Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Esrarengiz Bitki Nazar Otunun Faydaları

20.08.2021
2.890
Esrarengiz Bitki Nazar Otunun Faydaları

Eski çağlarda büyüyü ve nazarı engellemeye karşı kullanılacak olan nazar otu bitkisinin sağlığımıza da pek çok yararı bulunuyor. Halk arasında çok fazla adı duyulmayan bu bitki esrarengiz faydalara sahip…
İşte ülkemizde Orta Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve tarihi çok eski yıllara dayanan nazar otunun yararları…
Faydası doğumunda gizli olan nazar otunun sağlık açısından enteresan özelliklerinde. İşte nazar otu bitkisinin sağlığımıza olan yararları ve nasıl hazırlandığı sorusunun cevapları…
Nazar otunu, halkımız nazar, büyü gibi etkilerden korunmak ve kurtulmak için yakar ve tütsüsünü kullanır. Eski toplumlarda da özellikle şaman dinine mensup olanlarca bu bitki ruhsal arınma için kullanılırmış.
İlginç özellikleri bulunan nazar otundan arkeologlar eski yerleşim yeri kalıntılarını bulmak için faydalanırlarmış. Çünkü bu bitki fosforik asit bakımından zengin toprakları tercih eder. Fosforik asit ise insan yerleşimlerinin olduğu alanlarda bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi insan vücudunda en fazla bulunan elementlerdendir fosfor.

 

Bu açıdan höyüklerin, harabelerin hatta mezarlıkların olduğu alanlarda yetişen bir bitkidir.

Nefes darlığı, kalp çarpıntısı probleminiz varsa üzerlik otunu kullanımı tavsiye ediliyor.

 

– Parkinson hastalığına karşı faydalıdır.
– Afrodizyak etkisi vardır. Cinsel gücü artırır.
– Saç siyahlaştırıcı etkisi vardır.
Üzerlik Otu (Nazar Otu) Nasıl Kullanılır
Üzerlik otunun tohumları kurutulduktan sonra çayı yapılabilir. Kavrulup bal ile karıştırılarak tüketilebilir ya da suyla karıştırılıp yenilebilir. Bazı hastalıklarda da şu biçimde kullanılması önerilir:

Keten tohumu ve bal ile karıştırılıp elde edilen macun yutulduğunda nefes darlığını giderir. Rezene ile kaynatılıp göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Yalnız göz nezlesinde suyla kaynatılıp burna çekilir.1 avuç üzerlik tohumunu yaklaşık 7,5 kg üzüm suyuyla kaynatıp (karışımın 4’te 1’i kalana kadar) 1 ay boyunca yarım litre içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilere karşı da kaynamakta olan 2 su bardağı su içine 3 çorba kaşığı nazar otu tohumu eklenir. Kaynarken ortaya çıkan buhar burun yolu ile solunur. Hemoroit için tohumları kavrularak öğütülür ve yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı tüketilir. Bu şekliyle kurt düşürücüdür. Adet söktürmek için tohumu kaynatılıp bal ile karıştırılarak hergün 1 su bardağı içilir. Öğütülen tohumunun bal ile tüketilmesi varis için de faydalıdır.

Esrarengiz Bitki Nazar Otunun Faydaları 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.