağını kullanmaktadır. Bu yağ içeriğindeki MCT adı verilen orta zincirli yağ asitleri ve anne sütünde de bulunan laurik asit sebebiyle önemli bir besin kaynağıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ MUCİZEVİ FAYDALARI ŞUNLARDIR:

İçeriğindeki laurik asit sebebiyle antimikrobiyaldir. Bağırsaktaki zararlı mikropları temizleyerek kolon sağlığını desteklemektedir.
Hindistan cevizi yağına beslenmelerinde sık yer veren toplumlarda obezite ve buna bağlı hastalıkların gelişiminin daha az olduğu görülmektedir. Bu sebeple hindistancevizi yağının metabolizma üstünde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.
Tiroit fonksiyon bozukluklarının rafine yağlarla ilişkili olabileceğine dair yapılan çalışmalar bulunur. Bu sebeple rafine yağların yerini soğuk sıkım hindistancevizi yağı ile değiştirmek tiroit fonksiyonlarında iyileşme vaat edebilmektedir.
Hindistan cevizi yağı, dış dünyaya karşı bariyer görevi olan cildi nemlendirir, cilt üstündeki mikropları yok eder ve buna bağlı şekilde akne ve dermatit tedavisine destek olmaktadır.
İçerdiği MCT, orta zincirli yağ asitlerinin keton cisimciklere dönüşmesi neticesinde beyin sağlığı üstünde olumlu etkileri olup; Alzheimer, Parkinson, Huntington ve MS gibi bir çok sinir sistemi hastalığına karşı koruyucudur.
Kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini baskılamaktadır.
Kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürür ve iyi huylu kolesterol (HDL) oranını yükselterek damar tıkanıklığı riskini azaltarak kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Antifungal etkisi sebebiyle başta candida mantarı dahil olmak üzere bir çok mantar hastalığını tedavi etmektedir.
VÜCUTTA YAĞ YAKIMINA YARDIMCI OLUYOR
Hindistan cevizi yağında diğer çoğu yağın tam tersine uzun zincirli yağ asidi değil orta zincirli yağ asitleri bulunur. Orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerinden daha farklı olarak metabolizmayı hızlandırmaya ve vücudun yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırma, günde 1-2 yemek kaşığı orta zincirli yağ asidi yemenin, enerji yakımını % 5 oranında artırdığı göstermektedir.

 

KAHVENİZE EKLEYİP İÇERSENİZ…

Bir fincan sade filtre kahveye eklenen bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağıyla bütün gün, tok kalarak ve daha konsantre olmuş geçirilebilir ayrıca gün içerisinde daha fazla kalori yakımı sağlanabilmektedir. Sade kahve tercih edilmiyorsa, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağının yanında, 100 ml Hindistan cevizi sütü ve tarçın da eklenebilmektedir.Hindistan cevizi yağı ile alakalı görsel sonucu

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLÜYOR DİŞLERİ BEYAZLATIYOR
Sabah uyanır uyanmaz Hindistan cevizi yağı ile yapılan gargara bir hayli fayda sağlamaktadır. Diş fırçalamadan önce, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ağza alınır ve en az 5 dakika boyunca ağız bu yağ ile çalkalanır. Hindistan cevizinde çok miktarda bulunan Laurik asit, antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktivite göstermektedir.

Bu sebeple başta ağız dahil olmak üzere sindirim kanalı florasının temizlenmesi ve düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca;

-Dişleri beyazlatır.

-Diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi ve çürükleri tedavi eder, engeller.

-Kötü ağız kokusuna sebep olan kötü bakterileri öldürür.

-Diş eti kanamalarını tedavi eder, engeller.

-Diş hassasiyetini azaltır.

Kahvenize Ekleyip Mutlaka İçmeyi Deneyin 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.