Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mutlu Evlilerin Uyumadan Önce Yaptığı Şeyler

Mutlu Evlilerin Uyumadan Önce Yaptığı Şeyler

Uyumadan önce eşinizle biraz zaman geçirmeniz son derece önemlidir. Mutlu evlilerin uyumadan önce neler yapmış olduğunın bir araştırması yapıldı ve nerdeyse hepsinin uyumadan önce aynı şeyleri yapmış olduğu gözlendiği.

Psikologlar basit ama çok etkili bir liste hazırladı. Şimdi gelin mutlu bir çift olma yolunda uyumadan önce yapılması gerekenlere bakalım.

1. Telefonları sessiz moduna getirip kaldırıyorlar.
REKLAM

 

Sosyal medya bağımlılığı, vücudunuzdaki oksitosin salınımını baskılar. Bu hormon duygusal yakınlık ve bağdan sorumludur. Psikoterapist Carol Carey kolay bir kurala uymanızı tavsiye ediyor: Telefonlarınızı kapatın ve saat 21: 00’de( ya da belirlediğiniz bir saatte) dakikası dakikasına yatağınızdan uzak bir yere koyun.

2. Çalışmayı unuturlar.

İşinizi unutmaya çalışın ve yatağınızdayken e-postanızı kontrol etmeyi bırakın. Yarın işte üretken olabilmek için bu zamanı beraber geçirmek ve biraz dinlenmek daha iyi olacaktır. Yastık sohbeti çiftleri duygusal olarak birbirine bağlar, problemleri unutmanıza yardımcı olur ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. İşten, mali sıkıntılardan ya da eşinizi endişeli hissettirebilecek herhangi bir şey hakkında konuşmaktan kaçının.

3. Eşinizle aynı anda yatağa gidin.

Pekçok çift gün boyu birbirini görmez ve farklı zamanlarda yatma alışkanlığı vardır. Psikolog Curt Smith’e göre mutlu çiftler dişlerini beraber fırçalar ve aynı anda yatar. Bu davranışlar ilişkilerinin sıcaklığını ve samimiyetini korumalarına yardımcı olur.

REKLAM

4. Bir Rutini Takip Edin.

Her gün aynı uyku vakti rutinini takip etmek çok daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Bir rutini takip ettiğinizde beyniniz, yaklaşan yatma vaktinin sinyalini alır ve vücudunuzu uykuya hazırlar. Eşinizle beraber aynı rutini takip etmeniz, ilişkinizi daha samimi ve güvenilir hale getirecektir.

5. Kalpten Bir Konuşma Yapın.

Birbirinizin duygularına dikkat edin. Tavsiye vermenize ya da problemlere acil çözümler bulmanıza gerek yok. Bazen yalnızca konuşmak ve sevdiklerimizin ilgisini ve desteğini hissetmek isteriz.
Psikolog Ryan Howes, uyumadan önce eşinize olumlu duygular ifade etmek için birkaç dakika ayırmanızı önerir. Bu, günü olumlu bir biçimde bitirmenize ve kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardım edecektir. Ayrıca genel ruh haliniz üstünde de pozitif bir etkiye sahiptir.
O gün olan her şeyi unutmaya çalışın ve tüm problemlerinızı ve endişelerinizi yatak odası kapısının dışında bırakın. Partnerinize onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin. Duygularınızı ifade ederken ciddi ve samimi olmanız son derece önemlidir.
6. Tartışmayın Veya Hararetli Konuşmalara Girmeyin.

Curt Smith, uyumadan önce kendimizi hararetli tartışmalara dahil etmememiz gerektiğini hatırlatıyor. Yatakta kavga etmek asla bir sorunu çözmeye yardımcı olmaz. Üstelik ikinizin de uykuya dalması daha zorlaşır ve ertesi gün kendinizi depresyonda hissedersiniz.

7. Yatak Odanızın Çocuksuz Kalmasını Sağlayın.

Psikolog Michael Viner-Davis’e göre, çocuklarınızın yatağınızda uyumasına izin verebileceğiniz tek zaman kabus gördükleri zamandır. Diğer tüm zamanlarda, yatak odanız özel alanınız olmalıdır. Samimiyetinizi korumak için ikiniz için o alana sahip olmalısınız.

8. Yatağınızı Evcil Hayvanlarınızla Paylaşmayın.

Kansas Üniversitesi’nin araştırmasına göre, evcil hayvanlarıyla uyuyan insanların % 63’ü yeteri kadar uyumuyor. Evcil hayvanınız gece boyunca uyuyamaz ve genelde uykunuzu bozar.

9. Birbirinize Masaj Yapın.

Ulusal Uyku Vakfı’ndan uzmanlar, yatmadan önce hafif ve rahatlatıcı bir masajın uyku kalitenizi artırdığını, kaygıyı azalttığını ve çiftleri birbirine yaklaştırdığını doğruluyor.

10. Sarılmaları ve öpücükleri unutmayın.

Uyumadan önce eşinize birkaç dakikalığına sarılmak çok rahatlatıcı ve olumlu duygular uyandırıyor. Psikologlara göre, uykuya dalarken kucaklaşmak, ilişkinizin başının dertte olmadığının bir işareti olduğunu gösteriyor.Mutlu Evlilerin Uyumadan Önce Yaptığı Şeyler 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.